670d67f2452d443a2cea10d0f5e2f4c3
Ներքին Գետաշենում յուրաքանչյուր կիրակի բացվում էր մեծ տոնավաճառ: Գեղարքունիքի մարզպետարանի տարածքային վարչության պետ Վանիկ Հարությունյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց՝ նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ պտուղ-բանջարեղենը ներկրվում է Արարատից և Էջմիածնից,  տնտեսվարող սուբյեկտի հետ որոշել են դադարեցնել տոնավաճառի գործունեությունը։
Հարությունյանի փոխանցմամբ՝ մարզի այլ քաղաքներում ևս գործում են ավելի փոքր մասշտաբի տոնավաճառներ, սրանց պարագայում փակվելու որոշում չի կայացվել, բայց տնտեսվարողները պարտավոր են աշխատողներին ապահովել անհատական պաշտպանիչ միջոցներով՝ դիմակներով, ձեռնոցներով, ինչպես նաև ախտահանիչ նյութերով և ջերմաչափումով՝ համապատասխան բուժանձնակազմի ներկայությամբ:
Այդուամենայնիվ, մարզպետարանի աշխատակիցը վստահեցնում է, որ  տոնավաճառներ այցելությունները շատ քիչ են:
Ինչ վերաբերում է խոշոր առևտրի կենտրոններին, ասում է, որ միայն մեկ խոշոր առևտրի կենտոն է գործել մարզում, մասնավորապես՝մարզկենտորն Գավառ քաղաքում, պարետի ցուցումներին համապատասխան՝ տնտեսվարողի հետ քննարկումների արդյունքում այսօր որոշում է կայացվել փակել այն։ Նա նշեց նաեւ, որ առևտրային շարժը եղել է շատ ցածր:
Հարությունյանը փոխանցեց, որ մանր առևտրային կենտրոնները մարզում շարունակում են աշխատել բնականոն հունով.
«Մանր հագուստի կետերը պիտի աշխատեն, այնպես չէ, որ կորոնավիրուսից կյանքը մեռավ, մեր մարզը ապահով է այս պահին, որևէ դեպք մարզում չունենք»:
Հարցին, թե հետևո՞ւմ է մարզի բնակչությունը պարետատան ցուցումներին, Հարությունյանը վստահեցրեց, որ հետևում են.
«Հանրային միջոցառումները մարզում սահմանափակվել են, խոսքը հարսանիքների, կնունք-ծնունդների մասին է, թաղման արարողությունները ևս որոշակիորեն սահմանափակվել են»:
Տեղեկացրեց նաև, որ մարզպետի հանձնարարականով ձևավորվել են մոնիթորինգի խմբեր,  որոնք մարզի տարբեր բնակավայրերում իրականացնում են մշտադիտարկում, ստուգում են՝ կա՞ն արդյոք թանկացումներ կամ պարենային դեֆիցիտ.
«Չնչին բաներ են, որ փոքր-ինչ պակասել են խանութներից, խոսքը ձավարեղենի, մակարոնեղենի մասին է, որոնք փոքր-ինչ նվազել էին սկզբնական օրերի մեծ ծավալի գնումների հետևանքով, հիմա դեֆիցիտ չկա, բայց օրինակ ձուն 5-10 դրամ թանկացել է, հնարավոր դեֆիցիտի դեպքում էլ  արագ համալրվում են ապրանքները»:

670d67f2452d443a2cea10d0f5e2f4c3
В Неркин Геташен каждое воскресенье открывалась большая ярмарка. Начальник территориального управления областной администрации Гегаркуника Ваник Арутюнян в беседе с «А1+» сказал, учитывая то обстоятельство, что фрукты и овощи импортируются из Арарата и Эчмиадзина,  они с хозяйствующим субъектом решили прекратить деятельность ярмарки.
Как передает Арутюнян, и в других городах области действуют ярмарки меньшего масштаба, в случае с ними не было принято решение о закрытии, но хозяйствующие субъекты обязаны обеспечить сотрудников индивидуальными защитными средствами: масками, перчатками, а также дезинфицирующими веществами и измерением температуры в присутствии соответствующего медперсонала.
Тем не менее, сотрудник областной администрации заверяет, что посетителей ярмарок очень мало.
Касательно крупных торговых центров, говорит, что в области действовал только один крупный торговый центр, в частности, спортивный центр в городе Гавар, в соответствии с указаниями коменданта, в результате обсуждений с хозяйствующим субъектом сегодня было принято решение закрыть его. Он также отметил, что торговля шла очень слабо.
Арутюнян передал, что малые торговые центры в области продолжают нормально работать:
«Наши пункты одежды должны работать, от коронавируса жизнь не остановилась, наш регион на данный момент безопасен, у нас нет ни одного случая».
На вопрос, следует ли население указаниям комендатуры, Арутюнян заверил, что следуют:
«Общественные мероприятия в области ограничены, речь идет о свадьбах, крестинах, днях рождения, похоронные церемонии также в некоторой степени ограничены».
Также сообщил, что по поручению губернатора сформированы мониторинговые группы, осуществляющие мониторинг в различных регионах области, проверяют, имеется ли подорожание или продовольственный дефицит:
«Сейчас мало что исчезло с магазинов, речь идет о крупах, макаронных изделиях, которых стало немного меньше вследствие большого объёма покупок в первые дни, сейчас дефицита нет, но,  к примеру, яйца подорожали на 5-10 драмов, в случае возможного дефицита товары быстро восполняются».