Փրկարարական ծառայության ստորաբաժանումներն ապահովվելու են դիմակներով ու ձեռնոցներով (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակում ԱԻ նախարարի հրամանով ստեղծված օպերատիվ խումբը փոխնախարար Արմեն Հարությունյանի գլխավորությամբ անց է կացրել հերթական նիստը, որի ընթացքում քննարկվել են նախարարության բոլոր ստորաբաժանումների կողմից արտակարգ դրության պայմաններում տարվող աշխատանքների վերաբերյալ մի շարք հարցեր՝ սկսած անհրաժեշտ պաշտպանական միջոցների կիրառումից մինչև ախտահանման կազմակերպում: Փրկարարական ծառայության ստորաբաժանումներն ապահովվելու են դիմակներով ու ձեռնոցներով: Պարբերաբար ախտահանվում են հրշեջ-փրկարարական ջոկատների տարածքներն ու տեխնիկան: Օպերատիվ խմբի ղեկավարի տեղակալ, ՓԾ տնօրեն փ/ծ գեներալ-մայոր Վրեժ Գաբրիելյանի զեկույցի համաձայն՝ ծառայության բոլոր ստորաբաժանումները պատրաստ են իրականացնել իրենց առջև դրված խնդիրները, անհրաժեշտության դեպքում նաև կօժանդակեն հանրությանն ու պետական մարմիններին: Մարտի 16-22-ն ԱԻՆ ՓԾ ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնը կորոնավիրուսի վերաբերյալ 233 զանգ է ստացել: Մասնագետները յուրաքանչյուր զանգին անհատական մոտեցում են ցուցաբերել և տրամադրել են համապատասխան խորհրդատվություն: Հոգեբանական աջակցության բաժինն աշխատում է քսանչորսժամյա գրաֆիկով:
Արտակարգ իրավիճակների փոխնախարար Արմեն Հարությունյանը նիստի մասնակիցներին տվել է հանձնարարականներ, փոխնախարարը հորդորել է ջանք չխնայել նշված գործողությունները պատշաճ կերպով կազմակերպելու և իրականացնելու հարցում, որպեսզի հնարավոր լինի կանխել համաճարակի տարածումը հանրապետությունում: ԱԻՆ-ը սերտորեն համագործակցում է բոլոր գերատեսչությունների հետ:

Подразделения спасательной службы обеспечат масками и перчатками (видео)
Оперативная группа, созданная по приказу министра по ЧС в рамках борьбы с коронавирусом, во главе с заместителем министра Арменом Арутюняном, провела очередное заседание, в ходе которого был обсужден ряд вопросов, касающихся работы всех подразделений министерства в условиях чрезвычайного положения, начиная с применения необходимых защитных средств до организации дезинфекции.
Подразделения спасательной службы обеспечены масками и перчатками. Периодически дезинфицируются территории и техника пожарно-спасательных отрядов. Согласно докладу заместителя руководителя оперативной группы, директора СС генерал-майора Врежа Габриеляна, все подразделения службы готовы выполнить поставленные перед ними задачи, в случае необходимости они будут оказывать содействие и общественности и государственным органам.
С 16 по 22 марта Национальный центр кризисного управления СС МЧС Армении получил 233 звонка относительно коронавируса. Специалисты проявляют индивидуальный подход к каждому звонку и предоставляют соответствующую консультацию. Отдел психологического содействия работает все двадцать четыре часа.
Замминистра по чрезвычайным ситуациям Армен Арутюнян дал участникам заседания поручения, призвав не жалеть усилий для надлежащей организации и осуществления указанных действий для предотвращения распространения эпидемии в республике. МЧС тесно сотрудничает со всеми ведомствами.