Ես տանն եմ, բայց կարոտում եմ իմ երեխայիս, քանի որ իրավունք չունեմ նրան գրկել. կորոնավիրուսը հաղթահարած բուժքույր (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԲուժքույր Անժելա Նազարեթյանը, որը Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցում օգնում էր կորոնավիրուսով վարակված հիվանդներին, ինքը ևս վարակվել է: Սկզբում 37. 2 ջերմություն և սրտխփոցներ է ունեցել, հիվանդանոցի բաժնի վարիչի և տնօրինության կողմից, որոշվել է թեսթավորում անցկացնել, պատասխանը դրական է եղել:
Անժելա Նազարեթյանը ապաքինվել է, արդեն երկու օր է տանն է «Ա1+»-ը հեռավար զրուցեց նրա հետ:
-Դուք բուժումը ստացել եք Նորքի ինֆեկցիոն հիվանդանոցո՞ւմ, որտեղ աշխատում եք:
-Հետազոտություններից հետո տեսնելով, որ հիվանդությունս թեթև է ընթանում, որոշվեց ինձ տեղափոխել Նորքի Ռեզորտ հյուրանոցը, որտեղ մնացել եմ 14 օր:
-Ձեր ընտանիքի անդամները մեկուսացվե՞լ են , արդյո՞ք նրանց մոտ վարակ հայտնաբերվել է:
-Թեսթի դրական պատասխանից հետո ինձ զանգեցին Հիվանդությունների կանխարգելման և վերահսկման կենտրոնից։ Բժշկուհուն ասացի, որ աշխատանքից հետո տուն եմ վերադարձել և որոշվեց ընտանիքիս անդամներին նույնպես մեկուսացնել: Նրանք 14 օր գտնվել են կարանտինում, սակայն ոչ մեկի մոտ վիրուս չի հայտնբերվել և տեղափոխվել են տուն:
-Դուք արդեն կարո՞ղ եք վերադառնալ աշխատանքի, թե առայժմ պետք է մնաք տանը:
-Դեռ 14 օր պետք է մնամ տանը, սակայն տան անդամների հետ չպետք է շփվեմ: Սենյակից դուրս չեմ գալիս, քանի որ չի թույլատրվում: Ամենադժվարն այն է, որ բալիկիս հետ չեմ կարողանում շփվել: Դա բոլոր բուժաշխատողների խնդիրն է անգամ տանը գտնվելով, պետք է հեռու մնալ ընտանիքից, ինչը շատ դժվար է:
-Ձեզ հետ այլ բուժաշխատողներ մեկուսացվա՞ծ եղել են, թե ոչ:
-Ես տեղյակ չեմ եղել, քանի որ սենյակում գտնվել եմ մենակ:
-Ի՞նչ զգացողութուն ունեցաք, երբ իմացաք, որ վարակվել եք:
- Դժվար էր շատ: Ինձ առաջինը տեղյակ է պահել բաժնի վարիչը, ասաց, որ իրենց համար անակնկալ էր իմ հիվանդանալը, քանի որ պահպանել ենք բոլոր կանխարգելիչ միջոցառումները: Ինձ համար էլ զարմանալի էր, քանի որ ես ինքնս այդ հարցում շատ ուշադիր եմ, բայց փաստը մնում է փաստ, որ ես հիվանդացել եմ: 18 օր չեմ տեսել իմ ընտանիքին: Նրանք էլ Ծաղկաձորում մեկուսացաված են եղել: Կարանտինի ընթացքում ունեցել եմ ֆինանսական դժվարություններ, քանի որ, ո՛չ ես, ո՛չ ընտանիքիս անդամները չէինք կարող աշխատել: Դժվար էր նաև երեխային 4 պատի մեջ պահելը, քանի որ նա շատ ակտիվ երեխա է: Պետքէ նշեմ, որ կան շատ բուժաշխատողներ, որոնք ամիսներ շարունակ իրենց բալիկներին չեն կարողանում տեսնել: Աշխատանքի ընթացքում երբեմն տեսնում էինք, որ բուժաշխատողը փակվել է մի սենյակում և արտասվելով խոսում է իր բալիկի հետ: Բուժաշխատողների մեծ մասը կանայք են և ուզում են վերջապես տուն գնալ, իրենց բալիկներն էլ իրենց են կարոտում: Ես տանն եմ,բայց կարոտում եմ իմ երեխային, քանի որ իրավունք չունեմ նրան գրկել, համարյա երկու ամիս ես մոտ չեմ գնացել իմ բալիկին:
- Մինչ վարակվելը շփվե՞լ եք այլ հիվանդների հետ, ի՞նչ հոգեվիճակ են ունենում հիվանդները, երբ հայտնաբերում են, որ վարակված են կորոնավիրուսով:
- Մարդիկ տարբեր կերպ են արձագանքում: Կան մարդիկ ում մոտ լինում է վախ, տագնապի զգացողություն: Հիվանդներ էլ կան, որ ասում են՝ սա էլ կհաղթահարենք: Հիվանդանոցում աշխատում են կամավոր հոգեբաններ, նրանց հեռախոսահամարները փակցված է հիվանդասենյակի դռներին, եթե հիվանդները ունենում են վախեր տագնապներ, զանգահարում են և հոգեբաններն աշխատում են նրանց հետ, օգնում հեշտ հաղթահարել հոգեբանական խնդիրները: Հիվանդանալուց հետո ես ավելի լավ եմ հասկանում նրանց հոգեվիճակը
- Երկար ժամանակ է աշխատում եք բժշկական ոլորտում, այդ տարիների ընթացքում եղե՞լ է վարակի տարածման նման ծանր շրջան:
-Աշխատել եմ նաև H1N1վիրուսի ժամանակ և վիճակը կարելի է ասել նույնն էր, բայց այս վիրուսի վարակելիությունը ավելի բարձր է: Իմ կարծիքով, իմ հիվանդանալու պատճառներից մեկը հենց դա էր: Ամեն դեպքում տարբեր է կարանավիուսից հետո կյանքը: Մարդիկ պետք է ավելի բարիանան և սիրեն միմյանց՝ գնահատելով ամեն օրը, որ անցկացնում են իրենց սիրելի մարդկանց հետ: Բոլորին և հատկապես բուժաշխատողներին ցանկանում եմ ուժ, որպեսզի կարողանան հաղթահարել և պատվով դուրս գալ այս փորձությունից, չնայած վստահ կարող եմ ասել, որ պատվով դուրս ենք գալու: Բոլոր հիվանդներին ցանկանում եմ բացասական թեսթեր:

