«Ռուսաստանում կալանավորված Հայաստանի 9 քաղաքացու գործով դեռևս զարգացում չկա»
Աջակցիր «Ա1+»-ին2019 թվականի հունիսի 1-ին Ռուսաստանի Դաշնության մերձմոսկովյան Կրասնագորսկ շրջանի Պուտիլկովո ավանում, «ԲիրՀաուս» բարի մոտակայքում վիճաբանություն էր եղել, որի ընթացքում դանակի հարվածից մահացու վիրավորում էր ստացել ռուս հատուկջոկատային Նիկիտա Բելյանկինը։ Սպանության գործով կալանավորվել է ՀՀ 9 քաղաքացի, 2 հոգի էլ հետախուզման մեջ է, որոնից մեկը ՀՀ քաղաքացի է, իսկ մյուսը՝ ՌԴ։
Նրանց նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել սպանության, սպանության փորձի և խուլիգանության հատկանիշներով:
Կալանավորվածները Ռուսաստանում են։ Այս տարվա մարտի 2-ին հարազատները, փաստաբանները հավաք էին անցկացրել ՌԴ դեսպանատան առջև՝ բարձրաձայնելով, որ գործի քննությունները ոչ օբյեկտիվ են ընթանում, և կոչ էին անում ՀՀ իշխանություններին միջոցներ ձեռնարկել։
Այս օրերին, գործի զարգացումների հետ կապված խոսել էինք կալանավորված Համլետ Հայրապետյանի փաստաբան Իրինա Խալատովայի հետ։
«Համընդհանուր կարանտին է, դեռևս լռություն է։ Գործը դեռ ծանոթացման փուլում է, բայց և քննչական գործողություններ չեն իրականացվում, բանտերում նույնպես կարանտին է հայտարարված»,- նշել էր նա։
Իրավիճակի հետ կապված «Ա1+»-ը մեկնաբանության համար նաև դիմել էր Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանին։
Նա մեզ էր փոխանցել ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության պատասխանը։
Պատասխանի մեջ նշված է, որ տեղի ունեցածի շուրջ ընթացող զարգացումները դեսպանության ուշադրության կենտրոնում են, այս հարցում դեսպանությունը մշտական կապ է պահպանում ՌԴ պատկան մարմինների և գործում ներգրավված մեր հայրենակիցների փաստաբանների հետ։ ՀՀ դեսպանությունն ընդգծել է, որ հարուցված քրեական գործի շուրջ հարցերը քննարկվել են 2019թ․-ի հոկտեմբերին՝ Երևանում կայացած ՀՀ և ՌԴ Քննչական կոմիտեների ղեկավարների հանդիպման ժամանակ։
«Միևնույն ժամանակ նշենք, որ ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանն իր անձնական երաշխավորությունն է տվել ՀՀ քաղաքացիների՝ խափանման միջոցի փոփոխման հարցում։ Դեսպանն իր պատրաստակամությունն է հայտնել նաև անձամբ ներկա լինելու նշյալ գործով դատական նիստին»,- նշված է դեսպանության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի կողմից։
Մենք նաև հարցումով դիմել էինք ՀՀ Քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ռիմա Եգանյանին։
ՔԿ-ն մեր հարցմանը պատասխանել է, որ թեպետ Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեն իրավասու չէ միջամտելու Ռուսաստանի Դաշնության քննչական կոմիտեում քննվող քրեական գործին, այդուհանդերձ, ՀՀ ՔԿ նախագահ Հայկ Գրիգորյանը, անհանգստացած լինելով ՌԴ-ում քննվող քրեական գործով անցնող Հայաստանի 9 քաղաքացու ճակատագրով, 2019թ. հոկտեմբերին՝ Երևանում և նույն թվականի նոյեմբերին՝ Մոսկվայում, ՀՀ և ՌԴ քննչական կոմիտեների նախագահների միջև կայացած հանդիպումների ընթացքում, ի թիվս այլ թեմաների, քննարկման առարկա է դարձրել նաև այս հարցը:
«Միաժամանակ հայտնում ենք, որ 2019թ. հոկտեմբերի 23-ին, ՀՀ ՔԿ նախագահ Հայկ Գրիգորյանը պաշտոնապես դիմել է ՌԴ ՔԿ նախագահ Ալեքսանդր Բաստրիկինին՝ նշված քրեական գործով ՀՀ քաղաքացիներին պատասխանատվության ենթարկելու հիմքերի օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու խնդրանքով: Պատասխան նամակով ռուս գործընկերն ընդգծել է իր պատրաստակամությունը՝ վստահեցնելով, որ քրեական գործի նախաքննությունն իրականացվում է Ռուսաստանի Դաշնության օրենսդրության համաձայն՝ խստագույնս ապահովելով լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողի քննությունը։ Հավելել է նաև, որ նախաքննության ընթացքը գտնվում է իր հսկողության տակ»,- նշված է պատասխանի մեջ։
