Հասկանալի չէ՝ դա որքանով կարող է օգնել կարանտինի վերահսկողությանը․ Սամվել Մարտիրոսյան
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն այսօր Ազգային ժողով որոշման նախագիծ էր ներկայացրել, որով առաջարկում է բջջային օպերատորների միջոցով վերհսկողություն սահմանել քաղաքացիների տեղաշարժի նկատմամբ։ Կառավարությունն այս առաջարկը պայմանավորել է կորոնավիրուսային համաճարակի տարածման կապակցությամբ։ Նշենք, որ Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց նախագիծը։
Նախագծի վերաբերյալ «Ա1+»-ը զրուցել է «Բաց հասարակության հիմնադրամներ - Հայաստան» կազմակերպության տնօրենների խորհրդի անդամ, իրավապաշտպան Զարուհի Հովհաննիսյանի և  ԵՊՀ Կիրառական սոցիոլոգիայի ամբիոնի դասախոս, մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանի հետ։
Զարուհի Հովհաննիսյանի կարծիքով՝ նախագիծը խոցելի տեղեր շատ ունի։
«Նախ տոտալ վերահսկման մեխանիզմ է ներդնում և վերահսկելով հեռախոսազանգերը՝ նաև հետագայում ոչնչացման և պահպանման հետ կապված՝ դեռևս հստակ նշված չէ, թե դա ինչպես է կատարվելու, ինչ մեխանիզմներով»,- պարզաբանեց իրավապաշտպանը։
Երկրորդն, ըստ նրա, այն է, որ եթե վերհսկվում են հեռախոսազանգերը, ապա սոցիալական ցանցերի միջոցով շփումն ինչպե՞ս է արվում, որովհետև այժմ սոցցանցերն ավելի մեծ դեր են կատարում մարդկանց կյանքում, քան հեռախոսները․ իրականում հեռախոսը որպես սարք է օգտագործվում, սակայն շփումներն իրականցվում են տարբեր սոցցանցերի միջոցով («Ֆեյսբուք», «ՎոթսԱփ», «Ինսթագրամ» և այլն), որոնք օպերատորների միջոցով վերահսկել հնարավոր չէ։
«Եվ ամենակարևորը․ արդյոք երբ որ մի բան սկսում ես վերահսկել, օգնո՞ւմ է այդ խնդրի լուծմանը, թե՞ հակառակը․ փակում է դա և բացում մեկ այլ խնդիր, օրինակ՝ մարդիկ ավելի շատ կձգտեն կենդանի կապով իրար հետ շփվել  և, օրինակ՝ վերահսկողությունից դուրս լինել։ Եթե այժմ փորձում են ավելի շատ շփվել տարբեր կապերի միջոցով, կփորձեն, թեկուզ և գաղտնի, շփվել կենդանի շփմամբ, որպեսզի վերահսկողությունից դուրս մնան։ Այդ բոլոր հարցերն իրականում շատ խորը արմատներ ունեն․ թե՛ հոգեբանական, թե՛ զուտ տեխնիկական, որի մասին նշեցի։ Միայն հեռախոսազանգերը չեն, որ մարդկանց միջև շփում են ապահովում, որովհետև նրանք, ովքեր որ ինտերնետ ունեն, ձգտում են թեկուզ «Վայբեր»-ով կապվել, քան՝ «ՎիվաՍելլ»-ով կամ այլ կապերի միջոցով, որոնք կարող են վերահսկվել»,- ընդգծեց Զարուհի Հովհաննիսյանը։
Իսկ արտակարգ դրության, կորոնավիրուսային համաճարակի պայմաններում վերահսկողությունն ինչպե՞ս պետք է կատարվի, որ ո՛չ շատ իրավունքների խախտումներ լինեն, ո՛չ էլ իրավիճակը վերահսկողությունից դուրս գա։ Մեր այս հարցին ի պատասխան՝  Հովհաննիսյանը նշեց, որ ավելի շատ պետք է աշխատել տեղաշարժի իրավունքի սահմանափակման վրա․ տեղաշարժն է ամենաառաջին աղբյուրը, որով հնարավոր է տարածել վարակը, և շատ ուժեղ վերահսկվի այն մեխանիզմը, թե ինչպես են մարդիկ միմյանց հետ շփվում։
