Էդուարդ Աղաջանյանին է ներկայացվել կորոնավիրուսի ներթափանցումը կանխելուն ուղղված վերահսկողական աշխատանքների ընթացքը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանի գլխավորությամբ այսօր տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Արթուր Ասոյանի և ՀՀ առողջապահական ու աշխատանքի տեսչական մարմնի (ԱԱՏՄ) ղեկավար Հակոբ Ավագյանի մասնակցությամբ:
Հանդիպման սկզբում Հակոբ Ավագյանը ներկայացրել է կորոնավիրուսի ներթափանցումը կանխելուն ուղղված ուժեղացված վերահսկողական աշխատանքների ընթացքը։ Այնուհետև քննարկվել են 2020 թվականի անելիքները և 2019 թվականին կատարված էական փոփոխությունները։ Զեկուցվել է, որ նախորդ տարի էականորեն լրացվել է բացակայող գույքի պակասը, ձեռք են բերվել նվազագույն կարիքները բավարարող համակարգչային տեխնիկա, կապի միջոցներ։ Ներդրվել է ուղիղ կապ տարածքային ստորաբաժանումների և սահմանային հսկիչ կետերի հետ: Կառավարության որոշմամբ՝ տարածքային ու գլխամասային ստորաբաժանումներին հատկացվել են տրանսպորտային միջոցներ՝ օպերատիվ արձագանքման համար։
2019-ին ԱԱՏՄ-ի կողմից իրականացվել է 1674 վերահսկողական միջոցառում, նշանակվել է շուրջ 500 տուգանք, որի արդյունքում բյուջե է մուտքագրվել ավելի քան 28 մլն դրամ։
Քննարկվել են նաև 2020 թվականի պլանային ստուգումների վերաբերյալ հարցեր։ Նշվել է, որ սահմանված կարգով և ժամկետում տեսչական մարմինը հրապարակել է պլանային ստուգումների տարեկան ծրագիրը, որտեղ տնտեսավարողներն ընդգրկված են ըստ ռիսկայնության աստիճանի՝ համաձայն ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված ռիսկի հաշվարկման մեթոդաբանության։
Հանդիպմանը ներկայացվել են նաև մանրամասներ 2021 թվականի հուլիսից աշխատանքային իրավահարաբերությունների կարգավորման առումով տեսչական մարմնի լիազորությունների ընդլայնման ուղղությամբ կատարվող նախապատրաստական աշխատանքների և «հակածխախոտային» օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո տեսչական մարմնի իրավասությանը վերաբերող վերահսկողական գործառույթների մասին։

Эдуарду Агаджаняну представлен процесс инспекционных работ по предотвращению проникновения коронавируса
Поддержи А1+!Под председательством руководителя аппарата премьер-министра Эдуарда Агаджаняна сегодня состоялось рабочее совещание с участием начальника Бюро по координированию работ инспекционных органов Артура Асояна и руководителя Инспекционного органа здравоохранения и труда Акопа Авагяна.
В начале встречи Акоп Авагян представил процесс усиленных контрольных мероприятий, направленных на предотвращение проникновения коронавируса. Затем были обсуждены планы на 2020 год и осуществленные в 2019 году существенные изменения. Было доложено, что значительно пополнено недостающее в прошлом году имущество, были приобретены отвечающая минимальным потребностям компьютерная техника и средства связи. Введена прямая связь с региональными подразделениями и пограничными контрольно-пропускными пунктами. Решением правительства, региональным и главным подразделениям были предоставлены транспортные средства для оперативного реагирования.
В 2019 году Инспекционный орган здравоохранения и труда осуществил 1674 инспекционных мероприятия, было назначено около 500 штрафов, в результате чего в бюджет поступило более 28 млн драмов.
Также были обсуждены вопросы, связанные с запланированными проверками на 2020 год. Было отмечено, что в установленном порядке и установленные сроки инспекционный орган опубликовал годовую программу плановых проверок, в которой хозяйствующие субъекты включены по уровню риска в соответствии с методологией расчета риска, утвержденной правительством Республики Армения.
На совещании также были представлены подробности подготовительной работы по расширению полномочий инспекционного органа в области регулирования трудового права с июля 2021 года и юрисдикционных функций инспекционного органа с момента вступления в силу “антитабачного закона”.