«32 տարի առաջ արցախյան շարժումը կարողացավ շարժել անշարժելի թվացյալ անիվը»
Օրվա անվանումը լիովին փոխանցում է այն, ինչ տեղի էր ունենում Ստեփանակերտի կենտրոնական հրապարակում 1988թ. փետրվարի 20-ին: Այդ օրը վերածնվում էր ոչ միայն Արցախը, այլև՝ հայկական երազանքը, անկախ պետականության գաղափարը: Այդ օրն ամրապնդվեց մեր միասնությունը, և հնչեց հզոր մի ազդակ, որ եկել է արդարության վերականգնման, ազատության հաղթանակի ժամանակը:
Արցախյան շարժումը, որը կայծակնային արագությամբ տարածվեց Հայաստանում և արձագանքեց ողջ հայության մեջ՝ ուր էլ նրանք լինեին, Արցախի անկախության և բուն իսկ Հայաստանի անկախության նախերգանքն էր: Շուտով այն դարձավ փարոս, դեպի ուր ուղղվեցին Խորհրդային Միության ազատություն ու ժողովրդավարություն տենչող ժողովրդական լայն զանգվածների հայացքները:
Ավելի քան մեկ ամիս հետո տեղի ունենալիք Արցախի Հանրապետության նախագահի և Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների հիմքում հենց արցախյան շարժումն է, 32 տարի առաջ Ստեփանակերտի կենտրոնական հրապարակում ազդարարված որոշումը՝ ազատ և անկախ ապրելու որոշումը: Այն երեկ շրջադարձային էր, այսօր՝ այլևս անշրջելի, իսկ վաղը՝ մշտական, հավերժ:
Աշխարհը մշտական ու շարունակական փոփոխության մեջ է, և Արցախն այդ աշխարհի մասն է կազմում: 32 տարի առաջ արցախյան շարժումը յուրովի կարողացավ շարժել անշարժելի թվացյալ անիվը, կարողացավ մտածողություն փոխել, կարողացավ ընդլայնել ազատության ու արդարության սահմանները և այդ ամենի շնորհիվ ձևավորել պետություն՝ հերոսական ժողովրդով:
Արցախը վաստակել է և ունի ազատ և անկախ ապրելու, աշխարհի քարտեզի՝ պատմականորեն իրեն պատկանող հայրենիքը հզորացնելու իրավունքը:

«32 года назад арцахское движение смогло сдвинуть колесо, казавшееся неподвижным»
Президент Республики Армения Армен Саркисян направил послание по случаю Дня возрождения Республики Арцах.
“Дорогие соотечественники, сегодня День возрождения Арцаха, с чем поздравляю всех нас!
Название Дня полностью передает то, что происходило на центральной площади Степанакерта 20 февраля. В этот день возродился не только Арцах, возродилась и армянская мечта, идея независимой государственности. В этот день укрепилось наше единство, и прозвучал мощный сигнал, что настало время восстановления справедливости, победы свободы.
Арцахское движение, которое молниеносно распространилось в Армении и нашло отклик у всего армянства, где бы они ни были, было прелюдией к независимости Арцаха и независимости самой Армении. Вскоре он стал маяком, к которому были направлены взоры широких народных масс Советского Союза, жаждущих свободы и демократии.
В основе очередных выборов президента Республики Арцах и Национального собрания, которые состоятся спустя чуть более месяца, лежит именно Арцахское движение, решение, объявленное 32 года назад на центральной площади Степанакерта, решение жить свободно и независимо. Вчера оно был поворотным, сегодня оно необратимое, а завтра - станет постоянным, вечным.
Мир находится в постоянном и продолжительном изменении, и Арцах является частью этого мира. 32 года назад Арцахское движение по-своему сумело сдвинуть колесо, кажущееся неподвижный, сумело изменить мышление, сумело расширить границы свободы и справедливости и, благодаря всему этому, сформировать государство с героическим народом.
Арцах заслужил и имеет право на свободную и независимую жизнь и на родину на карте мира, исторически принадлежащую ему.
Да здравствует свободный и мощный Арцах! Да здравствует героический армянский народ!”, - говорится в послании президента Армении.