Դա պայքար էր, որի համար ոտքի էր ելել համայն հայությունը․ Բակո Սահակյանի ուղերձը
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ Արցախի վերածննդի օրվա առթիվ:
1988-ի փետրվարի 20-ին, Ստեփանակերտում  տեղի ունեցավ ԼՂԻՄ մարզային խորհրդի արտահերթ նստաշրջանը, որն իրավական ուժ հաղորդեց մեր ժողովրդի բազմամյա նկրտումներին եւ ազդարարեց նրա նվիրական իղձերի ու նպատակների իրականացման մեկնարկը:
Նստաշրջանը տեղի ունեցավ՝ չնայած բռնատիրական Ադրբեջանի բիրտ ճնշումներին,  տեղի ունեցավ՝ ժողովրդավարության սկզբունքներին ու նորմերին, օրենքի տառին ու ոգուն խիստ համահունչ: Եվ ընդունվեց որոշում, որի համար մեր ժողովուրդը պայքարում էր տասնամյակներ շարունակ:
Դա պայքար էր՝ ուղղված պատմական արդարության վերականգնմանը, մարդու իրավունքների ու ազատությունների, համամարդկային ու ազգային արժեքների պաշտպանությանը: Դա պայքար էր, որի համար ոտքի էր ելել համայն հայությունը՝ Ղարաբաղում, մայր Հայաստանում եւ սփյուռքում:
Այդ օրը դարձավ մեր ժողովրդի սխրանքի, վճռականության ու ազատասիրության, մեր համազգային միասնականության խորհրդանիշը:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ մեր ողջ ժողովրդին այս հիշարժան տոնի կապակցությամբ եւ մաղթում խաղաղություն ու մեծագույն հաջողություններ հայոց պետականաշինության ճանապարհին»:

Это была борьба, на которую поднялось все армянство: послание Бако Саакяна
20 февраля президент Республики Арцах Бако Саакян направил поздравительное послание по случаю Дня возрождения Арцаха. В послании говорится:
“От имени властей Республики Арцах и от себя лично сердечно поздравляю Вас с Днем возрождения Арцаха!
20 февраля 1988 года в Степанакерте состоялась внеочередная сессия областного совета НКАО, которая придала правовую силу многолетним устремлениям нашего народа и объявила о начале реализации его заветных чаяний и целей.
Заседание состоялось, несмотря на грубое давление диктаторского Азербайджана, прошло в строгом соответствии с принципами и нормами демократии, буквой и духом закона. И было принято решение, за которое наш народ боролся на протяжении десятилетий.
Это была борьба, направленная на восстановление исторической справедливости, защиту прав и свобод человека, общечеловеческих и национальных ценностей. Это была борьба, на которую поднялось все армянство - в Карабахе, в Армении и в диаспоре
Этот день стал символом подвига, решимости и свободолюбия нашего народа, нашего общенационального единства.
Еще раз поздравляю весь наш народ с этим памятным праздником и желаю мира и больших успехов на пути армянского государственного строительства”.