Մարտի 8-յան հրավիրատոմս ստանալու քաղաքապետարանի պայմանները
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրևանի քաղաքապետարանը Մարտի 8-ի առիթով կանանց համար մշակութային նվերներ է պատրաստել։
Տոնական օրը կանայք հնարավորություն կունենան մասնակցելու 17 միջոցառումների՝ ընտրություն կատարելով թատրոնի, կինոյի, բալետի կամ համերգի միջեւ։
Քաղաքապետարանի կայքում նշված է, որ միջոցառումները նախատեսված են երևանցիների համար, սակայն կառույցի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասում է, որ, ճիշտ է, միջոցառումները հիմնականում երևանցիների համար են, բայց մարզերի բնակիչները ևս կարող են ձեռք բերել հրավիրատոմսեր։
Դրանք ձեռք բերելու համար որևէ փաստաթուղթ ներկայացնել անհրաժեշտ չէ, յուրաքանչյուր ոք կարող է տոմսարկղերից վերցնել մեկ զույգ տոմս։ Իսկ թե ինչպես է վերահսկվելու հրավիրատոմսերի բաշխումը, որ անձը չափից ավելի տոմսեր չվերցնի, Հակոբ Կարապետյանը պատասխանում է՝ նման մեխանիզմ չունեն, ապավինում են քաղաքացիների բարեխղճությանը։
Տոմսարկղերից հրավիրատոմսեր ձեռք բերել կարող են նաև տղամարդիկ․ «Իսկ ո՞վ է ասում, որ անպայման կանայք պիտի վերցնեն, թող տղամարդիկ գնան և իրենց կանանց համար տոմսեր վերցնեն,- ասում է մամուլի խոսնակը,- մենք խտրականություն չենք դնում»։
Մարտի 8-ի համար միջոցառումների ցանկը քաղաքապետարանը հատուկ չի կազմել, մշակութային հաստատություններն իրենք են ներկայացրել տոնական ցանկերը։
Նախաձեռնության շրջանակում ցուցադրվող միակ ֆիլմը «Անհայտ բաժանորդն» է, որը վաղուց հայտնվել է համացանցում։ Հարցին՝ հնարավոր չէ՞ր մեկ այլ ֆիլմ ընդգրկել, Հակոբ Կարապետյանը այսպես պատասխանեց․ «Իմ ամենասիրած սիմֆոնիան Բեթհովենի 7-րդ սիմֆոնիան է, կարող եմ ամեն վայրկյան բաց անել և լսել, բայց համերգասրահում լսելը ուրիշ է, նույնն էլ՝ ֆիլմի պարագայում»։
Միջոցառումների անցկացման համար Երևանի քաղաքապետարանը բյուջեից տրամադրել է 11 միլիոն 430 հզր դրամ, իսկ հրավիրատոմսերը հասանելի կլինեն արդեն փետրվարի 27-ից։ Դրանք ձեռք բերելու համար, ինչպես Հակոբ Կարապետյանն է ասում, պետք է շտապել, բայց «խուճապի չմատնվել»։

Условия мэрии для получения пригласительного билета по случаю 8 Марта
В праздничный день женщины получат возможность участия в 17 мероприятия, выбирая между театром, кино, балетом или концертом.
На сайте мэрии отмечено, какие мероприятия предусмотрены для ереванцев, однако пресс-секретарь Акоп Карапетян в беседе с «А1+» говорит, что несмотря на то, что мероприятия в основном рассчитаны на ереванцев, жители областей также могут получить пригласительные.
Для их получения не нужен никакой документ, каждый может взять пару билетов из кассы. А как будет контролироваться распределение пригласительных, чтобы один человек не взял слишком много билетов, Акоп Карапетян отвечает: у них нет подобного механизма, они рассчитывают на добросовестность граждан.
Мужчины также могут получить пригласительные из касс: «А кто говорит, что обязательно должны брать женщины? Пусть пойдут мужчины и возьмут билеты для своих женщин, - говорит пресс-секретарь, - у нас нет дискриминации».
Мэрия специально не составляла список мероприятий для 8 Марта, культурные учреждения сами представили праздничные списки.
Единственный фильм, демонстрируемый в рамках инициативы, «Неизвестный абонент»,  который давно появился в интернете. На вопрос, нельзя ли включить какой-нибудь другой фильм, Акоп Карапетян ответил так: «Моя самая любимая симфония – 7-я симфония Бетховена, я могу в каждую секунду открыть и послушать, но слушать в концертном зале – это другое, то же самое касается фильма».
Для проведения мероприятий мэрия Еревана выделила из бюджета 11 миллионов 430 тысяч драмов, а пригласительные билеты будут доступны уже с 27-го февраля. Для того, чтобы их получить, как говорит Акоп Карапетян, нужно поторопиться, но «не бросаться в панику».