Օրացույց. 8-ը Ապրիլի. Վանո Սիրադեղյանն անհետացավ (տեսանյութ)
1992-ի ապրիլի 8-ին հրդեհ բռնկվեց Կոտայքի Բալահովիտ գյուղում տեղակայված ռազմական պահեստում։ Տարհանվեց մոտ 300 000 մարդ։
2000 թվականի այս օրը անհայտացավ ՀՀՇ վարչության նախագահ, նախկին ներքգործնախարար Վանո Սիրադեղյանը, ով մեղադրվում էր մի շարք սպանություններ պատվիրելու մեջ եւ ում նկատմամբ խափանման միջոցը նախօրեին խստացվել էր եւ կայացվել էր կալանավորման որոշում։ Սիրադեղյանի կուսակցական ընկերներն անհանգստացած էին։
2003 թվականի ապրիլի 8-ին հայրենի Արարատի թիվ 25 ընտրատարածքում պատգամավորության թեկնածու առաջադրվեց Հայաստանի առաջին պաշտպանության նախարար, հոկտեմբերի 27-ի ողբերգության զոհ վարչապետ Վազգեն Սարգսյանի եղբայրը՝ Արմեն Սարգսյանը, ով մեղադրվում էր Տիգրան Նաղդալյանի սպանությունը պատվիրելու մեջ եւ կալանավորված էր։
2011-ի այս օրը Երեւանում կայանալու էր ընդդիմության հանրահավաքը, եւ մայրաքաղաք եկող միջքաղաքային տրանսպորտը կաթվածահար վիճակում էր։
Հանրահավաքն, այնուամենայնիվ, կայացավ։ Այն սկսվեց մատենադարանի մոտից, ապա շարունակվեց երթով եւ ավարտվեց Ազատության հրապարակում։ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն իշխանություններին քսանօրյա ժամկետ տվեց ընդիմության առաջնահերթ պահանջների կատարման համար՝ հայտարարելով, որ այդ ժամկետի ավարտը կդառնա կա՛մ երկխոսության, կա՛մ ջրբաժանի օր։

Календарь. 8-е апреля: Исчез Вано Сирадегян (видео)
8-го апреля 1992 года вспыхнул пожар на военном складе, расположенном в селе Балаговит Котайкской области. Было эвакуировано около 300 000 человек.
В этот день 2000 года исчез председатель правления АОД, бывший министр внутренних дел Вано Сирадегян, обвинявшийся в заказе ряда убийств и мера пресечения в отношении которого была накануне ужесточена и было принято решение о заключении под стражу. Товарищи по партии Сирадегяна были обеспокоены.
8-го апреля 2003 года на избирательном участке номер 25 родного Арарата в качестве кандидата в депутаты был выдвинут брат первого министра обороны Армении, ставшего жертвой трагедии 27-го октября, премьер-министра Вазгена Саркисяна – Армен Саркисян, который обвинялся в заказа убийства Тиграна Нагдаляна и был арестован.
В этот день 2011 года в Ереване должен был пройти митинг оппозиции, и международный транспорт, приезжающий в столицу, был в парализованном состоянии.
Митинг, тем не менее, состоялся. Он начался около матенадарана, затем продолжился шествием и завершился на Площади свободы. Левон Тер-Петросян дал властям двадцатидневный срок для выполнения первоочередных требований оппозиции, заявив, что завершение этого срока станет днем либо диалога, либо водораздела.