Պետական գույքի մասնավորեցման իրավախախտումներ են պարզվել. հարուցվել է քրեական գործ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից շարունակվում են ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված փաստաթղթերի հիման վրա ուսումնասիրվել պետական սեփականություն հանդիսացած գույքերի օտարման գործընթացների համապատասխանությունը օրենսդրության պահանջներին, որոնց ընթացքում ի հայտ են գալիս գույքի գնահատման և օտարման գործընթացի հետ կապված առերևույթ հանցավոր արարքներ:
Մասնավորապես, ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեից ստացված հերթական փաստաթղթերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ ՀՀ ԿԱ Պետական գույքի կառավարման վարչության պաշտոնատար անձինք 2016թ. ՍՊԸ-ին առաջարկել են իրականացնել Երևանի Նոր-Նորք համայնքի Վիլնյուսի փ. 3 շենք, թիվ 90 հասցեում գտնվող 343 քմ մակերեսով ոչ բնակելի տարածքի գնահատում:
Նշված առաջարկի հիման վրա, առանց որևէ իրավական հիմքի, առանց ծառայությունների մատուցման պայմանագրի կատարված գնահատման աշխատանքների արդյունքում ՍՊԸ-ն 2017թ. դեկտեմբերին տվել է եզրակացություն, համաձայն որի նշված հասցեում գտնվող գույքի շուկայական արժեքը կազմել է 33.8մլն ՀՀ դրամ:
Գնահատման հիման վրա անցկացված մրցույթի արդյունքում, գույքը վաճառվել է մի քաղաքացու՝ ըստ առքուվաճառքի պայմանագրի՝ 21.6մլն ՀՀ դրամով:
Սակայն Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի «Պետական գույքի գույքագրման և գնահատման գործակալություն» ՊՈԱԿ-ի կողմից իրականացվել է նշված անշարժ գույքի շուկայական արժեքի վերլուծություն, ինչի արդյունքում պարզվել է, որ 2017թ. դեկտեմբեր ամսվա դրությամբ, այսինքն ՍՊԸ-ի կողմից գնահատման եզրակացությունը տալու պահին, այդ գույքի շուկայական արժեքը կարող էր կազմել 48մլն ՀՀ դրամ։
Այսինքն ՀՀ պետական գույքի կառավարման վարչության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք, խախտելով «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի 2-րդ մասի պահանջները, առանց իրավական հիմքի և պայմանագիր կնքելու, 2016թ. ՍՊԸ-ին պատվիրել են նշված 343ք/մ մակերեսով ոչ բնակելի տարածքի գնահատման աշխատանքներ, ինչի արդյունքում ՍՊԸ-ի մասնագետը կազմել է կեղծ եզրակացություն, որով 48մլն ՀՀ դրամ իրական արժեքով գույքը գնահատվել է զգալիորեն ցածր արժեքով: Դրա հիման վրա գույքն օտարվել է նախնական շուկայական արժեքից ավելի քան 2 անգամ պակաս գնով:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության արդյունքում ձեռք են բերվել տվյալներ պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և ծանր հետևանքներ առաջացնելու հանցագործության հատկանիշների առերևույթ առկայությունը մատնանշող բավարար տվյալներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել է քրեական գործ:

Выявлены правонарушения при приватизации государственного имущества: возбуждено уголовное дело
Поддержи А1+!Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры Республики Армения на основании документов, полученных из Комитета по управлению государственным имуществом РА, продолжает изучать соответствие процессов отчуждения имущества, являющегося государственной собственностью, требованиям законодательства, в которых выявляются видимые преступные деяния, связанные с процессом оценки и отчуждения имущества.
В частности, при изучении очередных документов, полученных из Комитета по управлению государственным имуществом Республики Армения, выяснилось, что должностные лица управления государственным имуществом при правительстве Республики Армения в 2016 г. ООО предложили провести оценку нежилой территории площадью 343 кв. м, находящейся по адресу ул. Вильнюса в общине Нор-Норк Еревана.
На основании указанного предложения, без какой-либо правовой основы, в результате оценочных работ, выполненных без договора об оказании услуг, ООО в декабре 2017 г. дало заключение, согласно которому рыночная стоимость имущества по указанному адресу составила 33,8 млн драмов.
В результате конкурса, проведенного на основе оценки, имущество было продано некоему гражданину согласно договору купли-продажи за 21,6 млн драмов.
Однако ГНКО “Агентство инвентаризации и оценки государственного имущества” Комитета по управлению государственным имуществом осуществил анализ рыночной стоимости указанной недвижимости, в результате чего выяснилось, что рыночная стоимость недвижимости по состоянию на декабрь 2017 г., то есть на момент предоставления оценочного заключения со стороны ООО, в Армении могла составить 48 млн драмов.
То есть ответственные должностные лица управления государственным имуществом Республики Армения, нарушив требования части 2 статьи 9 Закона Республики Армения “О деятельности по оценке недвижимого имущества”, без юридической основы и заключения договора, в 2016 г. ООО заказали работы по оценке нежилого помещения площадью 343км, в результате чего специалист ООО составил ложное заключение, согласно которому имущество стоимостью 48 млн драмов было оценено значительно ниже. На основе этого имущество было отчуждено по цене более чем в 2 раза меньше первоначальной рыночной стоимости.
Учитывая, что в результате исследования были получены данные о злоупотреблении должностными лицами своими должностными полномочиями и о явном наличии признаков преступления, приводящего к тяжелым последствиям, в управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры Республики Армения возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 308 УК Республики Армения.