Օրացույց․ 26-ը փետրվարի․ Արթուր Բաղդասարյանը սեղմում է Սերժ Սարգսյանի ձեռքը (տեսանյութ)
«Ուժային նախարարները նախագահի ընտրություններում Ռոբերտ Քոչարյանին չեն աջակցի, քանի որ նա արդեն հաղթած նախագահ է»,-1998-ի փետրվարի 26-ին հայտարարում է Դեմոկրատական կուսակցության կողմից նախագահի թեկնածու առաջադրված Արամ Սարգսյանը:
1999-ի փետրվարի 26-ին Կարեն Դեմիրճյանի նախագահությամբ տեղի է ունենում Հայաստանի ժողովրդական կուսակցության առաջին համագումարը: Պարոն Դեմիրճյանն իր ելույթում քննադատում է նախորդ եւ գործող իշխանություններին՝ նրանց համարելով նույն սանրի կտավը:
1999-ի փետրվարի 28-ին Երեւանում նշում են Սումգայիթի ցեղասպանության 11 տարին: Պաշտոնական տվյալներով այդ օրը Սումգայիթում սպանվում է 33 մարդ:
2000-ի այս օրերին Հայաստանում է ադրբեջանցի 6 լրագրող: Փետրվարի 26-ին նրանք հրաժարվում են հանդիպել նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ՝ հենց այսօր է, նրանց բառերով, տեղի ունեցել Խոջալուի ցեղասպանությունը: Ադրբեջանցի լրագրողները Հայաստանում էին «Աջակցություն Հարավային Կովկասի լրագրողներին» սեմինարի շրջանակներում։
Նույն օրը Ռոբերտ Քոչարյանը ստորագրում է կառավարության ձեւափոխման մի հրամանագիր, որով ձեւավորվում են նոր նախարարություններ: Այսուհետ Հայաստանում կգործի 17 նախարար նախկին 24-ի փոխարեն եւ 16 նախարարություն նախկին 21-ի փոխարեն : Վարչապետ Արամ Սարգսյանը փետրվարի 27-ին ներկայացնում է իր բառերով նոր նախարարություններից ամենակարեւորի՝ պետական գույքի կառավարման նախարարին՝ Դավիթ Վարդանյանին: Նա «սեփականաշնորհում» բառը «պետական գույք»-ով փոխարինելը բացատրում է նրանով, որ առաջինը հակակրանք է առաջացնում ժողովրդի մոտ: Նոր նախարարը ԱԺՄ-ից է եւ իր բառերով կողմ է սեփականաշնորհմանը: Տարածքային կառավարման եւ քաղաքաշինության նոր նախարարը կոմունիստ Լեոնիդ Հակոբյանն էր: Աշխատակազմին իր ներկայացմանը նախարարը չէր ներկայացել:
2001-ի փետրվարի 26-ին նախկին վարչապետ Արամ Սարգսյանը եւ Ալբերտ Բազեյանը ստեղծում են ընդդիմադիր «Հանրապետություն» կուսակցությունը : Այն դեռ պետք է գրանցվի արդարադատության նախարարությունում: Անդամների մեջ շատ են Երկրապահ կամավորական միության անդամները : Ի դեպ, Վահան Շիրխանյանը չի մտնի այս կուսակցություն:
2001-ի փետրվարի 26-ին Լեռնային Ղարաբաղի Գերագույն դատարանը դատավճռով Սամվել Բաբայանին զրկում է Արցախի հերոսի կոչումից եւ գեներալ լեյտենանտի զինվորական աստիճանից : Դատարանը Բաբայանին դատապարտում է 14 տարվա ազատազրկման ամբողջ գույքի բռնագրավումով: Բաբայանի փաստաբանն ասում է, որ Բաբայանը չի բողոքարկի դատավճիռը:
2001-ի փետրվարի 28-ի գիշերը Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաքում հրդեհվում է Ազատամարտիկների պողոտայում գտնվող Ղարաբաղի պատերազմի վետերանների միության շենքը: Միության նախագահն ակնարկում է, որ սա պետական ահաբեկչություն է՝ իրենք Սամվել Բաբայանի թիմակիցներն են: Խոսքը Կոտայքի մարզի եզդիների մասին է, իսկ մարզպետը Կովալենկո Շահգալդյանն է: Նրանց արոտավայրերը կառավարությունն ուզում է վաճառել աճուրդով: Նրանք եկել էին նախագահի նստավայր՝ ասելու, որ իրենց թույլ չեն տալիս մասնակցել աճուրդի: Եզդի կանայք փորձում են փակել նաեւ Բաղրամյան պողոտան:
2008-ի այս օրը Հայաստանի հանրահավաքային պատմության մեջ տեղի է ունենում աննախադեպ մի բան՝ նախագահի ընտրություններում պաշտոնապես հաղթած իշխանության թեկնածուի հանրահավաքին բերված տասնյակ հազարավոր մարդիկ հենց հանրահավաքի ընթացքում շարժվում են Ազատության հրապարակ եւ միանում պաշտոնապես պարտված թեկնածու Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի կողմնակիցներին: Սերժ Սարգսյանի հանդեպ հավատարմության ցույցը ձախողվում է, քանի դեռ իշխանության թեկնածուն ելույթ է ունենում եւ խոսում միասնության մասին:
Նույն օրը ընդդիմադիր համարվող ՕԵԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը դեռ կասկածներ ունի նախագահի ընտրությունների պաշտոնական արդյունքների հանդեպ: Սակայն «ընդունու՞մ է այդ արդյունքների օրինականությունը» հարցին խոստանում է պատասխանել մեկ-երկու օրից: Երկու օր անց Արթուր Բաղդասարյանը սեղմում է Սերժ Սարգսյանի ձեռքը եւ ստորագրում կոալիցիոն հուշագիր:

Календарь. 26-е февраля: Артур Багдасарян пожимает руку Сержу Саркисяну (видео)
«Силовые министры не будут поддерживать Роберта Кочаряна на президентских выборах, поскольку он уже является победившим президентом», - 26-го февраля 1998 года обьявляет выдвинутый в кандидаты в президенты от Демократической партии Арам Саркисян.
