Օլիմպիական հուշեր․ Դավիթ Թորոսյանի ուշացած հաղթանակը, Բրեժնևի նվիրած բնակարանը (տեսանյութ)
Հայաստանի տիտղոսակիր բռնցքամարտիկներից Դավիթ Թորոսյանը 44 տարի անց ցավով է հիշում 1976 թվականի Մոնրեալի օլիմպիական խաղերը։ Պատճառն այն է, որ կողմնակալ մրցավարության պատճառով նա զրկվել է ոսկե մեդալի համար պայքարից։
«Այն ժամանակ շատ դժվար էր դառնալ ԽՍՀՄ օլիմպիական հավաքականի անդամ։ Խորհրդային պատվիրակության 500 մասնակիցներից միայն երեք հոգի էինք Հայաստանից՝ ես, ծանրորդ Վարդան Միլիտոսյանը և ջրացատկորդ Դավիթ Համբարձումյանը։ Ես զբաղեցրի երրորդ տեղը և երկրորդ օլիմպիական մեդալը նվաճեցի հայկական բռնցքամարտի համար։ Սակայն, Այնտեղ ինձ դարձյալ վատ վերաբերվեցին, ինչպես երկու տարի առաջ եղել էր աշխարհի առաջնությունում։
Կիսաեզրափակիչում ինձ կրկին մրցակից բաժին հասավ կուբացի բռնցքամարտիկ։ Երրորդ ռաունդում ես նրան նոկաուտի ենթարկեցի, սակայն մրցավարները հաղթանակ շնորհելու փոխարեն ինձ որակազրկեցին՝ գտնելով, որ հարվածել եմ հասցրել մրցակցի գոտկատեղից ներքև։ ԽՍՀՄ հավաքականի ղեկավարությունը բողոքարկեց մարտը։ Ինքս ներկա էի բողոքարկմանը։ Մեծ էկրանի վրա ցույց տվեցին այդ դրվագի դանդաղեցված կրկնությունը։ Մրցավարները որոշեցին, որ ես հաղթել եմ մարտը, սակայն արդյունքը մնում է նույնը, ուստի ինձ բրոնզե մեդալ է բաժին հասնում», - «Ա+»-ի հետ զրույցում ասաց անվանի մարզիկը։
Ինչպես հիշում է Դավիթ Թորոսյանը, Մոնրեալից վերադառնալուց հետո օլիմպիական մեդալակիրներին Մոսկվայի Կրեմլում անձամբ հյուրընկալել էր առաջին քարտուղար Լեոնիդ Բրեժնևը։
«Այդ մեդալի համար մեզ նախ մեծ պարգևավճարներ տվեցին։ Երևանում ինձ բնակարան նվիրեցին, բացի այդ առանց հերթագրման ավտոմեքենա գնելու հնարավորություն տվեցին։ Այն ժամանակ պետությունը բարձր աշխատավարձ էր տալիս օլիմպիական մեդալակիրներին։ Ես ամսական ստանում էի 700 ռուբլի»։
Անվանի մարզիկը խոսեց նաև Հայաստանի ներկայիս բռնցքամարտի վիճակի մասին։ Նա ասաց, որ մեր մարզիչները դեռ աշխատում են հին ծրագրերով և մոտեցումներով, այդ իսկ պատճառով չկա առաջընթաց։ Սակայն, Դավիթ Թորոսյանը լավատես է և կարծում է, որ առաջիկայում ի հայտ կգան նոր մտածելակերպ ունեցող երիտասարդ մարզիչներ, և որ նրանք հայկական բռնցքամարտը կհասցնեն նոր բարձունքի։

Олимпийские воспоминания: Запоздалая победа Давида Торосяна, подаренная Брежневым квартира (видео)
Один из титулованных боксеров Армении Давид Торосян спустя 44 года с болью вспоминает олимпийские игры 1976 года в Монреале. Причина в том, что из-за пристрастного судейства он лишился борьбы за золотую медаль.
«Тогда очень трудно было стать членом олимпийской сборной СССР. Из 500 участников советской делегации только трое были из Армении: я, тяжелоатлет Вардан Милитосян и прыгун в воду Давид Амбарцумян. Я занял третье место и завоевал вторую олимпийскую медаль для армянского бокса. Однако, здесь ко мне опять отнеслись плохо, как и два года назад на чемпионате мира.
В полуфинале мне опять достался в соперники кубинский боксер. В третьем раунде я отправил его в нокаут, однако судьи вместо того, чтобы присудить победу, дисквалифицировали меня, сочтя, что я нанес удар сопернику ниже пояса. Руководство сборной СССР обжаловало бой. Я сам присутствовал на обжаловании. На большом экране показали замедленный повтор этого эпизода. Судьи решили, что я победил в поединке, однако результат оставался тем же, следовательно, мне достается бронзовая медаль», - сказал  знаменитый спортсмен в беседе с «А1+».
Как вспоминает Давид Торосян, после возвращения из Монреаля, олимпийских медалистов в Московском Кремле лично принял первый секретарь Леонид Брежнев.
«За эту медаль нам сначала дали премии. В Ереване мне подарили квартиру, кроме того дали возможность купить автомобиль без очереди. В то время государство платила олимпийский чемпионам высокую зарплату. Я получал 700 рублей в месяц».
Знаменитый спортсмен также рассказал о нынешней ситуации с боксом в Армении. Он сказал, что наши тренеры все еще работают по старым программам и со старыми подходами, поэтому нет прогресса. Однако, Давид Торосян – оптимист и он считает, что в дальнейшем появятся молодые тренеры с новым менталитетом, и что они приведут армянский бокс к новым высотам.