Բազմակարծության ճնշումն անընդունելի է․ ԵԽԽՎ-ն Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է անում չխոչընդոտել խաղաղ ցույցերի անցկացմանը
Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) Ադրբեջանի մոնիթորինգի հարցերով համազեկուցողներ Շտեֆան Շենախը եւ սըր Ռոջեր Գեյլը  լուրջ մտահոգություն են հայտնել Ադրբեջանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունների կապակցությամբ:
«Մենք խորապես մտահոգված ենք խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ ոստիկանության կողմից բռնության սրմամբ», - հայտարարել են նրանք ՝ վկայակոչելով 2020 թվականի փետրվարի 9-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման դեմ բողոքողների դաժան ցրման մասին հաղորդագրությունները:
«Արտախորհրդարանական ընդդիմության առաջնորդների ձերբակալության մասին վերջին տեղեկությունները, ինչպես նաեւ հաղորդումներն այն մասին, որ ավելի քան 100 ակտիվիստներ ձերբակալվել են Բաքվում չարտոնված բողոքի ակցիայի նախօրեին, խիստ մտահոգություն են առաջացնում: Բազմակարծության այդ ճնշումն անընդունելի է եւ պետք է անհապաղ դադարեցվի», - եզրափակել են նրանք ՝ կոչ անելով Ադրբեջանի իշխանություններին թույլատրել խաղաղ ցույցերը ժողովրդավարական գործընթացի շրջանակներում:
Համազեկուցողների խոսքով՝ առավել մտահոգիչ են «Լրագրողներ առանց սահմանների կազմակերպության» հայտարարություններն այն մասին, որ բռնություն է կիրառվել, այդ թվում լրագրողների հանդեպ: Նրանք Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ են արել քննել բոլոր դեպքերը և պատժել մեղավորներին:

Подавление плюрализма недопустимо: ПАСЕ призвала власти Азербайджана не препятствовать проведению мирных демонстраций
Сопредседатели по мониторингу Азербайджана Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Штефан Шенах и сэр Роджер Гейл  выразили серьезную обеспокоенность в связи с последними событиями в Азербайджане.
«Мы глубоко обеспокоены обострением насилия со стороны полицейских по отношению к мирным демонстрантам», - заявили они, ссылаясь на сообщения о жестоком разгоне протестующих против проведения внеочередных парламентских выборов, которые состоялись 9-го февраля 2020 года.
«Последние сведения об аресте лидеров внепарламентской оппозиции, а также сообщения о том, что более 100 активистов арестованы в Баку накануне несанкционированной акции протеста, вызывают крайнее беспокойство. Это подавление плюрализма недопустимо и должно быть незамедлительно прекращено», - заключили они, призывая власти Азербайджана разрешить мирные демонстрации в рамках демократического процесса.
По словам сопредседателей, вызывают беспокойства заявления организации «Журналисты без границ» о том, что было применено насилие, в том числе по отношению к журналистам. Они призвали власти Азербайджана рассмотреть все случаи и наказать виновных.