«Նույն Ազգային ժողովում բոլորը նստած են առանց դիմակների, առանց պաշտպանիչ որևէ միջոցի, ինչն առավել մեծացնում է վարակվելու և վարակը տարածելու վտանգը, քան ինտերնետային կամ որևէ կապով միմյանց հետ շփվելը և խոսելը։ Ես կարծում եմ, որ այս խնդիրը պետք է լուծվի, և տարբեր երկրներում նաև իրականացվում է դիմակների և ախտահանիչ միջոցների անվճար տարածում և տեղադրում տարբեր հանրային վայրերում, օրինակ՝ մթերային խանութներում և այլն։ Եթե այդ միջոցներն ավելի շատ օգտագործվեն, ես կարծում եմ, ավելի մեծ բան արված կլինի, քան այս տոտալ վերահսկողությունը մարդկանց անձնական շփման, կյանքի և վիրտուալ կյանքի մեջ»,- եզրափակեց իրավապաշտպանը։
Սամվել Մարտիրոսյանի խոսքերով՝ մարդկանց տեղաշարժը վերահսկելու խնդիր կա, և շատ երկներում այդ հարցը հիմնականում փորձում են լուծել բջջային օպերատորներից ստանալով տեղանքի տվյալները։
«Որովհետև մենք բջջային հեռախոս ունենք, այն անընդհատ կպնում է մոտակա բազային, ալեհավաքին, ըստ այդմ՝ օպերատորը մեր շարժը, տեղը մոտավոր գիտի և այլն։ Այդ տվյալները հնարավոր է օգտագործել ապաանձնավորված, զուտ որպեսզի այսպես ասած՝ թռչնի բարձրությունից տեսնել մարդկանց տեղաշարժն ու հասկանալ՝ որքանով է կարանտինն իրականացվում։ Սակայն այս առաջարկած որոշումը հարցեր է առաջացնում, որովհետև օրինակ՝ խոսքը վերաբերում է հեռախոսազանգերի վերահսկողությանը։ Բարեբախտաբար գաղտնալսման հարց չկա, հեռախոսազանգերի բովանդակությունը չի վերահսկվում»,- նշեց մեդիափորձագետը։
Բայց, ըստ Մարտիրոսյանի, խոսքը վերաբերում է շատ մետատվյալների, այսինքն՝ «երբ եմ զանգել», «ում եմ զանգել», «որքան է տևել խոսակցությունը», որն ավելի շուտ ապակարանտինային վերհսկողության գործիք է, որովհետև հասկանալի չէ, թե դա որքանով է կարող օգնել ընդհանրապես կարանտինի վերահսկողությանը։
«Որովհետև դու դրանով չես իմանում, թե օրինակ՝ մեկն ում հետ է շփվել, զանգել, և բացարձակ ոչինչ չասող տվյալ է։ Կարծում եմ՝ սա քաղաքացիական ազատությունների անհամաչափ սահմանափակում է։ Մյուս կարևոր բանը․ ես կասկածներ ունեմ, թե ոնց է վերահսկվելու հետագայում այս տվյալների ոչնչացումը։ Մեր երկրում, ընդհանուր առմամբ, գաղտնի գրիֆի տակ գտնվող ոլորտը հանրային վերահսկողություն չունի․ չկա մեխանիզմ։ Եվ ո՞վ է երաշխավորելու, որ այդ տվյալները չեն մնա և օգտագործվեն կարանտինից հետո ոչ կարանտինի համար»,- ընդգծեց Մարտիրոսյանը։
Հարցին, թե այլ երկրներում այս պայմաններում վերահսկողությունն ինչպե՞ս է իրականացվում, պատասխանեց, որ տարբեր են, օրինակ՝ Չինաստանը տոտալ վերահսկողական համակարգ ուներ, այսինքն՝ իրեն պետք էլ չէր ներդնել, և Չինաստանը շատ պրոֆեսիոնալ ձևով դա օգտագործեց։ Ռուսաստանում, ըստ փորձագետի, հիմա բոլոր քաղաքացիներին «QR» կոդ (Quick Response code, հայ․՝ արագ արձագանքման ծածկագիր) է տրվում, և որպես հիմք օգտագործում են արդեն եղած համակարգերը, օրինակ՝ Մոսկվայում դեմքի ճանաչման համակարգ ունեն։
«Այսինքն՝ իրենք եղած վերահսկման մեխանիզմների հիման վրա պարզապես ներդնում են նոր մեխանիզմներ։ Եվրոպական մի շարք երկրներում, ԱՄՆ-ում փորձում են գեոլոկացիայի տվյալները․ օպերատորից ստացված մարդկանց տեղաշարժի տվյալներն օգտագործել, բայց էլի ապաանձնավորված։ Այսինքն՝ շատ կախված է թե որ երկրում, նայած թե որքանով են ժողովրդավարական վերահսկողություն կիրառելու սկզբունքները, ըստ այդմ էլ՝ վերահսկողության մեխանիզմները ավելի խորն են կամ ավելի ապաանձնավորված։ Այդ տեսանկյունից Հայաստանում առաջարկվածն ավելի ոչ դեմոկրատական երկրներին մոտ մեխանիզմ է, առնզվազն՝ այսօրվա դրությամբ»,- մանրամասնեց մեդիափորձագետը՝ հավելելով, որ հնարավոր է անցնի մեկ ամիս, և շատ-շատ ժողովրդավարական երկրներ դիմեն շատ ավելի կոշտ մեթոդների, և որ այս ասվածը վերաբերում է այսօրվա դրությանը։
