Մինչև այսօր մենք ունենք դատական իշխանության հետ կապված լուրջ խնդիրներ․ Հասմիկ Հարությունյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Մոտ 20 տարվա արդյունքում օրենսդրական մակարդակով դատական իշխանության առնչությամբ իրականացված բոլոր փոփոխությունները, կարծես, այդպես արհեստական բնույթ կրելով, իհարկե իրականացվել են, սակայն պրակտիկայում որևէ փոփոխություն չի արձանագրվել։ Եվ մինչև այսօր մենք ունենք դատական իշխանության հետ կապված լուրջ խնդիրներ»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպության իրավական հարցերով փորձագետ Հասմիկ Հարությունյանը։
Իրավաբանի խոսքերով՝ ներկայումս էլ ընթանում են դատական օրենսգրքի փոփոխություններ, որոնք մակերեսային են, ճիշտ թիրախավորված չեն, և կարճ ժամանակ հետո կրկին արձանագրվելու է, որ «ճիշտ է, տեղի ունեցան փոփոխություններ, սակայն դրանք վերջնական արդյունքում ունակ չէին լուծել այն խնդիրները, որոնք որ կային»։
Փոփոխությունները դատական համակարգում, ըստ Հարությունյանի, պետք է լինեն նաև մշակութային, որտեղ գործադիր և օրենսդիր իշխանություններից եղած կախվածությունը, միմյանց հետ փոխկապակցվածության հարցը, ազդելու, ճնշումների ենթարկելու մշակույթը, պրակտիկան պետք է վերանան։
Իրավապաշտպանի կարծիքով՝ Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը կարելի էր լուծել օրենսդրական փոփոխություններով, նույնիսկ հանրաքվեի անհրաժեշտություն չէր լինի։
«Եթե դատական իշխանության մեջ լինի դրված և՛ օրենսդրական, և՛ պրակտիկ մակարդակում ամբողջությամբ անկախության մշակույթը, Ձեր բարձրացրած հարցը, ինձ թվում է, ամբողջությամբ ապահովված կլինի»,- դատական իշխանության անկախության վերաբերյալ հարցին պատասխանելով՝ եզրափակեց իրավաբանը։

До сих пор у нас есть серьезные проблемы, связанные с судебной властью: Асмик Арутюнян (видео)
Поддержи А1+!«В результате около 20 лет, все изменения, осуществленные в связи с судебной властью на законодательном уровне, похоже, неся такой искусственный характер, конечно, были осуществлены, однако на практике никаких изменений зафиксировано не было. И до сих пор у нас есть серьезные проблемы, связанные с судебной властью», - в беседе с «А1+» сказала эксперт по правовым вопросам общественной организации «Защита прав без границ Асмик Арутюнян».
По словам юриста, в настоящее время также проходят изменения судебного кодекса, которые являются поверхностными, неправильно намечены цели, и спустя короткое время вновь будет зафиксировано, что «правда, имели место изменения, однако они в конечном результате не были способны решить те проблемы, которые были».
Изменения в судебной системе, по мнению Арутюнян, должны быть также культурными, где зависимость от исполнительной и законодательной властей, вопрос взаимосвязанности, культура, практика влияния, подвергания давлению должны быть устранены.
По мнению правозащитника, ситуацию вокруг Конституционного суда можно разрешить конституционными изменениями, даже не было бы необходимости в референдуме.
«Если в судебной власти будет заложена культура полной независимости и на законодательном, и на практическом уровне, поднятый Вами вопрос, мне кажется, будет полностью обеспечен», - отвечая на вопрос о независимости судебной власти, заключила юрист.