Սա վստահության հանրաքվե է․ Ազատ Արշակյան (տեսանյութ)
Գերագույն խորհրդի նախկին պատգամավոր Ազատ Արշակյանը կարծում է, որ պատմության մեջ քիչ է պատահել, որ հայ ժողովուրդը վստահի իշխանությանը։
Նա կարծում է՝ գործ ունենք իշխանության հետադարձ կապի հետ։
«Իշխանությունն ունի դատաիրավական բարեփոխումների ծրագիր և այն կատարելու համար դիմում է մեզ՝ քաղաքացիներիս: Իշխանությունը ճիշտ ճանապարհի վրա է, նա ցանկանում է համարձակություն ստանալ, և ինչու չէ՝ ճնշել բարեփոխումների հակառակորդներին», - անդրադառնալով Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեին՝ ասաց Արշակյանը՝ հավելելով՝ ինքը սա համարում է վստահության հանրաքվե։
«Կարծում եմ՝ Սահմանադրական դատարանի ճգնաժամ կա, քանի որ դատավորներից մի քանիսը այլ կարգավիճակ ունեն, իսկ մի քանիսն՝ այլ։ Եվ նրանց մեջ այդ վեճն անթույլատրելի է, և այդ անթույլատրելիությունը վերացնելու համար գործադիր և օրենսդիր իշխանությունը դիմում է քաղաքացիներին՝ իրենց երրորդ գործընկերոջը կարգի հրավիրելու համար»։
«Ա1+»-ի այն դիտարկմանը, թե ո՞րն է այն երաշխիքը, որ Սահմանադրական դատարանի նոր կազմը չի սպասարկի ներկա իշխանությանը, Ազատ Արշակյանը նշեց, որ երաշխիքը քաղաքացիական գիտակցություն է։
«Այդ իմաստով մեր իշխանությունը անկատար է և չի ապահովում իշխանության բաղադրիչների հավասարությունը։ Ժողովրդի կողմից ընտրված Ազգային Ժողով ունենք, համարժեք հավասարակշռող և հակակշռող մարմիններ, արդարադատոթյունում և գործադիր իշխանությունում, չկան։ Երաշխիքն այն է, որ մեր ԱԺ-ն պետք է իդեալական պատգամավորներով ընտրված լինի։ Քանի դեռ մեր Սահմանադրությունում չկան իրար հավասարակշռող մանդատ ունեցող իշխանության թևեր, մեզ մոտ չարաշահումների այդ կասկածը միշտ լինելու է»։
Ազատ Արշակյանն անդրադարձավ նաև Նիկոլ Փաշինյանի եւ Իլհամ Ալիեւի Մյունխենյան հանդիպմանը։ Ասաց, որ Նիկոլ Փաշինյանը աշխարհին հասկանալի ձևով ներկայացրել է, որ  Հայաստանի, հայ ժողովրդի խնդիրը անվտանգությունն է։

Это – референдум доверия: Азат Аршакян (видео)
Бывший депутат Верховного совета Азат Аршакян считает, что в истории редко случалось, чтобы армянский народ доверял власти.
Он считает: мы имеем дело с обратной связью с властью.
«У властей есть программа судебно-правовых реформ, и для ее выполнения она обращается к нам, гражданам. Власти находятся на верном пути, они хотят получить смелость, и, почему бы нет, подавить противников реформ», - обратившись к референдуму Конституционных реформ, сказал Аршакян, добавив: он считает это референдумом доверия.
«Думаю, что имеется кризис Конституционного суда, поскольку у нескольких судей один статус, а у других – другой.  И этот спор между ними недопустим, и для устранения этой недопустимости исполнительная и законодательная власть обращается к гражданам, чтобы привлечь к порядку их третьего партнера».
На наблюдение «А1+», какова гарантия, что новый состав Конституционного суда не будет обслуживать нынешнюю власть, Азат Аршакян отметил, что гарантия – гражданское сознание.
«В этом смысле наша власть несовершенна, и не гарантирует равенства составляющих власти. У нас есть избранное народом Национальное собрание, адекватных балансирующих и противовешивающих органов в правосудии и в исполнительной власти нет. Гарантия в том, что наше НС должно быть избрано из идеальных депутатов. Пока в нашей Конституции нет  ветвей власти, имеющих уравновешивающий друг друга мандат, у нас всегда будет это подозрение в злоупотреблениях».
Азат Аршакян также обратился к мюнхенской встрече Никола Пашиняна и Ильхама Алиева. Сказал, что Никол Пашинян понятным для мира способом представил, что проблема Армении, армянского народа – это безопасность.