Ինչ պետք է անել եւ չանել վաղվանից ․ՀՀ Փոխվարչապետի խորհրդական (տեսանյութ)
Պարետի  մարտի 24-ին ստորագրված թիվ 16 որոշման համաձայն, այսօր ժամը 23:00-ից ՀՀ  ողջ տարածքում սահամնափակվում է մարդկանց ազատ տեղաշարժի իրավունքը և սահմանվում է անձանց պարտադիր ինքնամեկուսացում՝ իրենց բնակության վայրում. Կառավարության հրավիրված ասուլիսին նշեց ՀՀ փոխվարչապետի խորհրդական Սուրեն Քրմոյանը:
Նրա խոսքով՝ քաղաքացիները պետք է մնան տանը և միայն կենսական անհրաժեշտության դեպքում կարող են այցելել մթերային խանութներ, դեղատներ կամ գյուղատնտեսական շուկաներ: Տանից կարող են դուրս գալ նաև հոգեհանգստի արարողության մասնակցելու և խնամքի կարիք ունեցող անձին այցելելու դեպքում: Միևնույն ժամանակ, թույլատրվելու է բնակության վայրի անմիջապես մոտ տարածքում օրական մեկ անգամ դուրս գալ ֆիզիկական վարժություններ կատարելու և հեծանվավարության համար:
«Սահմանված է արտակարգ դրության ժամանակ համապատասխան ձևաթուղթ՝ տեղաշարժի թերթիկ  և յուրաքանչյուր անգամ տանից դուրս գալու ժամանակ  պետք է քաղաքացիները լրացնեն այն: Աշխատելու թույլտվություն ունեցող պետական կառավարման աշխատողները նույնպես պետք է այդ թերթիկը լրացնեն»,-ասաց նա։
Սուրեն Քրմոյանը տեղեկացրեց, որ վաղը Պարետի հանձնարարությամբ ոստիկանության ուժերը ամբողջ ՀՀ տարածքում իրականացնելու են հսկողություն և մարդկանց տեղաշարժի դեպքում ոստիկանը  իրավասու է մոտենալ և ստուգել փաստաթղթերը: Փաստաթղթի բացակայության դեպքում ոստիկանը իրավասու է կիրառել օրենքով սահմանված պատասխանատվության միջոցներ: Սակայն սահամափակումները չեն վերաբերում բուժաշխատողներն, ոստիկաններին, սննդի արտադրությամբ զբաղվողներին և պարետի կողմից թույլատրված այլ ոլորտի աշխատողներին։
«Պարետի թիվ 15 որոշմամբ սահամնափակվում է հանրային ծառայության իրականացումը: Այսինքն՝ հանրային իշխանության մարմինների գործունեությունը պետք է իրականացվի առցանց, առանց այցելելու վարչական շենքեր: Սահմանափակվելու են պետական մարմինների սպասարկման գրասենյակները»,- ընդգծեց նա։
Սուրեն Քրմոյանը տեղեկացրեց, որ Կառավարությունը գործարկել է արդեն կորոնավիրուսի դեմ պայքարի տեղեկատվական  հարթակը, որտեղ շուրջօրյա տեղեկատվություն է տեղադրվելու:
Հարցին, թե տեղեկատվական թերթիկը, որտեղի՞ց պետք է ձեռք բերել, Սուրեն Քրմոյանը նշեց, որ թերթիկը տպելը պարտադիր պայման  չէ:
Քաղաքացիները կարող են Կառավարության կայքից բովանդակությունը արտագրել և լրացնել ցանկացած թղթի վրա : Թերթիկում նշվում է ամսաթիվը, տեղաշարժող անձի անուն անզգանուն հայրանունը, ելքի ժամը, այցելության վայրի հասցեն, նպատակը: Պարտադիր  է նաև անձը հաստատող փաստաթուղթը:  Ա1+-ի հարցին՝ արդյո՞ք տրանսպորտային միջոցները աշխատելու են, նա դրական պատասխանեց։
«Տրանսպորտային միջոցներն աշխատելու են, և այս առումով սահմանափակում չի լինելու, որպեսզի բժիշկները, ոստիկանները, արտադրությունում կամ խանութներում աշխատողները կարողանան տեղափոխվել աշխատանքի վայր՝ պահպանելով սոցիալական հեռավորությունը»,- ասաց նա:

249 подтвержденных случаев коронавируса (видео)
Согласно установленному комендантом постановлению № 16, подписанному 24-го марта, сегодня с 23:00 по всей территории РА ограничивается право людей на свободное перемещение и устанавливается принудительная самоизоляция граждан по их месту жительства, - отметил на пресс-конференции Правительства советник вице-премьера РА Сурен Крмоян.
По его словам, граждане должны оставаться дома и могут посещать продуктовые магазины, аптеки или сельскохозяйственные рынки только в случае жизненно важной необходимости. Из дома могут выходить также в случае участия в церемонии панихиды и посещения лица, нуждающегося в уходе. В то же время, будет разрешено непосредственно рядом с домом раз в день выходить для физических упражнений и занятие велосипедом.
«Установлен соответствующий бланк во время чрезвычайного положения – листок передвижения, и каждый раз выходя из дома, граждане должны его заполнять. Сотрудники органов государственного управления, имеющие разрешение на работу, также должны заполнять этот листок».
Сурен Крмоян сообщил, что завтра по поручению Коменданта  полицейские силы по всей территории РА будут осуществлять контроль и в случае движения людей полицейский правомочен подойти и проверить документы. В случае отсутствия документа полицейский правомочен применить установленные законом меры ответственности. Однако ограничения не относятся к медработникам, полицейским, занимающимся производством продовольствия и прочим установленным работникам, которые разрешены комендантом.
«Решением коменданта № 15 ограничивается осуществление общественной службы. То есть деятельность органов общественной службы должна осуществляться онлайн, без посещения административных зданий. Будут ограничены офисы обслуживания государственных органов».
Сурен Крмоян сообщил, что Правительство применило информационную платформу борьбы против коронавируса, где будет размещаться круглосуточная информация.
На вопрос «А1+» откуда нужно приобрести информационный листок и будут ли работать транспортные средства, Сурен Крмоян отметил, что распечатка листка не является обязательным условием. Граждане могут переписать содержание с сайта Правительства и заполнить на любом листке. В листке указывается дата, имя, фамилия, отчество перемещающегося лица, час выхода, адрес места посещения, цель. Обязателен также удостоверяющий личность документ. А транспортные средства будут работать, чтобы обязанные работники могли перемещаться на место работы.