Օրացույց. 25-ը փետրվարի. ԿԸՀ-ն Սերժ Սարգսյանին հռչակում է ՀՀ նախագահ (տեսանյութ)
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Միշել լեգրան 1998-ի փետրվարի 25-ին հանդիպում է նախագահի թեկնածու Կարեն Դեմիրճյանի հետ: Դեսպանը բոլոր թեկնածուների հետ է մտադիր հանդիպել եւ առաջարկել ֆրանսիական ժողովրդի բարեկամությունը: Դեսպանին Կարեն Դեմիրճյանն ասում է, որ իրեն ձայն տվողները էժան երշիկի կողմնակիցները չեն, ինչպես վստահեցնում են մրցակիցները, այլ արժանապատիվ մարդիկ:
Նույն օրը վարչապետ Ռոբերտ Քոչարյանը Արարատում կտրում է հայկական ոսկու արդյունահանման հայ-կանադական ձեռնարկության բացման կարմիր ժապավենը: Նախագահ թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանի հետ այստեղ ոսկի է շոշափում նաեւ կաթողիկոս Գարեգին Առաջինը: Այնուհետեւ նախագահի թեկնածուն այստեղից մեկնում է պաշտպանության նախարար Վազգեն Սարգսյանի եղբոր ղեկավարած ցեմենտի գործարան, տալիս խոստումներ, իսկ վերջում հետաքրքրվում՝ դուք հավատու՞մ եք իմ խոստումներին:
1999-ի այս օրը Երեւանի Հարավ-Արեւմտյան թաղամասում բացվում է զորավար Անդրանիկ Օզանյանի արձանը : Զորավարն այստեղ անզեն է, բայց մտահոգ: Արձանը բացողներից են նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, կաթողիկոսի փոխանորդը եւ քաղաքապետը:
2000-ի այս օրվա դրությամբ դեռ արտադրանք է տալիս դեռեւս չսեփականաշնորհված Ավանի աղի կոմբինատը: Տարեկան կոմբինատը տալիս է 15 հազար տոննա յոդացված կերակրի աղ: Սպառողը միայն Հայաստանն է: Ավելին, այս գործարանում անկախության օրոք դեռ ներդրում չի արվել:
2000-ի այս օրերին սեւ կատու է անցել Երեւանի «Դողագործի» կառավարիչ «Դվին» կոնցերնի եւ գործարանի աշխատողների միջեւ: Կոնցերնի ներկայացուցիչը աշխատողներին հասկացնում է, որ պետք է շնորհակալ լինեն «Դվին»-ից 25-30 հազար դրամ աշխատավարձի համար, որն ի դեպ նոր է բարձրացվել:
Նույն օրը անհայտ քաղաքացին զանգահարում է «Աղբյուր» ամսագրի խմբագրություն եւ գլխավոր խմբագրին ասում, որ շենքն ականապատված է : Զանգահարողն ավելի է կոնկրետացել՝ 6 րոպեից շենքն օդ կբարձրանա: Շներն անցնում են գործի, գալիս են հրշեջները եւ «Շտապ օգնությունը»: Այս շենքում է գտնվում նաեւ «Ա1+» հեռուստաընկերությունն ու Պարույր Հայրիկյանի կուսակցությունը: Մեկ ժամ անց շները հասկացրեցին՝ ահազանգն անհաջող կատակ էր:
Այսպիսին է Երեւանի տան շուկան 2000-ի փետրվարի 25-ի դրությամբ : Բնակարան գնողներն ընդամենը 10 տոկոսն են, վաճառողները կամ հացի փող են աշխատում, կամ փախչում են երկրից: Քաղաքապետարանը մեկ տարի առաջ է «Հաղթանակ» կամուրջի հարակից տարածքից տների շուկան տեղափոխել փակ տարածք, որպեսզի, ըստ վաճառողների, օդանավակայանից քաղաք բերող ճանապարհի վրա գտնվող տների խուճապային վաճառքի այս ձեւը քաղաքի հյուրերի տեսադաշտից հեռու պահի: Նոր Հաճնի վարսավիր Սուրեն Ջհանգիրյանը 30 տարվա ընթացքում կուտակել է իր հաճախորդների վարսերը, որոնք այժմ օգտագործվում են ինքնաշեն ավտոմեքենայի այս անվադողերի համար : Ի դեպ, այս մեքենայի 4 ակերից երկուսն ինքնաթիռի են, իսկ շարժիչը հնձիչ մեքենայի է: Մամուլի մասին նոր օրենքի նախագիծն, ըստ լրատվամիջոցների, հաշվեհարդարի օրենք է: Այն արդեն հավանել է նախագահ Քոչարյանը՝ օրենքը նախատեսում է, որ պաշտոնյան կարող է փող ուզել հարցազրույցի համար: Արդարադատության փոխնախարարն արդարանում է՝ լրագրողն ինչ-որ մեկին վիրավորելու համար պետք է վճարի նվազագույն աշխատավարձի երկուհազարապատիկը: Եվ այս օրենքը լրագրողների ձեռքն է ընկնում, երբ արդեն ուղարկվել է Եվրոպա եւ շուտով կմտնի խորհրդարան: Լրագրողները պահանջում են հանել շրջանառությունից օրենքի այս նախագիծը:
2011-ի այս օրերին ժողովրդական արտիստ Սոս Սարգսյանը միանգամից մի քանի գիրք է հրատարակում: Լեւոն Անանյանն արտիստին անմիջապես շնորհում է Գրողների միության անդամի կարգավիճակ :
2013-ի փետրվարի 18-ի նախագահի ընտրություններից հետո, ըստ «Ժառանգության» պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի, Հայաստանում նոր իրավիճակ է: Հովիկ Աբրահամյանը տիկին Փոստանջյանին կոչ է անում հարգել Սերժ Սարգսյանի օգտին 58 տոկոս տվածների քվեն: Րաֆֆի Հովհաննիսյանից փետրվարի 18-ին խլված հաղթանակի համար բուհերում 2013-ի փետրվարի 25-ին սկսվում է դասադուլ: Տնտեսագիտական համալսարանի դարպասները բուհի ղեկավարությունը փակում է, որ ուսանողները դուրս չգան եւ չմիանան մյուս բուհերի դասադուլավորներին: Ուսանողները հաղթահարում են ճաղավանդակները : Նախագահի թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանն անձամբ է գալիս այս բուհ : Ի դեպ, փակված դռներով բուհերի ուսանողները դասադուլին են միանում նաեւ պատուհաններից ցատկելով: ԿԸՀ-ն այս օրը Հայաստանի նախագահ է հռչակում Սերժ Սարգսյանին:

Календарь. 25-е февраля: ЦИК провозглашает Сержа Саркисяна президентом РА (видео)
Посол Франции в Армении Мишель Легран 25-го февраля 1998 года встречается с кандидатом в президенты Кареном Демирчяном. Посол намерен встретиться со всеми кандидатами и предложить дружбу французского народа.
