հքծ հատուկ քննչական ծառայություն
Ավտոմեքենաների հաշվառման համարանիշերի գնման` 2018-2019թթ-ի գործընթացներում ոստիկանության ծառայողների կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու դեպքերի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում բացահայտվել է առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելու դեպք:
Մասնավորապես, Ա. Վ.-ն ՀՀ ոստիկանությանը պետհամարանիշերի հաշվառման համարանիշեր մատակարարած ընկերության բաժնետերերից մեկը հանդիսացող արտասահմանյան ընկերությունից իր ղեկավարած երկու ընկերությունների անվամբ 2011թ.–ից 2019թ. ապրիլ ամիսն ընկած ժամանակահատվածում պարբերաբար ստացել է ընդհանուր շուրջ 3,3 միլիոն ԱՄՆ դոլար գումար, որը չի արտացոլել օրենքով սահմանված հաշվետվություններում, հաշվարկներում, հայտարարագրերում և հարկման հիմք հանդիսացող պարտադիր այլ փաստաթղթերում: Այդ կերպ Ա. Վ.-ն նշված ժամանակահատվածում չի վճարել շահութահարկի և եկամտային հարկի գծով ՀՀ պետական բյուջե վճարման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերի՝ 731 241 054 ՀՀ դրամի հարկեր /տույժ-տուգանքով՝ 1 528 073 858 ՀՀ դրամ/:
Վերը նշված հանցավոր արարքի կատարման համար Ա. Վ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Ինչպես արդեն տեղեկացվել է, նշված քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել նաև ՀՀ ոստիկանության երկու բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց` ՀՀ ոստիկանությանը տրանսպորտային միջոցների հաշվառման համարանիշերի մատակարարման հնարավորություն ունեցող մասնավոր երկու ընկերությունների միջև մրցակցությունը սահմանափակելու, ընկերություններից մեկի մուտքը ՀՀ շուկա խոչընդոտելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու եղանակով հակամրցակցային գործունեություն ծավալելու և պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու արդյունքում պետությանը առանձնապես խոշոր չափերի վնաս պատճառելու համար:

Обвинение за неуплату налогов в особо крупных размерах
Поддержи А1+!В ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному в Специальной следственной службе Республики Армения по фактам злоупотребления должностными полномочиями служащими полиции и незаконного участия в предпринимательской деятельности, раскрыт случай неуплаты налогов в особо крупных размерах.
В частности, гражданин А. В. на имя двух руководимых им компаний из иностранной компании, являющейся одним из акционеров компании, поставлявшей полиции государственные номерные знаки в период с 2011 года по апрель 2019 года периодически получал около 3,3 млн долларов США, что не отражалось в установленных законом отчетах, расчетах, декларациях и в других обязательных документах, являющихся основанием для налогообложения. Таким образом компания А. В. за указанный период не уплатила налоги / штраф в особо крупных размерах, подлежащих уплате в государственный бюджет Республики Армения по линии налога на прибыль и подоходного налога - в размере 731 241 054 и в размере - 1 528 073 858 драмов.
За совершение вышеуказанного преступного деяния А. В. обвинен по статье 205 2 2 Уголовного кодекса Республики Армения. В качестве меры пресечения избран арест.
Как уже сообщалось, по данному уголовному делу обвинение предъявлено также и двум другим высокопоставленным должностным лицам Полиции Республики Армения - за ограничение конкуренции между двумя частными компаниями, имеющими возможность поставки регистрационных номерных знаков транспортных средств Полиции Республики Армения, осуществление антиконкурентной деятельности путем принятия мер по воспрепятствованию входу одной из компаний на рынок Республики Армения и злоупотребление должностными полномочиями, причинение государству ущерба в особо крупных размерах.