Ոստիկանները եւ մահակներով ցրում են, եւ անվճար սնունդ բաժանում․ Արտակարգ դրությունը  Հնդկաստանում՝  հայերի աչքերով (տեսանյութ)
Հնդկաստանում մարտի 25-ից   հայտարարված է 21- օրյա արտակարգ դրություն՝  ամենախիստ սահմանափակումներով։  Կորոնավիրուսային իրավիճակով պայմանավորված՝  չեն աշխատում քաղաքային, մարզային  տրասնպորտը, գնացքները։ Դադարեցված է օդային հաղորդակցությունը։  Ինչպես «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց  Դելիում գտնվող լրագրող  Գայանե Հակոբյանը, տանից թույլատրվում է դուրս գալ  խիստ անհրաժեշտ դեպքերում, օրինակ՝ խանութ գնալու համար։  Չնայած այստեղ ամենափոքր կրպակն անգամ ունի առաքման ծառայություն։  Մեկ օրվա ընթացքում կրկնակի թանկացել է բանջարեղենը։ Նրանք, ովքեր գնում են խանութ, փորձում են պահպանել  սոցիալական հեռավորությունը։
Ամենուրեք  ոստիկաններ են, որոնք  հետեւում են, որ չխախտվի արտակարգ դրությունը։ Արդեն իսկ սոցիալական հարթակներում տարածվում են տեսանյութեր, ինչպես  են  ոստիկանները մահակներով ցրում  օրինախտներին։
Փակված են հինդու տաճարները, մզկիթները,  եկեղեցիները,  որտեղ նաեւ սնվում էին ամենաաղքատ խավի ներկայացուցիչները։ Այդ իսկ պատճառով որոշ տեղերում ուտելիք են  բաժանում աղքատներին` ոստիկանների հսկողությամբ։  Որոշ տեղերում ոստիկաններ են ուտելիք բաժանում։ Հերթեր են  բանկերում, թեեւ երկրում զարգացած է օնլայն բանկային համակարգը ու  ֆինանսական կառույցներն էլ աշխատելու են։
Փակվել են առեւտրային  կենտրոնները, ձեռնարկությունները։   Բացառություն է արված խանութների, սուպերմակետների,  բանկերի, ապահովագրական, հեռահաղորդակցության ընկերությունների, լրատվամիջոցների համար։ Փակ են կրթական հաստատությունները։
Սոցհարթակներում  զբոսաշրջիկները բողոքում են, որ  սկսել են «վատ աչքով» նայել զբոսաշրջիկներին՝ համարելով երկիր կորոնավիրուսը բերողներ։   Ասում են, որ  որոշ հյուրանոցներ առաջարկել  են իրենց հեռանալ։  Տարբեր երկրների դեսպանատներ փորձում են աջակցել իրենց քաղաքացիներին՝ հնարավորության դեպքում չարթերային թռիչք կազմակերպելով։
Հնդկաստանում Հայաստանի հյուպատոսարանը հորդորել է ՀՀ քաղաքացիներին կանգնել հյուպատոսական հաշվառման կամ տրամադրել տեղեկություն իրենց գտնվելու վայրի վերաբերյալ՝ ուղարկելով տվյալները էլեկտրոնային  փոստին։ Գործում է նաեւ շուրջօրյա թեժ գիծ։
Հայաստանի Հանրապետության մոտ 100 քաղաքացի կա ներկայումս Հնդկաստանում։ Նրանց մեծն մասը ամուսնացած է Հնդկաստանի քաղաքացիների հետ, մյուս մասն այստեղ է՝ կրթական ծրագրերով։    Հնդկաստանում գտնվող հայերը շփվում են  իրար հետ  սոցհարթկաների տարբեր խմբերում։
Ֆարիդաբադի շրջանում  բնակվող Անուշ Մուրադյան-Գուպտան պատմում է, որ տնից դուրս են  գալիս միայն խիստ անհրաժեշտ դեպքերում․  ամբողջ շրջանում ընդամենը մի մթերային խանութ է աշխատում։
Դելիում բնակվող Քրիստինե Սարգսյանը նշում  է՝  փորձում է խուճապի չմատնվել։ Ամեն ինչ անում է առցանց, տանից դուրս է գալիս հազվադեպ եւ  միայն դիմակով ու ձեռնոցով։ Հուսով է, որ այս ամենը շուտով կվերջանա։  Փորձում է նաեւ դրականը տեսնել այս իրավաիճակում, օրինակ՝  Դելիում մթնոլորտային օդն  է մաքրվել։
Վերջին տվյալներով ՝ Հնդկաստանում գրանցվել է  կորոնավիուսի հաստատված 562 դեպք, 11 մահ։  Դեպքերի մեծ մասն արձանագրվել են Կերալայում եւ Մահարաշտրայում, որոնք զբոսաշրջային կենտրոններ են։ Հայաստանի քաղաքացիների շրջանում վարակվածներ չկան։
Ի դեպ, ինչպես պատմեց Գայանեն, Հնդկաստանի կառավարությունը ամեն կերպ փորձում է 1,3 մլդ բնակչությանը տեղեկացնել նոր կորոնավիրուսային հիվանդության եւ դրանից պաշտպանվելու մասին։  Եթե դուք զանգահարում եք որեւէ մեկին,մինչ միանալը՝ կլսեք հաղորդագրություն՝ ինչպես լվանալ ձեռքերը, դիմակ կրել եւ այլն։

