Հայաստանն արդեն 2 միլիարդ դոլար է կորցրել. Վահրամ Ավանեսյան
2020 թվականին իրական ՀՆԱ-ն կնվազի շուրջ 2 տոկոսով: Սա պաշտոնապես հայտարարվել կառավարության նիստում՝ ՀՀ տնտեսությունում ներկայումս կիրառվող սահմանափակումների և արտաքին աշխարհից ներթափանցող ռիսկերի, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության կողմից այդ զարգացումներին հակազդելու համար կիրառվող 150 մլրդ աջակցության փաթեթների ազդեցության գնահատման արդյունքում ։
Ըստ այդմ՝ 2020թ.-ին հարկային եկամուտները պետական բյուջեի սցենարի համեմատ կնվազեն մոտ 169.1 մլրդ դրամով, պետական բյուջեի պակասուրդը կաճի՝ հասնելով ՀՆԱ-ում 5.0%-ի, իսկ պետական բյուջեի լրացուցիչ ֆինանսավորման կարիքը կկազմի շուրջ 260 մլրդ դրամ։
«Ա1+»-ի հարցերին պատասխանում է  Էկոնոմիկայի նախկին նախարար Վահրամ Ավանեսյանը։
- Պարոն Ավանեսյան, ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանն այսօր կառավարության նիստի ժամանակ ասաց, որ նոր կորոնավիրուսի համաճարակի առաջացրած ճգնաժամը «ՀՆԱ-ի իրական աճի տեսանկյունից 2-2,4 տոկոս բացասական ազդեցություն կարող է ունենալ», բայց դուք մոտ 15 տոկոս անկում էիք կանխատեսել: Կառավարությունը մե՞ղմ է գնահատում իրավիճակը:
- Ես չեմ գնահատել 2020թ. տնտեսական աճի մեծությունը, ես գնահատել եմ, թե ինչքան կորուստներ կունենա ՀՀ-ն կորոնավիրուսից: Կորուստները գնահատվել են առանց միջամտությունների, առանց պետական աջակցության, առանց իներցիոն աճի, առանց զարգացման աճի: Դա բազային միջին գնահատականն է: Իմ գնահատականներում հաշվի չեն առնվել, թե կառավարության այս ծրագրերն ինչ ազդեցություն կունենան տնտեսական աճի նվազման, մեղմացման տեսանկյունից: Եվ պետք չէ իմ գնահատականը համեմատել կառավարության գնահատականների հետ: Բայց դա այնքան էլ ցածր թիվ չէ: Եթե բյուջեով 4,9 տոկոս աճ էինք սպասում, իսկ հավակնությունները մինչև 7-8 տոկոսի էին, ապա 2- 2,4 տոկոսը շատ զգալի փոփոխություն է:
- Դուք նաև ասել էիք, որ արտակարգ դրություն հայտարարելուց հետո յուրաքանչյուր օր Հայաստանն ունենալու է 51 մլն դոլարի կորուստ: Այսինքն Հայաստանն արդեն 2 մլրդ դոլարի կորո՞ւստ է կրել:
- Այո, այդպես է ստացվում, կորցնում ենք: Օրինակ, առաջին երկու ամիսներին տնտեսությունն աճել է, ենթադրում եմ, որ եռամսյակային տվյալներով էլ կաճի, բայց հետո բացասական ազդեցությունն արդեն էական կլինի:
- Այս ճգնաժամի առանձնահատկությունն այն է, որ ցանկացած կանխատեսում մեկ շաբաթ անց վերանայվում է: Վերանայելով Ձեր նախորդ կանխատեսումները` հիմա ի՞նչ նոր դիտարկումներ ունեք:
- Հայաստանի նկատմամբ տրված իմ գնահատականները առաջնային չէին: Եվ այն գնահատականները, որ ես տվել էի աշխարհի տնտեսության կորուստների վերաբերյալ, այն ժամանակ դեռ բնակչության 35 տոկոսն էր ենթարկվում մեկուսացման, մինչդեռ 10-15 օր առաջ` արդեն 55 տոկոսը: Ակնհայտ է, որ հիմա գնահատականները շատ ավելի վատն են: Այն ժամանակ, իմ գնահատականով , աշխարհը օրական 250 մլրդ դոլար էր կորցնում, հիմա արդեն`մոտ 320 մլրդ դոլար: Իհարկե, երկրները սկսել են մեղմացնել սահմանափակումները, բայց, միևնույնն է, կորուստները մեծ են: Ես այն ժամանակ գնահատում էի, որ 20 օր չաշխատելով` աշխարհը կորցնում է 5 տրլն դոլար, հիմա արդեն կասեմ` 10-11 տրլն դոլար: Իսկ ՀՀ դեպքում, այո, 51 միլիոնը բազմապատկած 40-ով նշանակում է, որ կորցրել ենք մոտ 2 մլրդ դոլար:
