Իրանից ներմուծվող ցեմենտի ծավալները նվազել են․ Էկոնոմիկայի փոխնախարար (տեսանյութ)
Թեև ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն առաջարկեց ԱԺ քառօրյայի օրակարգը չհաստատել, այնուամենայնիվ խորհրդարանն օրակարգը հաստատեց և անցավ նախագծերի քննարկմանը։
Խորհրդարանը քննարկում է «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին և «Գործունեության իրականացման ծանուցման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին նախագծերի փաթեթը։
Էկոնոմիկայի փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանը նախագծերի փաթեթը զեկուցելիս նախ նշեց, որ 2019թ․- հունիսի 3-ին «Պետական տուրքի մասին» օրենքում կատարված լրացման համաձայն՝ ՀՀ ներմուծվող ցեմենտի համար սահմանվել է 14 000 դրամ պետական տուրք, սակայն 2019թ․-ի հուլիսից դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում Իրանից ներմուծվող ցեմենտի ծավալները որոշակիորեն նվազել են։
Ըստ Ավագ Ավենեսյանի՝ օրենքի այդ փոփոխությունը գործում է մինչև 2020թ․-ի ապրիլի 1-ը։
Այս նախագծերի փաթեթով Կառավարությունն առաջարկում է երկարաձգել ներկրվող ցեմենտի վրա 14 հազար դրամ տուրք սահմանող օրենքի գործունեության ժամկետը մինչև 2020թ․-ի դեկտեմբերի 31-ը։
Ըստ փոխնախարարի՝ հայկական արտադրության ծավալները նույնպես անկում են ապրել, բայց ներկայումս 2 խոշոր ընկերություն է գործում, որոնցից մեկը ծավալի աճ է գրանցել։

Объёмы импортируемого из Ирана цемента снизились: Замминистра экономики (видео)
Национальное собрание Армении обсуждает проект закона о продлении до 31 декабря срока государственной пошлины на импорт цемента.
Авторство пакета законопроектов О внесении изменения в Закон “О государственной пошлине” и  О внесении дополнения в Закон “об уведомлении об осуществлении деятельности” принадлежит правительству. На заседании парламента 24 марта его представил заместитель министра экономики Аваг Аванесян.
“Правительство предлагает продлить государственную пошлину на импорт цемента еще на три месяца - до 31 декабря текущего года. Принятие инициативы обусловлено необходимостью стимулирования внутреннего производства стратегически важного для республики товара и обеспечения непрерывности равного конкурентного поля для импортируемого и производимого на месте цемента”, - представил Аванесян.
Проект закона на заседании постоянной комиссии по экономическим вопросам получил положительное заключение.