Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմը չի խաթարելու ՊԵԿ-ի բնականոն աշխատանքը
Հայաստանի Հանրապետությունում նոր կորոնավիրուսային հիվանդության դեպքերի տարածմամբ պայմանավորված ՀՀ կառավարության 2020 թվականի մարտի 16-ի 298-Ն  որոշմամբ՝ ՀՀ ամբողջ տարածքում մարտի 16-ից ժամը 18:30-ից սկսած մինչև ապրիլի 14-ը ժամը 17:00-ն ներառյալ հայտարարվել է արտակարգ դրություն:
Կոմիտեի հիմնական խնդիրներն են Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական անվտանգությանը նպաստումը և Կոմիտեի կողմից վերահսկվող եկամուտների ապահովումը, ուստի ՊԵԿ-ը յուրատեսակ առաջնագիծ է և այս պատասխանատու իրավիճակում  չի կարելի տարատեսակ մտավախությունների պատճառով թուլացնել աշխատանքային պարտականությունների կատարման եռանդը և անգամ աննշան չափով շեղվել պատասխանատու վարքագիծ ցուցաբերելու անհրաժեշտությունից:
ՊԵԿ աշխատակիցներից պահանջվում է խորապես ըմբռնել ստեղծված իրավիճակի նրբությունը, դրսևորել տոկունություն և սեփական օրինակով քաջալերելով` նպաստել առկա մարտահրավերներն առավել նվազ կորուստներով հաղթահարելուն: Իր հերթին ՊԵԿ ղեկավարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր քայլերն աշխատակիցների անվտանգությունն ապահովելու համար: Այդ նպատակով ՊԵԿ վարչական շենքերի մուտքերում և շինության տարբեր հատվածներում տեղադրվել են ախտահանող միջոցներ, ամենօրյա ռեժիմով իրականացվում է աշխատակիցների մարմնի ջերմաստիճանի ստուգում և ՊԵԿ անձնակազմի տեղաշարժն ապահովող տրանսպորտային միջոցների ախտահանում: Քաղաքացիների հետ անմիջական շփման մեջ գտնվող աշխատակիցներն ապահովվել են նաև անհատական պաշտպանիչ միջոցներով: Միաժամանակ հորդորում ենք՝ խստորեն հետևել անձնական հիգիենայի կանոնների պահպանմանը և պետական լիազոր մարմինների ցուցումներին:

Правовой режим чрезвычайного положения не нарушит обычную работу КГД
В связи с распространением в Республике Армения эпидемии коронавируса решением правительства Республики Армения от 16 марта 2020 года-298-Н, на всей территории Республики Армения с 18:30 16 марта по 17:00 14 апреля включительно объявлено чрезвычайное положение.
Основными задачами комитета являются содействие экономической безопасности Республики Армения и обеспечение доходов, контролируемых комитетом, поэтому КГД является своего рода передовой, и в этой ответственной ситуации нельзя, исходя из различных опасений, ослаблять  выполнение трудовых обязанностей и даже незначительно отклоняться от необходимости проявления ответственного поведения.
От сотрудников КГД требуется глубокое осознание сложившейся ситуации, проявление выносливости, воодушевление общества собственным примером, преодоление существующих вызовов с наименьшими потерями. Вместе с тем руководство КГД предпринимает все возможные шаги для обеспечения безопасности сотрудников.
С этой целью во входах административных зданий КГД и на разных участках здания установлены дезинфицирующие средства, в ежедневном режиме осуществляется проверка температуры тела сотрудников и дезинфекция транспортных средств, обеспечивающих перемещение персонала КГД. Сотрудники, находящиеся в непосредственном контакте с гражданами, будут обеспечены индивидуальными защитными средствами.
Вместе с этим мы призываем строго соблюдать правила личной гигиены и указания уполномоченных государственных органов.