В тот же день премьер-министр Роберт Кочарян разрезает в Арарате красную ленточку открытия армяно-канадских предприятий по производству золота. Вместе с кандидатом в президенты Робертом Кочаряном здесь ощупывает золото и католикос Гарегин Первый. Затем кандидат в президенты выезжает отсюда на цементный завод, возглавляемый братом министра обороны Вазгена Саркисяна, дает обещания, а в конце интересуется: вы верите моим обещаниям?
В этот день 1999 года в Юго-Западном массиве Еревана открывается памятник полководцу Андранику Озаняну. Полководец здесь безоружен, однако полон дум. Один из тех, кто открывал памятник – президент Роберт Кочарян, заместитель католикоса и мэр.
По положению на этот день 2000 года еще дает продукцию пока не приватизированный Аванский комбинат соли. Местный комбинат дает 15 тысяч тонн йодированной пищевой соли. Потребитель – только Армения. Более того, на этом заводе во время независимости еще не производилось инвестиций.
В эти дни 2000 года между управляющим Ереванского «Шинного завода» концерном «Двин» и сотрудниками завода. Представитель концерна дает понять работникам, что они должны быть благодарны за зарплату в 25-30 тысяч драмов из «Двин»-а, который, кстати, только открылся.
В тот же день неизвестный гражданин звонит в редакцию ежемесячного издания «Ахпюр» и говорит главному редактору, что здание заминировано. Звонящий конкретизировал: через 6 минут здание поднимется в воздух. Собаки переходят к делу, приезжают пожарники и «Скорая помощь». В этом здании находится также телекомпания «А1+» и партия Паруйра Айрикяна. Спустя час собаки дали понять: тревожный звонок оказался неудачной шуткой.
Так выглядит Ереванский квартирный рынок по положению на 25-е февраля 2000 года. Всего 10% приобретают квартиры, продающие либо зарабатывают на хлеб, либо убегают из страны. Мэрия год назад переместила квартирный рынок с территории рядом с мостом «Ахтанак» на закрытую территорию, чтобы, по словам продавцов, этот способ паникерской продажи домов, находящихся по дороге от аэропорта в город, не бросался в глаза гостям. Парикмахер из Нор Ачна Сурен Джангирян за 30 лет скопил волоса своих клиентов, которые сейчас используются для этих самодельных автомобильных шин. Кстати, два из 4 колес этой машины – самолетные, а двигатель  - от газонокосилки. Проект нового закона о прессе, согласно СМИ, это закон о расправе. Его уже одобрил президент  Кочарян: закон предусматривает, что чиновник может попросить денег за интервью. Министр юстиции оправдывается: журналист для того, чтобы оскорбить кого-либо, должен заплатить двухтысячекратный размер минимальной зарплаты. И этот закон попадает в руки журналистам, когда уже был отправлен в Европы и вскоре войдет в парламент. Журналисты требют изьять из обращения этот законопроект.
В эти дни 2011 года народный артист Сос Саркисян сразу издает несколько книг. Левон Ананян сразу предоставляет артисту статус члена Союза писателей.
После президентских выборов 18-го февраля 2013 года, по мнению депутата от «Наследия» Заруи Постанджян, в Армении новая ситуация. Овик Абраамян призывает госпожу Постанджян уважать голоса 58%, проголосовавших за Сержа Саркисяна. Из-за победы, отобранной у Раффи Ованнисяна 18-го февраля, 25-го февраля 2013 года в вузах начинается студенческая забастовка. Руководство вуза закрывает ворота экономического университета, чтобы студенты не выходили и не присоединялись к другим бастующим. Студенты преодолевают решетки. Кандидат в президенты Раффи Ованнсян лично приходит в вуз. Кстати, студенты вузов с закрытыми дверями присоединяются к студенческой забастовке, прыгая из окон. ИЦИК в этот день провозглашает президентом Армении Сержа Саркисяна.