Հատուցման հարթություն անցնելու նոր ելակետ է․ Շահան Գանտահարյանը՝ ԱՄՆ Կոնգրեսի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումները ողջ աշխարհում չեղարկվում են՝ կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակի պատճառով։ Որոշ միջոցառումներ էլ առցանց են իրականացվելու։
Այս, ինչպես նաեւ Լիբանանում կորոնավիրուսային իրավիճակի վերաբերյալ «Ա1+»-ը զրուցել է «Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիր, լրագրող, հասարակական գործիչ Շահան Գանտահարյանի հետ։
Վերջինս ասում է՝ չնայած կորոնավիրուսով պայմանավորված սահմանափակումներին՝ Ցեղասպանության թեմաներով առցանց եղանակով քննարկումներն էլ իրենց առանձնահատկություններն ունեն։
Վերջին շրջանում, ըստ նրա, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում շատ կարևոր իրավաքաղաքական հանգրվան էր Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի, այնուհետև Սենատի կողմից ճանաչումը։
«Կարծում եմ՝ այս ձևով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները եկան համալրելու Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած երկրների շարքը։ Այսինքն՝ մենք պետք է սա անջատենք՝ նախագահն արտաբերել է այդ եզրը (նկատի ունի Ցեղասպանություն բառը - հեղ.), արտահայտել է, ստորագրել է, թե ոչ։ Որովհետև Ազգային ժողովի երկու բաղկացուցիչ հաստատությունները փաստորեն ընդունել են բանաձևը, քվեարկել են բացարձակ մեծամասնություններով, ընդ որում՝ շատ բովանդակային բանաձև (նաև դատապարտելու, Ցեղասպանությունը ճանաչելու առընթեր)։ Ուզում եմ ասել, որ շատ կարևոր է աշխարհաքաղաքական հզորագույն կենտրոնի կողմից պաշտոնական ճանաչումը․ մեր՝ ընդհանրապես ճանաչման աշխատանքից այլևս հատուցման հարթություն անցնելու նոր մեկնակետ է, նոր ելակետ է, նոր մոմենտում է այդ առումով», - ընդգծեց հասարակական գործիչը՝ կարևորելով նաև, որ այս տարի լրանում են Սևրի պայմանագրի և Վիլսոնի իրավարար վճռի 100-ամյակները։
«Ազդակ» թերթի գլխավոր խմբագիրը կողմ չէ, որ Ազգային ժողովում քննարկվել է «Հիշում եմ և պահանջում» կարգախոսից «պահանջում եմ»-ը հանելու հնարավորության հարցը։
Անդրադառնալով Լիբանանում կորոնավիրուսային իրավիճակին՝ Գանտահարյանը նշեց, որ այն վերահսկելի է։ Հարցին՝ հայերի շրջանում մահվան, վարակվածության դեպքեր կա՞ն, պատասխանեց. «Վարակվածության դեպքեր կան, բազմաթիվները բուժվել են։ Ցավոք, ունենք 3 մահ»։

Это – новый исходный пункт для того, чтобы перейти на плоскость возмещения: Шаган Гантахарян – о признании Геноцида армян Конгрессом США (видео)
Поддержи А1+!Меры, посвященные памяти жертв Геноцида армян, отменяются по всему миру из-за ситуации, обусловленной коронавирусом. Некоторые мероприятия будут проходить онлайн.
Об этом, а также о коронавирусной ситуации в Ливане «A1+» побеседовал с главным редактором газеты «Аздак», журналистом, общественным деятелем Шаганом Гантахаряном.
Послендий говорит: несмотря на ограничения, обусловленные коронавирусом, онлайн обсуждения на темы Геноцида имеют свои особенности.
В последнее время, по его словам, в вопросе признания Геноцида армян очень важным было признание Палатой представителей Конгресса Соединенных Штатов Америки, а затем – Сенатом.
«Думаю, что таким способом Соединенные Штаты Америки пополнят список стран, признавших Геноцид армян. То есть мы должны отделить это: президент произнес этот термин (имеет в виду слово Геноцид – авт.), выразил, подписал, или нет. Потому что два учреждения, являющихся составляющими Национального собрания, фактически приняли резолюцию, проголосовали абсолютными большинствами, причем очень содержательная резолюция (также об осуждении, признании Геноцида). Хочу сказать, что очень важно официальное признание со стороны мощнейшего геополитического центра, это новый исходный пункт для того, чтобы мы перешли от работы по признанию вообще к плоскости возмещения, новый момент в этом плане», - подчеркнул общественный деятель, отметив также важность того, что в этом году исполняются 100-летия Севрского договора и Арбитражного решения Вильсона.
Главный редактор газеты «Аздак» против того, чтобы в Национальном собрании обсуждался вопрос возможности снятия «требую» из лозунга «Помю и требую».
Обратившись к ситуации с коронавирусом в Ливане, Гангахарян отметил, что она находится под контролем. На вопрос о том, есть ли случаи смерти, заражения среди армян, ответил: «Есть случаи заражения, многие вылечились. К сожалению, есть 3 смерти».