20885e6ffe5215af1_5e6ffe521278a
Պարետատունը մարտի 31-ին երկարացրեց արտակարգ ռեժիմի պայմաններում տեղաշարժի և տնտեսական գործունեության որոշ տեսակների նկատմամբ սահմանափակումները՝ մինչև ապրիլի 12-ը ներառյալ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նույն օրը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարել էր, որ ստիպված են առնվազն 10 օրով երկարացնել խստացված սահմանափակումները։ Նման որոշում կայացնելու պատճառը կորոնավիրուսով վարակվածների թվի աճն էր։ Նշենք, որ մինչ այդ էլ պարետատան որոշմամբ՝ մարտի 24-ից մինչև 31-ը մարդկանց ազատ տեղաշարժվելու իրավունքն էր սահմանափակվել։
Համաձայն Առողջապահության նախարարության տվյալների՝ վերջին օրերին կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի քանակը նվազել է։ Թե ի՞նչ որոշում է կայացնելու Կառավարությունը՝ խստացված սահմանափակումները կշարունակվե՞ն, թե՞ ոչ, «Ա1+»-ը փորձեց պարզել պարետատնից։
«Այս պահին նման որոշում չկա: Խստացված ռեժիմի ժամկետը լրանում է ապրիլի 12-ին 23.59-ին: Հետագա որոշման մասին պաշտոնապես կտեղեկացնենք»,- ասաց պարետատան մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը։
Ապրիլի 12-ին Հայաստանում նշվելու է Սուրբ Զատիկը։ Սա նշանակում է, որ մարդիկ եկեղեցի գնալ չեն կարող։ Հիշեցնենք, որ Ավագ շաբաթվա արարողությունները և Սուրբ Պատարագներն շարունակվում են անցկացվել դռնփակ, առանց հավատացյալների ներկայության։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հորդորում է հավատացյալներին պահքը լուծել ապրիլի 11-ին՝ Ճրագալույցի Ս․ Պատարագից հետո, և, առավելագույն պատասխանատվությամբ պահպանելով ինքնամեկուսացման սահմանված կանոնները, հաջորդող օրերին առանձնաբար այցելել եկեղեցիներ և հոգևոր հովիվներից ստանալ Սուրբ Հաղորդություն։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում կորոնավիրուսով պայմանավորված՝ մարտի 16-ին արտակարգ դրություն է հայտարարվել, որը կավարտվի ապրիլի 14-ին։

20885e6ffe5215af1_5e6ffe521278a
31-го марта комендатура продлила ограничения передвижения и на некоторые виды экономической деятельности в условиях чрезвычайного положения до 14-го апреля включительно.
Премьер-министр Никол Пашинян в тот же день заявил в прямом эфире фейсбук, что вынуждены как минимум на 10 дней продлить строгие ограничения. Причиной принятия подобного решения был рост числа инфицированных коронавирусом. Отметим, что до  того решением комендатуры с 24-го по 31-е марта было ограничено право людей на свободное передвижение.
По данным Министерства здравоохранения, в последние дни количество подтвержденных случаев коронавируса снизилось. Какое решение примет Правительство? Продолжатся ли строгие ограничения? «А1+» попытался узнать у комендатуры.
«На данный момент подобного решения нет. Срок строгого режима истекает 14-го апреля. О дальнейшем решении мы официально сообщим», - сказала пресс-секретарь комендатуры Мане Геворгян.
12-го апреля в Армении будет отмечаться Пасха. Это значит, что люди не могут посещать церковь. Напомним, что церемонии и литургии Страстной недели продолжают проводиться при закрытых дверях, без присутствия верующих.
Первопрестольный Эчмиадзин призывает верующих завершить пост 11-го апреля после Всенощной литургии и, со всем ответственности соблюдая установленные правила самоизоляции, в последующие дни по-отдельности посещать церкви и получать Святое Причастие от духовных пастырей.
Напомним, что в Армении в связи с коронавирусом, 16-го марта было объявлено чрезвычайное положение, которое завершится 14-го апреля.