Սահմանափակումները նախ պետք չէր մտցնել, երկրորդ՝ հանելուց էլ սկսել գյուղերից, ծայրամասից․ բժիշկ Հայկ Մանասյան (տեսանյութ)
Բժիշկ-գաստրոէնտերոլոգ Հայկ Մանասյանը գտնում է, որ բժշկական ոլորտի մասնագետներն իրենց վերադասի և տնօրենների անմիջական, բարոյական ճնշման տակ են, իսկ վերջիններս էլ իրենց հերթին՝ նախարարության նյութական ճնշման տակ՝ պետպատվերներ ստանալ-չստանալու մասով։
Այս իրավիճակը, ըստ նրա, բերել է նրան, որ բժիշկները չեն կարող ազատ արտահայտվել կորոնավիրուսի հետ կապված հարցերով, քանի որ կարող են «վատամարդ» լինել կամ ավելի լուրջ խնդիրներ ունենալ։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում բժիշկն ասում է՝ մասնագետները միայն մասնավոր զրույցներում են տարբերվող կարծիք արտահայտում «Օրինակ դիահերձումի արգելքը ոչ կոմպետենտ և ոչ մասնագիտական քայլ էր։ Չգիտեմ քաղաքակա՞ն, թե՞ ինչ դրդապատճառներով։ Բայց ավելի ռիսկային խնդիրներ են եղել, մասնավորապես ապացուցված է, որ պանդեմիկ գրիպի դեպքում թոքերի հյուսվածքը կարող է վարակիչ լինել հերձման ժամանակ, բայց դիակից վարակվելու մի դեպք չի գրանցվել»։
Ըստ գաստրոէնտերոլոգի՝ պանդեմիկ գրիպի ժամանակ դիահերձումները, սակայն, շարունակվում էին, և ոչ ոք խնդիր չունեցավ, բայց չգիտես ինչու՝ հիմա դիահերձումները կասեցվել են։
Հիվանդության դեմ պայքարը, ըստ Մանասյանի, պետք է ընթանա բնականոն կյանքը հնարավորինս պահպանելու հունով։
«Սահմանափակումները նախ պետք չէր մտցնել  (սկսենք դրանից), երկրորդ՝ հանելուց էլ սկսել գյուղերից, ծայրամասից։ Սկզբում անում են գյուղերում, հետո մարզկենտրոններում փորձում են որոշակի աշխուժություն թույլ տալ»,- ընդգծեց Հայկ Մանասյանը։

Ограничения, во-первых, не нужно было вводить, во-вторых, при снятии начинать с деревень, окраин: врач Айк Манасян (видео)
Врач-гастроэнтеролог Айк Манасян считает, что специалисты в медицинской отрасли находятся под непосредственным, моральным давлением своего супервизора и директоров, а последние в свою очередь – под материальным давлением министерства по части получения-неполучения госзаказов.
Эта ситуация, по его словам, привела к тому, что врачи не могут свободно высказываться по вопросам, связанным с коронавирусом, поскольку могут прослыть «плохим человеком» или столкнуться с более серьезными проблемами.
В беседе с «А1+» врач говорит: специалисты только в частных разговорах высказывают отличные мнения: «К примеру, запрет на вскрытие – некомпетентный и непрофессиональный шаг. Не знаю, по политическим или по каким мотивам. Нобыли более рисковые проблемы, в частности, доказано, что в случае пандемического гриппа легочная ткань может быть заразна во время вскрытия, но не было зарегистрировано ни одного случая заражения от трупа».
По мнению гастроэнтеролога, во время пандемического гриппа вскрытия, однако, продолжались, и ни у кого не было проблем, но неизвестно почему, сейчас вскрытия прекратились.
Борьба с заболеванием, по мнению Манасяна, должна протекать в русле по возможности сохранения нормальной жизни.
«Ограничения во-первых не должны были вводиться (начнем с этого), во-вторых, при снятии начинать с деревень, с окраин. Сначала делают в селах, потом в областных центрах пытаются разрешить некоторую активность», - подчеркнул Айк Манасян.