Նիկոլ Փաշինյանը՝ կորոնավիրուսի նոր դեպքերի մասին
Երկու հոգին ՀՀ քաղաքացի են, (45 եւ 27 տարեկան) մեկը՝ Իտալիայի (51 տարեկան) ով աշխատում Է Հայաստանում։ Երեքն էլ ժամանել են Իտալիայից:
Հիմա մեկուսացնելու համար պարզաբանվում է նրանց շփման շրջանակը, որն ըստ նախնական տվյալների մեծ չէ։
Իտալիայի քաղաքացին եւ ՀՀ քաղաքացիներից մեկը գանգատներ չունեն։ ՀՀ քաղաքացիներից մեկը թոքաբորբ է տանում:
Պացիենտները ժամանելուն պես հաշվառված են եղել։
Կանխատեսելով քննադատությունները, թե ինչու Իտալիայից թռիչքները դադարեցնելու որոշում չկայացրինք, ասեմ, որ նման հնարավորությունը մի քանի անգամ քննարկել ենք եւ եկել ակնհայտ եզրակացության, որ պոտենցիալ վարակակիրները կարող են Հայաստան գալ Իտալիայի հարեւան երկրներից՝ Ֆրանսիա, Ավստրիա, քանի որ ԵՄ ներսում սահմանափակուներ չեն կիրառվել:
Այսինքն՝ նույն տրամաբանությամբ պիտի փակեինք եվրոպական մյուս ուղղությունները նույնպես, մանավանդ որ կորոնավիրուսը տարածվում է նաեւ եվրոպական այլ երկրներում։
Հիմա ավիաընկերություններն իրենք են որոշել դադարեցնել թռիչքները Իտալիայից։
Նշեմ, որ «Գոլդեն փելիսի» ժողովուրդը եւ առաջին ախտորոշված պացիենտը լավ են, գանգատ չունեն:
Սիրելի հայրենակիցներ, խնդրում եմ պահպանել հանգստություն եւ պահպանել կորոնավիրուսի կանխարգելման միջոցների վերաբերյալ առողջապահության նախարարության խորհուրդները։

Никол Пашинян о новых случаях коронавируса
Поддержи А1+!Три новых случая коронавируса были зарегистрированы в Армении. Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян в своем посте в Facebook.
«К сожалению, сегодня у нас есть три новых случая коронавируса.
Двое из них являются гражданами Армении (45 и 27 лет), а один итальянец (51 год), который работает в Армении. Все трое прибыли из Италии.
Для изоляции сейчас уточняется сфера их контактов, которая, по предварительным данным, невелика.
У гражданина Италии и одного из граждан Армении нет никаких жалоб. У другого гражданина Армении диагностирована пневмония.
Пациенты были зарегистрированы по прибытии.
Прогнозируя критику того, почему мы не приняли решение прекратить полеты из Италии, скажу, что мы несколько раз обсуждали эту возможность и пришли к очевидному выводу, что потенциальные носители вируса могут прибыть в Армению из соседних стран Италии - Франции, Австрии, поскольку в рамках ЕС нет ограничений.
То есть по той же логике мы должны были бы закрыть другие европейские направления, тем более что коронавирус распространяется и в других европейских странах.
Теперь авиакомпании сами решили прекратить полеты из Италии.
Отмечу, что изолированные в отеле «Golden Palace» граждане и первый диагностированный пациент в хорошем состоянии, у них нет жалоб.
Дорогие соотечественники, прошу вас сохранять спокойствие и следовать советам министерства здравоохранения о мерах по профилактике коронавируса», - отметил премьер-министр.