Կալանավորվածներից մեկի եղբայրը՝ Ռուբեն Խոջայանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ գործի նյութերին ծանոթանալու ընթացքը դեռ չի ավարտվել, և սպասում են, որ այնտեղ կարանտինային վիճակը կվերջանա, մարդիկ կան, որ դեռ չեն ծանոթացել գործի նյութերին։
«Կծանոթանան, նոր գործը կուղարկեն դատախազություն, եթե այդ մեղադրանքներով ուղարկվեն, դատախազությունն էլ հաստատի կամ չհաստատի, հետ ուղարկի, այսինքն՝ այդ պրոցեսն է գնալու արդեն»,- նշեց նա։
Կալանավորվածների առողջական վիճակի մասով Խոջայանն ասաց, որ որևէ բացասական բան չկա․ «Կարծում եմ, որ (առաջ Աստված) ամեն ինչ լավ կլինի։ Որևէ այլ խնդիր չկա այս պահին»
Հետախուզման մեջ գտնվողներից մեկի (Գուրգեն Աղայան) վերաբերյալ Խոջայանն ասաց, որ նա այն բարի վարձակալն է, որ մոտ տեղի է ունեցել միջադեպը, ՀՀ քաղաքացի է, այս պահին ՀՀ-ում է, սակայն նրա նկատմաբ որևէ գործողություն չկա։
«Օրենսդրությունը թույլ չի տալիս․ իրենք պետք է գործն ուղարկեն Հայաստան, որ ՀՀ-ն գործը քննի։ Բայց նրանք չեն ուղարկել, և ինքն այնքան պետք է սպասի՝ մինչև այդ գործն ուղարկեն։ Իսկ իրեն չեն արտահանձնի, որովհետև ինքը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի է, իսկ մեր Սահմանադրությունը թույլ չի տալիս արտահանձնել։ Միայն բացառիկ դեպքերում, իսկ սա բացառիկ դեպքերից չէ, որ իրեն արտահանձնեն»,- նշեց Խոջայանը։
Իսկ մյուս հետախուզվողը, ըստ Խոջայանի, Բելյանկինին մարմնական վնասվածք հասցրած Հովհաննես Հայրապետյանն է, որի տեղն անհայտ է։
Նշենք, որ այս տարվա մարտի 2-ին ՌԴ դեսպանատան առջև տեղի ունեցած հավաքի ժամանակ էր փաստաբաններից Կարեն Ներսիսյանը խոսել միջադեպից։ Նա պատմել էր, որ երկու հարբած ռուս կոնֆլիկտի մեջ էին մտել հայերի հետ, որի ընթացքում Նիկիտա Բելյանկինն անցնելիս էր եղել։ Խառնվելով միջադեպին՝ Բելյանկինն ատրճանակով 3 անգամ կրակել էր հայերից մեկի՝ Հովհաննես Հայրապետյանի ուղղությամբ, որն էլ մահացու (սրտի մոտ) դանակահարել էր Բելյանկինին։
Համլետ Հայրապետյանի փաստաբան Իրինա Խալատովան մեզ հետ զրույցում նշել էր, որ գործը փչված է, քննությունն ընթանում է ոչ օբյեկտիվորեն։ «Որպեսզի թաքցնեն հանգուցյալ Բելյանկինի իրական, ոչ իրավաչափ գործողությունները, որն առանց անհրաժեշտության, առանց մոտիվի, բացարձակապես անհիմն կերպով ատրճանակ է օգտագործել», - նշել էր փաստաբանը։
Խալատովան նաև մտահոգություն էր հայտնել, որ եթե Հովհաննես Հայրապետյանը հայտնվի բանտում, ապա նրան կարող են սպանել։

«По делу 9 граждан Армении, арестованных в России, пока нет продвижения»
1-го июня 2019 года в поселке Путилково подмосковного Красногорского района Российской Федерации, вблизи бара «БирХаус» произошла ссора, во время которой от удара ножом получил смертельное ранение российский спецназовец Никита Белянкин. По делу об убийстве арестованы 9 граждан РА, 2 человека находятся в розыске, один из которых  - гражданин РА, а другой – РФ.
Им предъявлено обвинение по признакам убийства, покушения на убийство и хулиганства.
Заключенные находятся в России. 2-го марта сего года родственники, адвокаты провели митинг напротив посольства РФ, говоря о том, что расследование дела проходит необъективно, и призывали власти Армении предпринять меры.
В эти дни, в связи с развитием событий мы побеседовали с адвокатом заключенного Гамлета Айрапетяна Ириной Халатовой.
