Հարցվածների մեծ մասը կարծում է, որ կոռուպցիան չարիք է․ Հեղինե Մանասյան (տեսանյութ)
Ի՞նչ են ցույց տալիս «Հայաստանի տնային տնտեսությունների շրջանում կոռուպցիայի վերաբերյալ հանրային կարծիքի հետազոտություն 2019» ուսումնասիրության արդյունքները։
«Հետազոտական ռեսուրսների կովկասյան կենտրոն-Հայաստան»-ի հետազոտությունների  և զարգացման տնօրեն Հեղինե Մանասյան «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց, որ հետազոտությունն հանրային կարծիքի ուսումնասիրություն է ամբողջ Հայաստանով, իսկ հարցմանը մասնակցել է 1500 քաղաքացի։
«Պատասխանել է 60-ից ավելի հարցերի՝ գնահատելով կոռուպցիայի իր ընկալումները, պետական կառույցների կոռումպացվածության աստիճանը, փոփոխությունները, որոնք վերջին տարիներին տեղի են ունեցել այդ ոլորտում»,- նշեց Մանասյանը։
Ըստ փորձագետի՝ գործող իշխանությունները մեծ ուշադրություն են դարձնում հակակոռուցիոն քաղաքականությանը։ Մանասյանն ասաց, որ հարցումներն իրականացվել են պատահական ընտրությամբ, դեմ առ դեմ զրույցների միջոցով, օգտագործվել է թաբլեթ, և տվյալները վերլուծվել են։
Հարցվածներից մոտ 500-ը եղել են Երևանից, իսկ այպիսի հարցում վերջին անգամ արվել էր 10 տարի առաջ։
«Մեր ստացած տվյալներով՝ մարդկանց մեծ մասը կարծում է, որ կոռուպցիան չարիք է, որ դա պետք է վերացնել։ Բայց երբ որ գալիս է, թե ինքն առերեսվի կոռուպցիոն դեպքի հետ, արդյոք կդիմի՞ որևէ մարմնի, թե՞ ոչ, արդեն միանգամից նրանց տեսակարար կշիռը (ովքեր կդիմեին) նվազում է»,- ընդգծեց կենտրոնի ներկայացուցիչը։

Большинство опрошенных считают, что коррупция – это зло: Эгине Манасян (видео)
Что показывают результаты исследования «Исследование общественного мнения относительно коррупции среди домохозяйств Армении 2019»?
Директор по исследованиям и развитию «Кавказский центр исследовательских ресурсов-Армения» Эгине Манасян в беседе с «А1+» сказала, что исследование представляет собой изучение общественного мнения по всей Армении, а в опросе приняли участие 1500 граждан.
«Ответили на более 60-и вопросов, оценив свое восприятие коррупции, степень коррумпированности государственных институтов, изменения, которые произошли в этой сфере в последние годы»,- отметила Манасян.
По мнению эксперта, действующие власти уделяют большое внимание антикоррупционной политике. Манасян сказала, что опросы проводились по случайному выбору, посредством личных бесед, использовался планшет, и данные подвергались анализу.
Около 500 из опрошенных были из Еревана, а такой опрос в последний раз проводился 10 лет назад.
«Согласно полученным нами данным, большинство людей считают, что коррупция – это зло, и ее нужно устранить. Но когда приходит к тому, что если он столкнется со случаем коррупции, обратится ли к какому-либо органу или нет? Их удельный вес (тех, кто обратились бы) сразу уменьшается»,- подчеркнула представительница центра.