Հին օրենսդրությամբ նոր մրցակցային փիլիսոփայություն չենք կարող ապահովել. Սերգեյ Բագրատյան (տեսանյութ)
«Տարիներ շարունակ գնումների գործընթացում բազմաթիվ խախտումներ են տեղի ունենում, և երկար ժամանակ հնարավոր չէր լինում պայքարել դրա դեմ այն պարզ պատճառով, որ խիստ փոխկապակցված անձինք էին մասնակցում գնումներին»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ ԲՀԿ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը:
«Հին օրենսդրությամբ նոր մրցակցային փիլիսոփայություն չենք կարող ապահովել, որովհետև այն, ինչ դրված է այս գնումների մեր օրակարգում, մեզ լավ տեղ չի տանելու»,-նշում է Բագրատյանը և հավելում, որ հնարավոր չէ ազատ մրացակցային հնարավորություններ ապահովել այն պարագայում, երբ գնումների գործընթացը անընդհատ տանում է նախընտրելի գործարարների ուղղությամբ:
Գնումների մասին օրենքը ամբողջությամբ պետք է փոխել,- նշում է Բագրատյանն ու հավելում, որ հնարավոր չէ սխալ օրենքներով ճիշտ գործընթացներ իրականցնել:
Բագրատյանն առաջարկում է հաղթող գին սահմանել՝ որակ ապահովելու համար:
Նաև կարծում է, որ օրենքները պետք է խիստ պարզ ձևակերպել, որպեսզի խնդիրներ չառաջանան:
«Ա1+»-ի հարցին, թե տեսակետ հնչեց, որ պետության առաջին երեք դեմքերի գնումների գործընթացը պետք է դառնա թափանցիկ, ինքն ի՞նչ կարծիք ունի, Բագրատյանն ասաց.
«Պետք է հստակ ձևակերպել, թե ինչը պետք է գաղտնի լինի, ինչը՝ ոչ: Առօրեական գնումները երբեչ չպետք է գաղտնի լինեն: Օրինակ, եթե բարձրաստիճան պաշտոնյաները զենք են գնում, դա պետք է լինի գաղտնի, բայց տոմսերի գնման գործընթացի գաղտնիության իմաստը ո՞րն է»:
Ըստ Բագրատյանի՝ գործող օրենսդրությամբ գաղտնիությունը խիստ մեծ է, և հիմնավորումները լղոզված են.
«Մենք առաջարկում ենք, որ հստակեցվի գաղտնիության ռեժիմում գտնվող գործարքների սահմանը: Պետք է մաքրենք կոռուպցիոն ռիսկեր պարունակող գործարքները»:

Мы не можем обеспечить новую конкурентную философию со старым законодательством: Сергей Багратян (видео)
«Годами в процессе закупок происходили многочисленные нарушения, и долгое время было невозможно бороться против этого по той простой причине, что в закупках участвовали крайне взаимосвязанные лица», - во время брифинга с журналистами в НС подобную точку зрения выразил депутат НС от ППА Сергей Багртян.
«Мы не можем обеспечить новую конкурентную философию со старым законодательством, потому что то, что заложено в нашей повестке закупок, не приведет нас ни  к чему хорошему», - отмечает Багратян, добавляя, что невозможно обеспечить свободные конкурентные возможности тогда, когда процесс закупок постоянно ведет в направлении предпочитаемых бизнесменов.
Закон о закупках нужно полностью изменить», - отмечает Багратян и добавляет, что невозможно осуществлять правильные процессы с неправильными законами.
Багратян предлагает установить побеждающую цену для обеспечения качества.
Он также считает, что законы нужно сформулировать очень ясно, чтобы не возникало проблем.
На вопрос «А1+» о том, что прозвучала точка зрения, согласно которой, процесс закупки первых трех лиц государства должен стать прозрачных, что он думает по этому поводу? Багратян сказал:
«Нужно четко сформулировать, что должно быть тайным, а что – нет. Повседневные закупки никогда не должны быть тайными. К примеру, если высокопоставленные чиновники покупают оружие, это должно быть тайным, но в чем смысл секретности процесса покупки билетов?»
По мнению Багратяна, в действующем законодательстве конфиденциальность очень высока, и обоснования размыты:
«Мы предлагаем, чтобы была конкретизирована граница сделок, находящихся в режиме конфиденциальности. Нужно очистить сделки, содержащие коррупционные риски».