Два месяца я не приближалась к своему ребенку: медсестра, победившая коронавирус (видео)
Поддержи А1+!Медсестра Анжела Назаретян, помогавшая инфицированным коронавирусом больным в Норкской инфекционной больнице, сама заразилась. Сначала у нее была температура 37,2 и сердцебиение, заведующий отделения и администрация больницы решила провести тестирования, результат оказался положительным.
Анжела Назаретян выздоровела, уже два дня как находится дома, «А1+» дистанционно побеседовал с ней.
- Вы получали лечение в Норкской инфекционной больнице, где Вы работаете?
- После обследования, когда стало видно, что болезнь протекает легко, было решено переместить меня в отель Резорт в Норке, где я находилась 14 дней.
- Были ли изолированы члены Вашей семьи, была ли у них обнаружена инфекция?
- После положительного результата теста мне позвонили из Центра профилактики и контроля над заболеваниями. Я сказала врачу, что после работы вернулась домой, и было решено изолировать также членов моей семьи. Они 14 дней находились на карантине, однако ни у кого не было обнаружено вируса, и их отвезли домой.
- Вы уже можете вернуться к работе или пока должны оставаться дома?
- Еще 14 дней я должна оставаться дома, однако не должна общаться с членами семьи. Я не выхожу из комнаты, поскольку не разрешено. Труднее всего то, что я не могу общаться со своим ребенком. Это проблема всех медработников, даже находясь дома, они должны держаться подальше от семьи, что очень трудно.
- Были ли с Вами изолированы другие медработники?
- Не знаю, так как в комнате я была одна.
- Что Вы почувствовали, когда узнали, что заразились?
- Было очень трудно. Мне первым сообщил заведующий отделением, сказал, что для них мое заболевание было неожиданностью, поскольку мы соблюдали все профилактические меры. Для меня тоже было удивительно, так как я сама очень внимательна в этом вопросе, но факт остается фактом, что я заболела. 18 дней я не видела свою семью. Они были изолированы в Цахкадзоре. Во время карантина у меня были финансовые трудности, поскольку ни я, ни члены моей семьи не могли работать. Трудно также держать ребенка в 4 стенах, так как он очень активный ребенок. Должна отметить, что есть много медработников, которые месяцами не могут видеть своих детей. Во время работы мы иногда видели, как медсестра, запершись в комнате, в слезах говорит со своим ребенком. Большинство медработников – женщины, и хотят наконец пойти домой, их дети скучают по ним. Я дома, но скучаю по своему ребенку, так как не имею права обнимать его, почти два месяца я не подходила к своему ребенку.
- До того как заразиться, Вы общались с другими больными? Что чувствуют больные, когда узнают, что они заражены коронавирусом?
- Люди по-разному реагируют. Есть те, у кого бывает страх, ощущение тревоги. Есть больные, которые говорят: мы и с этим справимся. В больнице работают волонтеры-психологи, их телефонные номера висят на дверях палат, если больные чувствуют страх, тревогу, они звонят, и психологи с ними работают, помогают легко справиться с психологическими проблемами. После того, как я заболела, я лучше понимаю их психологическое состояние.
- Вы длительное время работаете в области медицины, был ли за этот подобный тяжелый период распространения инфекции?
-Я работала и при вирусе H1N1 и ситуация можно сказать была такой же, но вирулентность этого вируса выше. По-моему, одна из причин того, что я заболела, именно в этом. В любом случае жизнь после коронавируса другая. Люди должны стать добрее и любить друг друга, ценя каждый день, который они проводят с любимыми. Всем и в особенности медицинским работникам я желаю силы, чтобы смогли победить и с честью выйти из этого испытания, хотя с уверенностью могу сказать, что мы выйдем с честью. Всем больным желаю отрицательных тестов.