«Որքան էլ տարօրինակ հնչի՝ առաջին եռամսյակում հարկային հավաքագրումները կգերակատարենք մոտ 5 մլրդ դրամով» (տեսանյութ)
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանի հարցերը՝ կապված տնտեսական ցուցանիշների վերաբերյալ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համար «տխուր» էին։ Մասնավորապես՝ պատգամավորը ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ հետաքրքրվեց, թե առաջին եռամսյակի հարկային հավաքագրումների հետ կապված ի՞նչ կանխատեսումներ ունի Կառավարությունը, որովհետև այս փուլում կարծես, թե բոլորն ակնկալինքեր ունեն պետությունից, պետությունը որքանո՞վ է կարողանալու այդ խնդիրները լուծել։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ ըստ Վիճակագրական ծառայության տվյալների՝ հունվար-փետրվար ամիսներին տնտեսական ակտիվության բարձր ցուցանիշներ են գրանցվել, բայց ըստ վարչապետի՝ այդ թվերն արդեն անցյալում են։
«Մեր ռազմավարությունը լինելու է ոչ թե ողբալ կորսված հնարավորությունների համար, այլ միջոցներ ձեռնարկել նոր հնարավորությունները օգտագործելու համար, որոնք ակնհայտորեն լինելու են։ Մեր ռազմավարությունը լինելու է նույնը՝ աշխատանքի քաջալերում»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետն ասաց, թե որքան էլ տարօրինակ հնչի՝ 2020թ․-ի առաջին եռամսյակում հարկային հավաքագրումները կգերակատարեն մոտ 5 մլրդ դրամով։
«Իսկ թե ինչ կլինի մյուս եռամսյակների հետ կապված, բոլորս էլ հասկանում ենք, որ այդտեղ խնդիրներ կունենանք»,- նկատեց Նիկոլ Փաշինյանը։

«Как бы странно это ни звучало, в первом квартале мы перевыполним сбор налогов приблизительно на 5 млрд драмов» (видео)
Поддержи А1+!План сбора налогов на первый квартал 2020 года в Армении будет перевыполнен на более 5 млрд драмов. Премьер-министр Никол Пашинян сказал об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании, коснувшись вопроса депутата фракции «Мой шаг» Амазаспа Даниеляна о прогнозах относительно сбора налогов.
«Могу сказать, что мы перевыполним налоговый план на первый квартал, как бы странно это ни звучало. Мы перевыполним его на около 5 млрд драмов. Что касается того, что произойдет в следующих кварталах, мы все понимаем, что у нас будут проблемы. Но мы должны сделать все возможное, чтобы минимизировать эти проблемы. Именно поэтому я и говорю, чтобы мы слишком зацикливались на идее этих налоговых каникул», - сказал Пашинян.
Он отметил, что если все получат каникулы, то сбор налогов будет нулевым. «А это не может быть хорошо ни для кого, в том числе и людей, для которых мы сейчас ожидаем налоговые каникулы», - сказал премьер-министр, добавив, что необходимо продвигать все возможные средства, помогая налогоплательщикам продолжать работать, получать прибыль, доход и платить налоги.