«Всеобщий карантин, пока тишина. Дело пока находится на стадии ознакомления, но и следственные действия не проводятся, в тюрьмах также объявлен карантин»,- отметила она.
В связи с ситуацией «А1+» обратился за комментарием также к пресс-секретарю Министерства иностранных дел Анне Нагдалян.
Она передала нам ответ посольства РА в РФ.
В ответе указано, что события вокруг происшествия находятся в центре внимания посольства, по этому вопросу посольство поддерживает постоянную связь с соответствующими органами РФ и с адвокатами наших соотечественников, привлеченных к делу. Посольство РА подчеркнуло, что вопросы по возбужденному уголовному делу обсуждались в октябре 2019г. на состоявшейся в Ереване встрече руководителей Следственных комитетов РА и РФ.
«В то же время  отметим, что посол РА в РФ дал свою личную гарантию гражданам РА в вопросе изменения меры пресечения. Посол выразил готовность также лично присутствовать на судебном заседании по указанному делу»,-  отмечает отдел информации и по связям с общественностью посольства.
Мы также обратились с запросом к временно исполняющему обязанности начальника отдела информации и по связям с общественностью Следственного комитета РА Римме Еганян.
СК ответил на наш запрос, что несмотря на то, что Следственный комитет Республики Армения не уполномочен вмешиваться в уголовное дело, расследуемое в следственном комитете Российской Федерации, тем не менее, председатель СК РА Айк Григорян, будучи обеспокоенным судьбой 9 граждан Армении, проходящих по расследуемому в РФ уголовному делу, во время встреч между председателями следственных комитетов РА и РФ, которые состоялись в октябре 2019г. в Ереване и в ноябре того же года в Москве, в числе прочих тем, сделал предметом обсуждения и этот вопрос.
«В то же время сообщаем, что 23-го октября 2019г. председатель СК РА Айк Григорян официально обратился к председателю СК РФ Александру Бастрыкину с просьбой обеспечения объективного и всестороннего расследования оснований привлечения к ответственности граждан РА по указанному уголовному делу. В ответном письме российский коллега подчеркнул свою готовность, заверив, что предварительное расследование уголовного дела осуществляется согласно законодательству Российской Федерации, строжайшим образом обеспечивая полное, объективное и всестороннее расследование.  Также добавил, что ход предварительного расследования находится под его контролем»,- указано в ответе.
Брат одного из заключенных, Рубен Ходжоян, в беседе с нами сказал, что процесс ознакомления с материалами дела пока не завершился, и ждут, что там ситуация с карантином закончится, есть люди, которые пока не ознакомились с материалами дела.
«Ознакомятся, только потом дело направят в прокуратуру, если направят с этими обвинениями, прокуратура подтвердит или не подтвердит, отправит назад, т. е. этот процесс уже пойдет»,- отметил он.
По части состояния здоровья заключенных Ходжоян сказал, что нет ничего негативного: «Думаю, что (дай Бог) все будет хорошо. На данный момент  нет никаких проблем».
Касательно одного из находящихся в розыске (Гургена Агаяна) Ходжоян сказал, что он – арендатор того бара, у которого произошел инцидент, гражданин РА, в настоящее время находится в РА, однако по отношению к нему пока нет никаких действий.
«Законодательство не разрешает: они должны направить дело в Армению, чтобы РА расследовала дело. Но они не направили, и он должен ждать пока это дело направят. А его не экстрадируют, потому что он – гражданин Республики Армения, а наша Конституция не позволяет экстрадировать. Только в исключительных случаях, а это – не исключительный случай, чтобы его экстрадировать»,- отметил Ходжоян.
А другой разыскиваемый, по словам Ходжояна, - это нанесший телесное повреждение Белянкину Ованнес Айрапетян, местонахождение которого неизвестно.
Отметим, что во время митинга, который состоялся напротив Посольства РФ 2 марта сего года Карен Нерсисян говорил об инциденте. Он рассказал, что двое пьяных русских вступили в конфликт с армянами, во время чего проходил Никита Белянкин. Вмешавшись в инцидент, Белянкин трижды выстрелил из пистолета в направлении одного  из армян – Ованнеса Айрапетяна, который и нанес смертельное ножевое ранение (около сердца) Белянкину.
Адвокат Амлета Айрапетяна Ирина Халатова в беседе с нами отметила, что дело раздуто, следствие проходит не объективно. «Для того, чтобы скрыть реальные, неправомерные действия покойного Белянкина, который без необходимости, без мотива, абсолютно безосновательным образом использовал пистолет», - отметила адвокат.
Халатова также выразила обеспокоенность, что если Ованнес Айрапетян окажется в тюрьме, его могут убить.