FB_IMG_1581065783102
Չինաստանի Առողջապահության պետական ​​հանձնաժողովի ամենօրյա զեկույցի համաձայն՝ փետրվարի 25-ի, ժամը 13:00-ի դրությամբ կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) հաստատված դեպքերի թիվը կազմել է 77782, կասկածելի դեպքերի թիվը՝ 2824, հաստատված դեպքերից առողջացածների թիվը՝ 27554, գրանցվել է 2666 մահ: Այս պահի դրությամբ ծանր վիճակում է գտնվում 9126 պացիենտ:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալների համաձայն՝ ընդհանուր առմամբ, աշխարհում փետրվարի 24-ի դրությամբ արձանագրվել է 79331 լաբորատոր հաստատված դեպք, որից Չինաստանում՝ 77262, 2595-ը՝ մահվան ելքով: Չինաստանից դուրս աշխարհի 29 երկրում արձանագրվել է 2069 դեպք, որից 23-ը մահվան ելքով:
Վերը նշված տվյալները փաստում են, որ Չինաստանում իրավիճակի կայունացումը շարունակվում է:
Ինչ վերաբերում է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում արձանագրված դեպքերին, ապա պետք է նշել, որ փետրվարի 25-ի, ժամը 13:00-ի դրությամբ արձագրվել է 61 դեպք, որից 15-ը՝ մահվան ելքով:
Առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ Հայաստանում նոր կորոնավիրուսի դեմ պայքարի աշխատանքները շարունակվում են և փետրվարի 25-ի, ժամը 13:00-ի դրությամբ մեր երկրում նշված վարակի հաստատված դեպք չկա:
Այս ուղղությամբ ձեռնարկված միջոցառումները շարունակվում են` թե կազմակերպչական և թե ախտորոշման ուղղությամբ: Նախարարությունը ձեռք է բերել ախտորոշիչ թեստերի նոր խմբաքանակ և այսօր ախտորոշման առումով երկիրը որևէ խնդիր չունի:
Ձեռնարկվել են միջոցառումներ` դիմակներ և ախտահանիչ նյութեր ձեռք բերելու ուղղությամբ, չնայած այն հանգամանքին, որ հանրապետության բոլոր բժշկական հաստատություններում դրանք առկա են:
Աշխարհում համաճարակային իրավիճակի և Հայաստանում ձեռնարկվող միջոցառումների մասին պարբերաբար կտրվի տեղեկատվություն:
Առողջապահության նախարարությունը հորդորում է.
• Միջազգային ուղևորություններ ծրագրելիս՝ հաշվի առնել տվյալ երկրի համաճարակային իրավիճակը,
• Խուսափե´լ շնչառական վարակներով հիվանդների հետ շփումից, անհնարինության դեպքում` օգտագործե´լ անհատական պաշտպանիչ միջոցներ (դիմակներ),
• Տուն մտնելուց հետո և սնունդ ընդունելուց առաջ ձեռքերը լվանալ,
• Գրիպանման երևույթների առկայության դեպքում, չզբաղվել ինքնաբուժմամբ, դիմե´լ բժշկի` նշելով վերջին 14 օրվա ընթացքում ունեցած ճանապարհորդության մասին:

FB_IMG_1581065783102
Согласно ежедневному докладу Госкомиссии по здравоохранению Китая, по состоянию на 13:00 25 февраля число подтвержденных случаев коронавирусной болезни COVID-19 составило 77 782, число подозрительных случаев – 2 824, число выздоровевших от подтвержденных случаев -27 554, зарегистрировано 2 666 смертей. На данный момент в тяжелом состоянии находятся 9 126 пациентов.
По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), в общей сложности по состоянию на 24 февраля в мире зарегистрировано 79 331 лабораторно подтвержденных случаев, из которых в Китае – 77 262, 2 595 - со смертельным исходом. За пределами Китая в 29 странах мира зафиксировано 2 069 случаев, 23 из которых со смертельным исходом.
Вышеуказанные данные свидетельствуют о том, что стабилизация ситуации в Китае продолжается.
Что касается инцидентов в Исламской Республике Иран, то следует отметить, что по состоянию на 13:00 25 февраля был зафиксирован 61 случай, 15 из которых со смертельным исходом.
В Армении продолжаются работы по борьбе с новым коронавирусом, и по состоянию на 13:00 25 февраля в нашей стране нет подтвержденного случая заражения.
Предпринятые в этом направлении мероприятия продолжаются как в организационном, так и в диагностическом направлении. Министерство приобрело новую партию диагностических тестов, и сегодня в плане диагностики в стране нет никаких проблем.
Были предприняты меры по приобретению масок и дезинфицирующих средств, несмотря на то, что во всех медицинских учреждениях республики они имеются.
Информация о эпидемиологической ситуации в мире и предпринимаемых в Армении мероприятиях будет периодически передаваться.
Министерство здравоохранения призывает:
• При планировании международных поездок учитывать эпидемиологическую ситуацию в данной стране
• Избегать контакта с пациентами с респираторными инфекциями, при невозможности -использовать индивидуальные защитные средства (маски)
• После захода домой и перед приемом пищи мыть руки
• При наличии симптомов гриппа, не заниматься самолечением, обращаться к врачу, указав о своем путешествии в течение последних 14 дней.