Հարյուրից ավելի քաղաքացիների հայցը՝ ընդդեմ Մարինա Խաչատրյանի. ինչպե՞ս է նա արձագանքում Ստյոպա Սաֆարյանին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՔաղաքացիները դատարան են դիմելու՝ կապված «Առողջ հանրություն» ՀԿ նախագահ, Երևանի ավագանու նախկին անդամ Մարինա Խաչատրյանի ֆեյսբուքյան գրառման հետ։
Հանրային խորհրդի նախագահ Ստյպա Սաֆարյանը նշում է՝ գրառումը վիրավորում է Նիկոլ Փաշինյանի գաղափարակիցներին:
Սաֆարյանն ավելի վաղ Ֆեյսբուքի իր էջում հետեւյալ գրառումն էր արել՝
««Առողջ հանրություն» ՀԿ նախագահ, Երևանի ավագանու նախկին անդամ Մարինա Խաչատրյանի դեմ՝ յուրաքանչյուրը 5,000,000 դրամի փոխհատուցման պահանջով»։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում Ստյոպա Սաֆարյանն ասաց՝ խմբի համակարգումն ինքն է իրականացնելու: Տեղեկացրեց, որ այս պահին իրեն դիմել են 100-ից ավելի քաղաքացիներ, ովքեր ցանկանում են Խաչատրյանի դեմ հայց ներկայացնել:
«Եթե ես շատ ավելի մեծ հնարավորություններ ունեմ ինքս ինձ պաշտպանելու, սովորական քաղաքացիների դեպքում այդպես չէ: Հասկացա, որ պետք է կազմակերպչական առումով օգնեմ, այժմ ձևավորվել է ֆեյսբուքյան խումբ, որտեղ մարդիկ անդամակցում են, շուտով կտեղադրվի հայցադիմումի օրինակը, և մարդիկ կներկայացնեն դատական հայցեր»:
Սաֆարյանը վստահեցրեց՝ շատ դիմումներ է ստացել արտասահմանից՝ ԱՄՆ-ից, Եվրոպայից, ինչպես նաև ՀՀ տարբեր մարզերից․ քաղաքացիները հետաքրքվում են՝ կարո՞ղ են իրենց կողմից դատական հայց ներկայացնել ընդդեմ Խաչատրյանի:
Նրա պնդմամբ՝ դիմումները այս պահին 100-ից ավելի են:
«Ցանկացած հասարակական, քաղաքական գործիչ պիտի հասկանա իր սոցիալական պատասխանատվության չափը, եթե նա չի հասկանում, արդեն ազգովի պիտի հասկացնենք նրան: Ճիշտ այնպես, ինչպես ինքն է ուրիշից ժամանակ խլում, այ հիմա ինքը դատարաններից տուն չի գնա, որովհետև հարյուրավոր հայցադիմումներ կներկայացվեն իր դեմ»:
Քաղաքացիների կողմից դատարան դիմելու վերաբերյալ «Ա1+»-ը զրուցեց նաև Մարինա Խաչատրյանի հետ, ով պնդեց, որ որևէ բանից չի վախենում, պատասխանատու է իր ասածների և արածների համար, իսկ դատարան դիմելը քաղաքացիների իրավունքն է.
«Ես հետ չեմ կանգնում իմ որևէ խոսքից կամ գործողությունից, եթե այդ մարդիկ տեսել են իրենց այդ ցանկում, ապա իրենք են իրենց գնահատական տվել, ես որևէ անուն չեմ հնչեցրել , ուստի մեղավոր չեմ, որ իրենք իրենց դասել են այդ շարքին»:
Հանրային խորհրդի նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանը տեղեկացրեց նաև, որ պատրաստվում է գրավոր դիմել ՀՀ ոստիկանապետին, քանի որ կարծում է, որ Խաչատրյանը գումարների շորթման տեխնոլոգիա է կիրառում.
«Նա այս կամ այն քաղաքական, պետական գործչի հասցեին զրպարտիչ կամ վիրավորական հայտարարություններ է անում, և երբ նրան էմոցիանալ կամ ոչ էմոցիանալ պատասխանում են, նա դիմում է դատարան և գումարներ է պահանջում․ սա գումար շորթելու տարբերակ է»,-պնդում է Սաֆարյանը:
Սրա վերաբերյալ Խաչատրյանն ասաց.