-  Ձեր կարծիքով կառավարությունը հավելյալ ի՞նչ պետք է անի, որ մեղմվի ճգնաժամի հետևանքները:
- Կարծում եմ, ուղղությունները ճիշտ են ընտրված, հասկանում եմ կառավարության զգուշավորությունը: Իմ կարծիքը կարող եք ծայրահեղական գնահատել, բայց եթե դու չես կարող վիրուսի տարածման բոլոր հնարավոր տարբերակները փակել, պետք է աշխատանքային մեղմ ռեժիմ սահմանես: Իմ կարծիքով վիրուսի տարածման տեսանկյունից հագուստի խանութների աշխատանքի թույլ չտալը որևէ խնդիր չի լուծում, եթե թույլ է տրվում սննդամթերքի խանութների աշխատանքը: Մթերային խանութներում շփումները միգուցե ավելի վտանգավոր են:
- Եթե անգամ կառավարությունը որոշի չեղյալ համարել արտակարգ դրությունը, միևնույնն է, զբոսաշրջությունը չի գործելու, արտագնա աշխատանքի մեկնողները չեն գնալու ու գումար չեն ուղարկելու, մետաղական հանքանյութերի գները նվազելու են կամ առնվազն չեն բարձրանալու: Իսկ դրանք էական նշանակություն ունեին մեր տնտեսության մեջ: Այս բացասական երևույթներն ի՞նչ ազդեցություն կթողնեն:
- Արտագնա աշխատանքի մեկնողների և բարեկամների կողմից ուղարկվող մասնավոր տրանսֆերտները տարվա կտրվածքով կազմում են մոտ 600 մլն դոլար, և այդքանով կլինեն կորուստները: Դա չի մտնում օրական 51 մլն դոլար կորուստի մեջ: Ինչ վերաբերում է զբոսաշրջությանը, ապա վերջին 10 տարիներին ՀՀ-ն այդ ոլորտում միայն անցած տարի է շատ փոքր դրական հաշվեկշիռ ունեցել: Այսինքն՝ ՀՀ-ից դուրս եկող զբոսաշրջիկները միշտ ավելի շատ փող են ծախսել, քան եկողներն են ծախսել մեր երկրում: Վրաստանը շատ մեծ դրական հաշվեկշիռ է ունեցել, որովհետև այնտեղ ավելի շատ գալիս են, քան թե գնում են: Թող ինձանից չնեղանան հյուրանոցների, ռեստորանային բիզնեսների սեփականատերերը, բայց ընդհանուր տնտեսության տեսանկյունից, կարծում եմ, ազդեցությունը գերագնահատված է ընդհանուր առմամբ: Իսկ արդեն մետաղների գների ընկնելը մեր արտաքին հաշվեկշռի վրա ազդելու է, բայց սովորաբար այնպես է եղել, որ երբ գները ընկնում են, արտադրանքն է ավելանում: Իսկ դրա ազդեցությունն ավելի շատ ճնշում է լինելու արժույթի վրա, քանի որ հանքարդյունաբերությունը մեծ կշիռ ունի արտահանման կառուցվածքում: Բայց տնտեսության մեջ հանքարդյունաբերությունը կազմում է մոտ 2,5 տոկոս, և նորից պետք չէ գերագնահատել այդ ոլորտի ազդեցությունը: Այո, ազդեցությունը բացասական է, բայց շատ մեծ չէ:
- Ասում եք, արտահանման նվազման արդյունքում ճնշում է լինելու արժույթի վրա, այդ դեպքում հնարավո՞ր է ամռան կեսերին կամ աշնանն արդեն դրամը արժեզրկվի:
- Այո, արտահանման նվազեցումը, երբ ներմուծումը մնում է նույն մակարդակի վրա, նման ազդեցություն կարող է ունենալ:Բայց պետք չէ դրանից վախենալ, արտարժույթի կայունությունն ինձ չի ուրախացնում, քանի որ դա վատ է տնտեսության համար: Դրամի կայունությունն ինձ չի ուրախացնում: Իմ կարծիքով ՀՀ տնտեսության համար ավելի լավ է, մի քիչ ավելի թերարժեվորված, քան թե գերարժեվորված արժույթ:

Армения уже потеряла 2 миллиарда долларов: Ваграм Аванесян
Поддержи А1+!В 2020 году реальный ВВП сократится приблизительно на 2%. Это было официально объявлено на заседании правительства в результате оценки применяемых в настоящее время ограничений в экономике РА и рисков, проникающих из внешнего мира, а также влияния пакетов социальной помощи 150 млрд, применяемых для противодействия этим явлениям.