26-го февраля 1999 года под председательством Карен Демирчяна проходит первый сьезд демократической партии Армении. Господин Демирчян в своем выступлении критикует прежние и действующие власти, считая их одним маслом мазанными.
28-го февраля 1999 года в Ереване отмечают 11-й год Сумгаитского геноцида. По официальным данным, в этот день в Сумгаите было убито 33 человека.
В эти дни 2000 года в Армении находятся 6 азербайджанских журналиста. 26-го февраля они отказываются встречаться с Робертом Кочаряном: именно сегодня, по их словам, произошел геноцид в Ходжалу. Азербайджанские журналисты находились в Армении в рамках семинара «Поддержка южнокорейских журналистов».
В тот же день Роберт Кочарян подписывает указ о видоизменении правительства, которым формируются новые министерства. Здесь в Армении будут действовать 17 министров вместо прежних 24-и, и 16 министерств вместо прежних 21-и. Премьер-министр Арам Саркисян 27-го февраля представляет по его словам самого важного из новых министерств – министра управления государственным имуществом Давида Варданяна. Он обьясняет замену слова «приватизация» на слово «государственное имущество» тем, что первое вызывает у народа антипатию.
Новый министр из СНО и по его словам выступает за приватизацию. Новый министр территориального управления и градостроительства – коммунист Леонид Акопян. Министр не представил аппарат.
26-го февраля 2001 года бывший премьер-министр Арам Саркисян и Альберт Базеян создают оппозиционную партию «Республика». Она еще должна зарегистрировать правосудие вминистерстве.  Среди членов много членов Союза добровольцев Еркрапах. Кстати, Ваан Ширханян не войдет в эту партию.
26-го февраля 2001 года Верховный суд Нагорного  Карабаха судебным решением лишает Самвела Бабаяна звания героя Арцаха и воинской степени генерала-лейтенанта. Суд осуждает Бабаяна на 14 лет лишения свободы с конфискацией всего имущества. Адвокат Бабаяна говорит, что Бабаян не обжалует приговор.
В ночь на 28-е февраля 2001 года в столице Нагорного Карабаха горит здание союза ветеранов Карабахской войны на проспекте Воинов-освобожидтелей. Министр Союза намекает, что это – государственный терроризм, они являются сторонниками Самвела Бабаяна. Речь идет о езидах Котайской области, а губернатор – Коваленко Шахгалдян. Правительство хочет продать их пастбища на аукционе. Они пришли в президентскую резиденцию, чтобы сказать, что им не разрешают участвовать в аукционе. Езидские женщины также пытаются перекрыть проспект  Баграмяна.
В этот день 2008 года в истории митингов Армении происходит нечто беспрецедентное: десятки тысяч людей, которых привели на митинг кандидата от власти, официально победившего на президентских выборах, во время самого митинга движутся к Площади Свободы и присоединяются к сторонникам официально проигравшего президента Левона Тер-Петросяна. Демонстрация верности Сержу Саркисяну проваливается, пока кандидат от власти выступает и говорит о единстве.
В тот же день председатель считающейся оппозиционой ПОЕ Артур Багдасарян пока сомневается в отношении официальных результатов президентских выборов. Однако на вопрос «принимает ли он законность результатов?» обещает ответить через пару дней. Два дня спустя Артур Багдасарян пожимает руку Сержу Саркисяну и подписывает коалиционный меморандум.