Հանրաքվեին մասնակցելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների ընդհանուր թիվը
ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ. ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների 2020թ. ապրիլի 5-ի հանրաքվեի ՀՀ ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված ընտրողների ընդհանուր թվի մասին 16.03.2020թ. դրությամբ․
Ի կատարումն Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքի 8-րդ հոդվածի 7-րդ մասի` Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի ժամանակ, քվեարկության օրվանից առաջ 30-րդ, 20-րդ, 10-րդ և քվեարկության նախորդ օրը Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությունը հրապարակում է Հայաստանի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված հանրաքվեին մասնակցելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների ընդհանուր թիվը` նշելով նաև ըստ գտնվելու վայրի, ինչպես և հաշվառում չունեցող` հանրաքվեին մասնակցելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների թիվը: Այսպես`
1. Քվեարկության օրվանից 20 օր առաջ Հայաստանի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկված հանրաքվեին մասնակցելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների ընդհանուր թիվն է` 2.580.349:
2. Այլ համայնքի հաշվառում ունեցող, ըստ հաշվառման վայրի հանրաքվեին մասնակցելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների ցուցակից ժամանակավորապես հանված և քվեարկության օրը գտնվելու վայրի հանրաքվեի տեղամասի քվեարկողների լրացուցիչ ցուցակում ընդգրկված քաղաքացիների թիվն է` 1.471:
3. Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառում չունեցող, քվեարկության օրը Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվելու վայրի մոտակա հանրաքվեի տեղամասի քվեարկողների լրացուցիչ ցուցակում ընդգրկված քաղաքացիների թիվն է` 38:
4. Քվեարկության օրը հանրաքվեի տեղամասեր գործուղվող, իրենց հաշվառման վայրի քվեարկողների ցուցակից հանված և հանրաքվեի տեղամասում քվեարկող ոստիկանների լրացուցիչ ցուցակում ընդգրկվածների թիվն է` 0:
5. Ստացիոնար բուժում իրականացնող բժշկական հաստատություններում քվեարկությանը մասնակցող քվեարկողների լրացուցիչ ցուցակում ընդգրկված քաղաքացիների թիվն է` 0:

Общее число граждан, имеющих право на участие в референдуме
Поддержи А1+!Полиция Республики Армения объявила число граждан, имеющих право участвовать в конституционном референдуме 5 апреля. Полиция РА выступила по этому поводу с заявлением.
«В соответствии с 7-й частью статьи 8 Избирательного кодекса Республики Армения, во время референдума о конституционных изменениях в Республике Армения полиция Республики Армения за 30, 20, 10 и за день до дня голосования публикует в Реестре избирателей Республики Армения общее количество граждан, имеющих право на участие в референдуме, также с указанием места нахождения, а также количество незарегистрированных граждан, имеющих право на участие в референдуме. Таким образом:
- Общее число граждан, имеющих право участвовать в референдуме, включенном в реестр избирателей Республики Армения за 20 дней до дня голосования, составляет 2 580 349.
- Число граждан, временно исключенных из списка граждан, имеющих право на участие в референдуме по месту учета и включенных в дополнительный список голосующих на участке референдума по месту нахождения в день голосования составляет 1,471.
- Число граждан, включенных в дополнительный список избирателей на ближайшем участке референдума на избирательном участке в Республике Армения, составляет 38 человек.
- Число лиц, включенных в дополнительный список сотрудников полиции, отправленных на участки референдума, исключенных из списка избирателей и зарегистрированных на участке референдума - 0.
- Число граждан, включенных в дополнительный список избирателей, участвующих в голосовании в медицинских учреждениях, находящихся на стационарном лечении - 0», - говорится в заявлении полиции.