Միացյալ Նահանգներում, ըստ Մարտիրոսյանի, նաև Հետախուզության դաշնային բյուրոն հավելված է պատրաստել, որն արդեն իսկ առցանց վերահսկելու հնարավորություն է տալիս։
«Տարբեր տեղեր տարբեր կերպ է այս ամենն աշխատում, բայց պետք է հաշվի առնենք, որ օրինակ՝ հարցն այստեղ այն է, որ Սահմանադրական իրավունքների սահմանափակում է արտակարգ դրության ռեժիմի պատճառով։ Եվ շատ չեն այն երկրները, որոնք ունեն «մինչև վերջ միացրած» ռեժիմ։ Կամ էլ սահմանափակումներն են սահմանափակ․ ինչպես օրինակ՝ Վրաստանում կան սահմանափակումներ, բայց օրինակ՝ գրաքննություն իրենք չեն մտցրել»,- եզրափակեց մեդիափորձագետը։

Непонятно, насколько это может помочь контролю над карантином: Самвел Мартиросян
Правительство Республики Армения сегодня представило в Национальное собрание проект, которым предлагается посредством сотовых операторов установить контроль над передвижением граждан. Правительство обусловило это предложение распространением эпидемии коронавируса. Отметим, что Национальное собрание приняло проект в первом чтении.
«А1+» поговорил об этом проекте с членом совета директоров организации «Фонды открытое общество – Армения» Заруи Ованнисян и преподавателем кафедры прикладной социологии ЕГУ, медиаэкспертом Самвелом Мартиросяном.
По мнению Заруи Ованнисян, в  проекте есть множество уязвимых мест.
«Прежде всего, он внедряет механизм тотального контроля и контролируя телефонные звонки, также в дальнейшем в связи с уничтожением и хранением, пока четко не указано, как это будет производиться, какими механизмами», - пояснила правозащитница.
Во-вторых, по ее словам, заключается в том, что если контролируются телефонные звонки, а как производится общение посредством социальных сетей, поскольку сейчас соцсети играют большую роль в жизни людей, чем телефоны, в действительности телефон используется в качестве устройства, а общение осуществляется посредством различных соцсетей («Фейсбук», «ВотсАп», «Инстаграм» и др.), которые невозможно контролировать посредством операторов.
«И самое главное, когда что-то начинают контролировать, помогает ли это решению проблемы или наоборот, закрывает ее и открывает другую проблему, к примеру, люди будут больше стремиться общаться вживую и, к примеру, быть вне контроля. Все эти вопросы в действительности имеют гораздо более глубокие корни – и психологические, и чисто технические, о которых я отметил. Общение между людьми обеспечивают не только телефонные звонки, потому что те, у кого есть интернет, стремятся связываться хотя бы по «Вайбер»-у, нежели посредством «ВиваСелл» или других видов связи, которые могут контролироваться», - подчеркнула Заруи Ованнисян.