Таким образом, в 2020г. налоговые поступления в государственный бюджет по сравнению со сценарием снизятся приблизительно на 169, млрд драмов, дефицит государственного бюджета возрастет, достигнув 5,0% ВВП, а необходимость в дополнительном финансировании государственного бюджета составит около 260 млрд драмов.
На вопросы «А1+» отвечает бывший министр экономики Ваграм Аванесян.
- Господин Аванесян, министр финансов Атом Джанджугазян сегодня сказал на заседании правительства, что кризис, вызванный эпидемией нового коронавируса «может оказать негативное воздействие 2-2,4 с точки зрения реального роста ВВП», а вы предсказывали падение на приблизительно 15%. Правительство оценивает ситуацию мягко?
- Я не оценивал величину экономического роста 2020г., я оценил, какие потери будут у РА от коронавируса. Потери оценивались без вмешательств, без государственной поддержки, без инерционного роста, без роста развития. Это – базовая средняя оценка. В моих оценках не учитывалось, какое влияние окажут эти программы правительства на снижение экономического роста с точки зрения смягчения. И не нужно сравнивать мою оценку с оценками правительства. Но это не очень низкое число. Если мы по бюджету ожидали рост в 4,9%, а вероятности были до 7-8%, то 2-2,4% - очень ощутимое изменение.
- Вы также говорили, что после объявления чрезвычайного положения каждый день Армения будет терять по 51 млн долларов. То есть Армения уже потерпела убытки на 2 млрд долларов?
- Да, так получается, теряем. К примеру, в первые два месяца экономика росла, предполагаю, что по квартальным данным также будет расти, но потом негативное влияние уже будет существенным.
- Особенность этого кризиса в том, что любой прогноз пересматривается через неделю. Пересматривая Ваши предыдущие прогнозы, есть ли у Вас сейчас новые наблюдения?
- Мои оценки относительно Армении не были первичными. И те оценки, которые я дал относительно потерь мировой экономики, тогда изолировались еще 35% населения, между тем 10-15 дней назад – уже 55%. Очевидно, что сейчас оценки намного хуже. Тогда, по моей оценке, мир терял по 250 млрд долларов в день, сейчас уже – около 320 млрд долларов. Конечно, страны начали смягчать ограничения, но все равно, потери велики. Я тогда оценивал, что не работая 20 дней, мир теряет 5 трлн долларов, сейчас уже скажу – 10-11 трлн долларов. А в случае РА, да, 51 миллионов, умноженные на 40, означает, что потеряли около 2 млрд долларов.
- Что по Вашему дополнительно должно сделать правительство, чтобы смягчить последствия кризиса?
- Думаю, направления выбраны правильно, я понимаю осторожность правительства. Мое мнение можете оценивать как радикальное, но если ты не можешь закрыть все возможные варианты распространения вируса, нужно установить мягкий режим работы. по-моему, с точки зрения распространения вируса не разрешать работать магазинам одежды не решает никакой проблемы, если разрешается работа продовольственных магазинов. Общение в продовольственных магазинах, возможно, более опасно.
- Если даже правительство решит признать недействительным чрезвычайное положение, все равно, туризм не будет работать, выезжающие на заработки не поедут и не будут отправлять деньги, цены на металлические ископаемые снизятся или как минимум не повысятся. А это имело существенное значение для нашей экономики. Какое влияние окажут эти негативные явления?
- Частные трансферы, которые отправляют выезжающие на заработки и родственники, в годовом разрезе составляют около 600 млн долларов, и такие будут потери. Это не входит в 51 млн долларов в день. Касательно туризма, то за последние 10 лет только в прошлом году РА имела небольшой положительный баланс в этой сфере. То есть выезжающие из РА туристы всегда тратили больше денег, чем приезжавшие тратили в стране. У Грузии всегда был большой положительный баланс, потому что туда гораздо больше приезжают, нежели выезжают. Пусть на меня не обижаются владельцы гостиниц, ресторанных бизнесов, но с точки зрения общей экономики, думаю, влияние в целом переоценено. А уже падение цен на металлы будет влиять на наш внешний баланс, но обычно было так, что когда цены падают, производство увеличивается. А влияние этого больше давит на валюту, поскольку горнодобывающая промышленность имеет большой вес в структуре экспорта. Но в экономике горнодобывающая промышленность составляет около 2,5%, и вновь не следует переоценивать влияние этой отрасли. Да, влияние негативное, но не очень большое.
- Вы говорите, что в результате снижения экспорта будет давление на валюту, в этом случае может ли в середине лета или осенью произойти девальвация драма?
- Да, снижение экспорта, когда импорт остается на том же уровне, может иметь подобное влияние. Но не нужно этого бояться, стабильность валюты меня не радует, потому что это плохо для экономики. Стабильность драма меня не радует. По-моему, для экономики РА лучше немного недооцененная, чем переоцененная валюта.