Ռուբեն-Սաֆրաստյան-մեդիալաբ
Սիրիան երկու խոշոր տարածաշրջանային կենտրոնների՝ Ռուսաստանի և Թուրքիայի համար դարձել է պայքարի վայր Մերձավոր Արևելքում իրենց դիրքերն ուժեղացնելու համար:
ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանի խոսքով՝ այդ մասին վկայում են վերջին օրերին Սիրիայի Իդլիբ նահանգում տեղի ունեցող զարգացումները, իրավիճակի սրումը:
«Թուրքական զորամիավորումները, Թուրքիայի վերահսկողության տակ գտնվող խմբավորումները, հիմնականում ջիհադիստական ծայրահեղականներն անցել են հարձակման, և վերջին մեկ օրվա ընթացքում դա կարծես նրանց հաջողություն է բերել: Հաղորդումներ կան, որ նրանք մեծ թվով զենք-զինամթերք և զինյալներ են ոչնչացրել Սիրիական բանակից, և ետ է վերցվել մոտ 20 բնակավայր՝ այն տարածքների մի մասը, որոնք ազատագրել էր սիրիական բանակը վերջին օրերին թուրքամետ այդ զինյալներից»,- ասում է Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
Նա ընգծում է՝  ռուսական օդուժը վերջին օրերին  օժանդակություն չի  ցուցաբերում սիրիական բանակին, և այս է պատճառը, որ Թուրքիան,  օգտագործելով իր  հրետանին և դրոնները,  կարողացել է հաջողությունների հասնել։
Ռուբեն Սաֆրաստյանի խոսքով՝ վիճակը քաոսային է, և առաջիկա մի քանի օրերին այն կշարունակվի, մինչև ի հայտ կգան նոր միտումներ։
«Ինչո՞ւ հենց Իդլիբի նահանգում, որովհետև սա վերջին խոշոր տարածաշրջանն է, որը դուրս է  Սիրիայի օրինական կառավարության հսկողությունից։ Եվ Թուրքիան իսկապես շահագրգռված է , որ իր հսկողության տակ գտնվող այդ ծայրահեղական, ահաբեկչական խմբավորումների միջոցով պահի այդ տարածաշրջանը իր հսկողության տակ»,- նշում է նա։
Ըստ արևելագետի՝ Թուրքիան հույս ունի մոտ ապագայում ավելի մեծ  ազդեցություն ունենալ Սիրիայում քաղաքական զարգացումների վրա։
Ռուբեն Սաֆրաստյանի կարծիքով, մինչ Ռուսաստանի ու Թուրքիայի նախագահների հանդիպումը, որը հավանաբար տեղի  կունենա մարտի 5-ին,  կողմերը կփորձեն Իդլիբում ինչ-որ գործողությունների գնալ՝ բանակցություններին ավելի ուժեղ դիրքերով ներկայանալու համար:
« Նախանշաններ կան, որ  երկու կողմերն էլ պատրաստվում են գնալ որոշակի զիջումների, որովհետև երկուսն էլ ունեն աշխարհաքաղաքական ընդհանուր շահեր»,-  նշում է նա։

Турция надеется оказывать большее влияние на развитие политических событий в Сирии: востоковед
Поддержи А1+!Сирия стала местом борьбы для двух крупных региональных центров России и Турции для усиления своих позиций на Ближнем Востоке.
Директор Института востоковедения НАН РА Рубен Сафрастян считает, что об этом свидетельствуют события, которые происходят в последние дни в сирийском штате Идлиб, обострение ситуации.
«Турецкие воинские подразделения, находящиеся под контролем Турции, в основном джихадистские экстремисты перешли к нападению, и за последний день это, похоже, привело их к успеху. Есть сообщения, что они уничтожили большое количество оружия и боеприпасов и боевиков из Сирийской армии, и отбили около 20 населенных пунктов – часть территорий, которые освободила сирийская армия в последние дни от этих протурецких боевиков», - говорит Рубен Сафрастян.
Он подчеркивает: российские воздушные силы в последние дни не оказывают помощи сирийской армии, и в этом причина того, что Турция, используя свою артиллерию и дроны, смогла достичь успеха.
По словам Рубена Сафрастяна, ситуация хаотичная, и в ближайшие несколько дней она продолжится, пока не возникнут новые тенденции.
«Почему именно в штате Идлиб? Потому что это – последний крупный регион, который находится за пределами контроля законного правительства Сирии. И Турция действительно заинтересована в том, что посредством находящихся под ее контролем экстремистских, террористических группировок удерживать этот регион под контролем», - отмечает он.
По мнению востоковеда, Турция надеется в будущем иметь большее влияние на политические события в Сирии.
По мнению Рубена Сафрастяна, до встречи президентов России и Турции, которая вероятно состоится 5-го марта, стороны попытаются пойти на какие-либо действия в Идлибе для ведения переговоров на более сильных позициях.
«Есть признаки, что обе стороны готовятся пойти на определенные уступки, потому что у обоих общие геополитические интересы», - отмечает он.