94025402_2736016493293612_7983539665695145984_n
Գյումրիում բնակվող Միշա Դավթյանը Ապրիլյան պատերազմի օրերին ժամկետային զինծառայության մեջ է եղել: Ծառայել է Արցախի զորամասերից մեկում, կռվել թշնամու դեմ:
Ապրիլյան պատերազմը հաղթահարելուց հետո զորամասի մեքենան վթարի  է ենթարկվել, դեպքից հետո նրա մոտ առողջական խնդիրներ են ի հայտ եկել, վաղաժամ զորացրվել է:
Զորացրվելուց հետո  Միշան պարբերաբար ուշագնաց է լինում, անգիտակից տեղափոխվում է հիվանդանոց: Վերջին դեպքը գրանցվել է երեկ, ծանր վիճակում, անգիտակից տեղափոխվել է Գյումրու բժշկական կենտրոն, որոշ ժամանակ անց ուշքի է եկել, մեզ հետ զրույցի պահին վիճակը փոքր-ինչ բարելավվել էր:
Միշան «Ա1+»-ին պատմեց, որ  մինչ բանակ զորակոչվելը առողջական խնդիրներ չի ունեցել,  հիվանդության մասին այլ մանրամասներ հրապարակել չցանկացավ, բայց փաստ է, որ խնդիր կա և հետագա բուժման անհրաժեշտություն՝ նույնպես: Սակայն հնարավորություն չունի։
«Հիվանդությունս ծառայության ընթացում եմ ձեռք բերել, դա փաստաթղթերում էլ նշված է, Մուրացանի հոսպիտալում ինձ բուժող բժիշկը նույնիսկ ասաց, որ հաշմանդամության  3-րդ կարգ է հասնում, փորձեցի կազմակերպել, տարբեր քաշքշուկների մեջ ընկա, դադարեցրի»:
Ծառայությունից հետո որևէ հետազոտություն չի անցել, այսօր չգիտի՝ անգամ ինչպիսի բուժման կարիք ունի: Օգնության խնդրանքով նամակով դիմել է պատկան մարմիններին, արձագանք չի ստացել, վստահ է, որ իր նամակները հասցեատերերին չեն հասել:
Նախկին զիծառայողի ընտանիքը այսօր նույնիսկ սեփական բնակարան չունի, բայց դա չի խանգարում ապրել ուրիշներին օգնելով:
Ապրիլյան պատերազմի մասնակիցը սեփական նախաձեռնությամբ տան պայմաններում դիմակներ է պատրաստել  ու տրամադրել խոցելի խմբերին, ծերանոցներին, դիմակների կարիք ունեցեղ մարդկանց:
Առողջական խնդրների վատթարացման  պատճառով այս պահին դադարեցրել է դիմակների պատրաստումը, բայց արդեն հասցրել է օգնել 4000 մարդու:

94025402_2736016493293612_7983539665695145984_n
Житель Гюмри Миша Давтян в дни Апрельской войны был на срочной службе. Служил в одной из воинских частей Арцаха, воевал против врага.
После Апрельской войны автомобиль воинской части попал в аварию, после происшествия у него возникли проблемы со здоровьем, он был досрочно демобилизован.
После демобилизации Миша периодически теряет сознание, в бессознательном состоянии его перемещают в больницу. Последний случай был зарегистрирован вчера, в тяжелом состоянии, без сознания он был перемещен в медицинский центр Гюмри, спустя некоторое время пришел в сознание, на момент беседы с нами состояние немного улучшилось.
Миша рассказал «А1+», что до призыва в армию у него не было проблем со здоровьем, он не хотел разглашать подробности болезни, но факт в том, что есть проблема и необходимость дальнейшего лечения. Однако у него нет возможности.
«Я приобрел заболевание во время службы, это указано в документах, в Мурацанском госпитале мне лечащий врач даже сказал, что мне причитается 3-я степень инвалидности, я попытался организовать, попал в различные волокиты, прекратил».
После службы не проходил никакого обследования, сегодня не знает даже,  в каком лечении он нуждается. Он обратился с письмом с просьбой о помощи в соответствующие органы, не получил ответа, уверен, что его письма не дошли до адресатов.
У семьи бывшего военнослужащего сегодня нет даже собственной квартиры, но это не мешает жить, помогая другим.
Участник Апрельской войны по собственной инициативе изготовил в домашних условиях маски и предоставил уязвимым группам, домам престарелых, людям, нуждающимся в масках.
Из-за ухудшения проблем со здоровьем на данный момент прекратил изготовление масок, но уже успел помочь 4000 человек.