Полицейские и разгоняют дубинками, и раздают бесплатную еду: Чрезвычайное положение в Индии глазами армян (видео)
С 25-го марта в Индии объявлено 21-дневное чрезвычайное положение, с самыми строгими ограничениями. В связи с коронавирусной ситуацией, не работают городской, областной транспорт, поезда. Прекращено воздушное сообщение. Как передает в беседе с «А1+» находящаяся в Дели журналистка Гаянэ Акопян, из дома разрешено выходить при крайней необходимости, к примеру, для того, чтобы пойти в магазин. Несмотря на то, что здесь даже самый маленький ларек предоставляет службу доставки. В течение одного дня вдвое подорожали овощи. Те, кто ходит в магазин, пытаются сохранить социальную дистанцию.
Везде полицейские, следящие, чтобы не нарушалось чрезвычайное положение. На социальных платформах уже распространяются видеоматериалы, как полицейские разгоняют нарушителей дубинками.
Закрыты индуистские храмы, мечети, церкви, где также питаются представители самого бедного слоя. Поэтому в некоторых местах бедным раздают еду, под контролем полицейских. В некоторых местах еду раздают полицейские. Очереди в банках, несмотря на то, что в стране развита банковская система онлайн и финансовые структуры будут работать.
Закрылись торговые центры, предприятия. Сделано исключение для магазинов, супермаркетов, банков, страховых, телекоммуникационных компаний, СМИ. Закрыты образовательные учреждения.
Туристы жалуются в соцсетях, что на туристов стали «косо смотреть», считая их заносчиками коронавируса в страну. Говорят, что некоторые гостиницы предложили им уехать. Послы различных стран пытаются помочь своим гражданам, по возможности организуя чартерный рейс.
Посольство Армении в Индии призвало граждан РА встать на консульский учет и предоставить информацию о своем местонахождении, отправив данные по электронной почте. Действует также круглосуточная горячая линия.
В настоящее время в Индии находятся около 100 граждан Республики Армения. Большинство из них в браке с гражданами Индии, остальные – по образовательным программам. Находящиеся в Индии армяне общаются между собой в различных группах в соцсетях.
Ануш Мурадян-Гупта, проживающая в районе Фаридабади, рассказывает, что выходят из дома только при крайней необходимости, во всем районе работает всего один продуктовый магазин.
Проживающая в Дели Кристине Саркисян отмечает: пытается не поддаваться панике. Все делает онлайн, редко выходит из дома и только в маске и перчатках. Надеется, что все это скоро закончится. Пытается также увидеть в этой ситуации положительное, к примеру, в Дели очистился атмосферный воздух.
По последним данным, в Индии зарегистрированы 562 подтвержденных случаев коронавируса, 11 смертей. Большинство случаев зарегистрированы в Керале и Магараштре, которые являются туристическими центрами. Среди граждан Армении зараженных нет.
Кстати, как рассказала Гаянэ, правительство Индии всячески пытается проинформировать 1,3-миллиардное население о новом коронавирусном заболевании и защите от него. Если вы кому-нибудь звоните, прежде чем соединиться, слышите сообщение о том, как мыть руки, носить маску и др.