«Թող դիմի, ես էլ կորոշեմ զրպարտության համար հերթական հայցը ներկայացնեմ, թե ոչ, ես չեմ կարող որոշել իր փոխարեն, իր որոշելիքն է և իր ցանկացած քայլի համար պետք է պատասխանատվության ենթարկվի, եթե խախտում է օրենքը»:
«Ա1+»-ը Ստյոպա Սաֆարյանից հետաքրքրվեց նաև, թե իրատեսակա՞ն է համարում, որ դատարանները վարույթ կընդունեն և կբավարարեն քաղաքացիների ներկայացրած հայցադիմումները.
«Եթե Մարինա Խաչատրյանի հայցերը ուզում են բավարարել, այս հայցերը ևս պետք է բավարարեն, քանի որ շատ դեպքերում նրա հայցերը անհիմն են և բավարարման ոչ ենթակա»:
Նշենք նաեւ, որ Սաֆարյանը իր էջում մասնավորապես գրել էր, որ վերջին հայցը Մարինա Խաչատրյանը ներկայացրել է «ՀՀ ազգային վերահսկողության Դուխով մարտիկներ» նախաձեռնության հիմնադիր Արայիկ Հովհաննիսյանի դեմ՝ 2,000,000 դրամի պահանջով: Հայցադիմումից զատ նա միջնորդություն են ներկայացրել նաև պատասխանողի գույքի վրա այդ չափի արգելանք դնելու պահանջով, ինչը դատարանը բավարարել է:

042f2ae70fbd422a8d032d954a4fbc58
Граждане обратятся в суд в связи с записью в фейсбук председателя НПО «Здоровое общество», бывшего члена Совета старейшин Еревана Марины Хачатрян.
Председатель Общественного совета Степа Сафарян отмечает: запись оскорбляет сторонников Никола Пашиняна.
Сафарян ранее делал следующую запись на своей странице в фейсбук:
«Против председателя НПО “Здоровое общество”, бывшего члена Совета старейшин Еревана Марины Хачатрян, каждый с требованием компенсации 5.000.000 драмов».
В беседе с «А1+» Степа Сафарян сказал: он будет осуществлять координацию группы. Сообщил, что в настоящий момент к нему обратились более 100 граждан, которые хотят подать иск против Хачатрян.
«Если у меня есть гораздо большие возможности защищать самого себя, в случае обычных граждан это не так. Я понял, что я должен помочь в организационном порядке, сейчас сформирована группа в фейсбуке, в которую входят люди, вскоре будет размещен пример искового заявления, и люди представят судебные иски».
Сафарян заверил: они получили много заявлений из-за рубежа: из США, Европы, а также из различных регионов РА – граждане интересуются, могут ли подать судебный иск против Хачатряна?
По его утверждению, на данный момент более 100 заявлений.
«Любой общественный, политический деятель должен понимать меру своей ответственности, если он не понимает, уже мы всей нацией должны заставить понять. Точно так, как он отнимает время у другого, сейчас он не вернется домой из судов, потому что против него будет выдвинуты сотни исков».
Относительно обращения граждан в суд «А1+» также поговорил с Мариной Хачатрян, которая утверждала, что ничего не боится, отвечает за свои слова и дела, а обращение в суд – это право граждан:
«Я не отказываюсь ни от каких слов или действий, если эти люди видели себя в этом списке, они дали свою оценку, я не озвучивала никаких имен, следовательно я невиновна, что они причислили себя к этому ряду».
Председатель Общественного совета Степа Сафарян также сообщил, что собирается письменно обратиться к начальнику полиции РА, поскольку считает, что Хачатрян применяет технологию вымогательства:
«Она делает клеветнические или оскорбительные заявления в адрес того или иного политического, государственного деятеля, и когда ей эмоционально или неэмоционально отвечают, он обращается в суд и требует денег, это – способ вымогательства денег»,- утверждает Сафарян.
Касательно этого Хачатрян сказала:
«Пусть обращается, а я решу, подать очередной иск за клевету или нет, я не могу решать вместо него, это – его решение, и он должен быть привлечен к ответственности за каждый свой шаг, если нарушает закон».
«А1+» также поинтересовался у Степы Сафаряна, считает ли он реалистичным, что суды примут к производству и удовлетворят поданные гражданами исковые заявления:
«Если иски Марины Хачатрян хотят удовлетворить, эти иски также должны удовлетворить, поскольку во многих случаях ее иски безосновательны и не подлежат удовлетворению».
Также отметил, что Сафарян на своей странице в частности написал, что последний иск Марина Хачатрян подала с требованием 2.000.000 драмов против учредителя инициативы «Бойцы национального контроля РА с Духом» Араика Ованнисяна. Помимо искового заявления она подала  ходатайство также с требованием ареста на имущество ответчика, которое удовлетворил суд.