А как должен осуществляться контроль в условиях чрезвычайного положения, пандемии коронавируса для того, чтобы с одной стороны не было больших нарушений прав, с другой стороны, ситуация не вышла из-под контроля. В ответ на наш вопрос Ованнисян отметила, что нужно больше работать над ограничением права на передвижение, передвижение – это самый первый источник, по которому   можно распространить инфекцию, и очень сильно контролировать механизм, как люди общаются друг с другом.
«В том же Национальном собрании все сидят без масок, без какого-либо защитного средства, что увеличивает опасность инфицирования и распространения инфекции, нежели общение и разговоры по интернету  или какой-либо связи. Я считаю, что эта проблема должна быть решена, и в различных странах также осуществляют бесплатное распространение масок и дезинфицирующих средств и их размещение в различных общественных местах, к примеру, в продуктовых магазинах и др. Если эти средства будут использоваться больше, я думаю, будет сделано большее, чем тотальный контроль над личным общением, жизнью и виртуальной жизнью людей», - заключила правозащитница.
По словам Самвела Мартиросяна, есть проблема контроля над передвижением людей, и во многих странах этот вопрос в основном пытаются решить получая данные местности от сотовых операторов.
«Потому что у нас есть сотовый телефон, который постоянно подсоединяется к ближайшей базе, антенне, таким образом, оператор приблизительно знает наше передвижение, местонахождение. Эти данные можно использовать обезличенно, чисто чтобы так сказать с высоты птичьего полета видеть передвижение людей и понимать, насколько осуществляется карантин.  Однако это предложенное решение вызывает вопросы, потому что, к примеру, речь идет о контроле над телефонными звонками. К счастью, нет вопроса прослушки, содержание телефонных звонков не контролируется», - отметил медиаэксперт.
Но, по словам Мартиросяна, речь идет о многих метаданных, т. е. «когда я позвонил», «кому позвонил», «сколько продлился разговор», которые скорее являются инструментом внекарантинного контроля, потому что непонятно, насколько это вообще может помочь контролю над карантином.
«Потому что ты тем самым не узнаешь, к примеру, с кем кто-то общался, звонил, и это абсолютно ничего не говорящие данные. Думаю, что это – несоразмерное ограничение гражданских свобод. Другая важная вещь, у меня есть подозрения относительно того, как в дальнейшем будет контролироваться уничтожение этих данных. В нашей стране, в целом, сфера, находящаяся под грифом секретно, не подлежит общественному контролю, нет механизма. И кто будет гарантировать, что эти данные не сохранятся и не будут использоваться после карантина не для карантина?» - подчеркнул Мартиросян.
На вопрос, как осуществляется контроль  других странах в этих условиях, ответил, что по-разному, к примеру, в Китае была система тотального контроля, т. е. ей и не нужно было ее внедрять, и Китай использовал ее очень профессионально. В России, по словам эксперта, сейчас всем гражданам выдается код «QR» (Quick Response code – код быстрого реагирования), и в качестве основания используются уже имеющиеся системы, к примеру, в Москве есть система опознавания лиц.
«То есть они на основании имеющихся механизмов контроля просто внедряют новые механизмы. В ряде европейских стран, в США пытаются использовать данные геолокации, полученные от оператора данные о перемещении людей, но вновь – обезличенно. То есть многое зависит от того, насколько в той или иной стране применяются принципы демократического контроля, в зависимости от этого механизмы контроля более глубокие или более обезличенные. С этой точки зрения предложенное в Армении – это механизм, более близкий к недемократическим странам, по меньшей мере – на сегодняшний день», - детализировал медиаэксперт, добавив, что возможно через месяц очень многие демократические страны прибегнут к гораздо более жестким методам, и что сказанное им относится к сегодняшней ситуации.
В Соединенных Штатах, по словам Мартиросяна, даже Федеральное бюро расследований подготовило приложение, которое уже дает возможность онлайн контроля.
«В разных местах все это работает по-разному, но нужно учесть, что, к примеру, здесь вопрос в том, что конституционные права ограничиваются из-за режима чрезвычайного положения. И немного таких стран,  в которых «до конца включенный» режим. Или же ограничения ограничены, как, к примеру, в Грузии есть ограничения, но, например, цензуру они не вводят», - заключил медиаэксперт.