Մինչև օրս թուրքերը չեն հրաժարվել Հալեպը գրավելու մտադրությունից․ Հակոբ Չաքրյան
Փետրվարի 19-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սպառնացել է ռազմական գործողություններ սկսել Սիրիայի Իդլիբ նահանգում։
«Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և Եվրամիության դիրքորոշումը թուրքամետ է, որովհետև Սիրիայում ԱՄՆ-ն իր դիրքերը զիջել է և վերականգնելու համար աջակցում են թուրքերին»,- Սիրիայի շուրջ զարգացումների մասով «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանը։
Ըստ նրա՝ եթե Ռուսաստանն աջակցի, ապա Սիրիային կհաջողվի դուրս շպրտել թուրքական ուժերը, առանց Ռուսաստանի՝ ոչ, որովհետև երկիրը 2011 թվականից չհայտարարված պատերազմի մեջ է, հիմնահատակ ավերված, ավելի քան 7-8 միլիոն փախստական տված մի երկրի հետ գործ ունենք, ենթակառուցվածքները չեն գործում, արդյունաբերության մասին խոսք լինել չի կարող, աշխարհից կտրված է փաստորեն։
Ռուսաստանը, ըստ թուրքագետի, հույսը չի կորցրել, որ կկարողանա Թուրքիային առանձնացնել  ԱՄՆ-ից, առայժմ թուրքական «լկտիությունները» հանդուրժում է։
Իսկ հանդուրժելը Չաքրյանը բացատրում է նրանով, որ Էրդողանը վերջերս հայտարարեց, որ «Մենք Իդլիբում պայքարում ենք ահաբեկիչների և Ասադի վարչակարգի դեմ», իսկ իրականում Իդլիբի ահաբեկիչները  «Ալ-Ղաիդա» ծագումով, «Ալ Նուսրա»-ի թափթփուկներն են և «Սիրիայի ազգային բանակը», որոնց Թուրքիան է հովանավորում։
«Թուրքիայի ընդդիմադիր «Հաբեր» ՀԸ-ի մեկնաբաններից մեկն ասել էր, որ ամսական 400 դոլար վճար է տրվում նրանց։ Նրանցից ոմանց արդեն տեղափոխել են Տրիպոլի, ամսեկան 2000 դոլար են ստանում։ Ուզում եմ ասել, որ տեռորիստների դեմ պայքար ասելով՝ նա նկատի ունի քրդական ուժերին, այսինքն՝ ժողովրդի ինքնապաշտպանական ստորաբաժանումներին, որոնք սերտորեն համագործակցում են Միացյալ Նահանգների հետ»,- պարզաբանեց Չաքրյանը։
Սիրիաբնակ հայերի մասով փորձագետը նշեց, որ հիմնականում Հալեպ են տեղափոխվել, ջոկատներ են կազմել և մասնակցում են սիրական բնակավայերի ազատագրման գործողություններին Սիրիայի կառավարական ուժերի կողքին։
«Հայերն այդքան մեծ թիվ չեն կազմում Սիրիայում, և չեմ կարծում, որ հատուկ թիրախ դարձնեն նրանց։ Այդ ազդեցությունը չունեն, համայնքը լրիվ քայքայվել է»,- ընդգծեց նա։
Սիրիայում դիրքերի ամրապնդումը, թուրքագետի խոսքերով, Ռուսաստանի համար բացում է հարևան ամերիկամետ երկրներին վերահսկելու, ինչպես նաև արևելյան միջերկրականում ազդեցություն տարածելու հնարավորություն, և պատահական չէ Սիրիայում ազդեցություն տարածելուց հետո Լիբիայի խնդրի մեջ մխրճվելը ․ «Այսինքն՝ եթե Ռուսաստանը չունենար Սիրիայում ռազմա-քաղաքական ներկայություն, չէր կարողանա խառնվել Լիբիայի գործին»։
Չաքրյանը հիշեցրեց, որ 2018 թվականի սեպտեմբերի 17-ին Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև հուշագիր է ստորագրվել, որով Թուրքիան պարտավորվել էր մինչև հոկտեմբերի 15-ը զինաթափել Իդլիբի բոլոր ահաբեկիչներին, Իդլիբում տեղակայված 12 դիտակետերը վերացնել, Մ4 ու Մ5 մայրուղիներն ազատել ահաբեկիչների վերահսկողությունից, հանձնել Ասադի զորքերին, իսկ դա մինչև 2019-ի հունվարը պիտի կատարվեր։
«Ահաբեկիչներին չէին զինաթափել։  Քանի որ այդ ահաբեկիչները համազգեստ չեն կրում, դու չես կարող հասկանալ ահաբեկի՞չ են, թե՞ խաղաղ բնակիչ։ Այսինքն՝ գիշերը վերցնում են «Կալաշնիկով»-ը դառնում են ահաբեկիչ, իսկ ցերեկը գնում են շուկա, դառնում են «խաղաղ բնակիչ»»,- շեշտեց քաղաքագետը։
12 դիտակետից 6-ը հայտնվել է այն տարածքում, որը Բաշար Ասադի զորքերի վերահսկողության տակ է, հիմա ևս 3-ն է հայտնվել, մնում է մի քանի դիտակետ, որ ժամանակավոր ռազմաբազայի բնույթ է կրում։
«Անօդաչու ինքնաթիռներով կարելի է հսկել այդ դիտակերտերը, ստեղծելու կարիք չկար։ Այսինքն՝ Թուրքիայի պաշտպանության նախարարը Հուլուսի Աքարն Էրդողանին ասել էր, որ «Այնտեղ դիտակետեր ստեղծելու կարիք չկա, ԱԹՍ-ներով կարելի է վերահսկել, ինչ կարիք կա, սահմանից 7 կմ հեռավորության վրա է Իդլիբի նահանգը»,- շարունակեց Հակոբ Չաքրյանը։
Վերջինիս կարծիքով՝ Թուրքիայի համար այնտեղ խնդիրը ոչ թե վերահսկելն է, այլ ռազմական ներկայություն պահպանելը, իսկ մինչև օրս թուրքերը չեն հրաժարվել Հալեպը գրավելու մտադրությունից։
«Ինչու եմ ասում։ Որովհետև մինչև վերջերս խոսում են 1920 թվականին քեմալականների հռչակած «Ազգային ուխտի» մասին։ Այդ ուխտի հիման վրա ճշգրտվել են Թուրքիայի սահմանները։ Այդ ազգային ուխտի նախնական տարբերակում Հալեպն է եղել, Մոսուլն էլ, այսինքն՝ Մոսուլից ու Հալեպից Թուրքիան չի հրաժարվել», - պարզաբանեց Չաքրյանը։
Իսկ Էրդողանը, ըստ թուրքագետի, նոր օսմանիզմի կողմնակից է, պարզվեց, որ հաջողություն չի ունենում, արաբները բացարձակ չեն ընդունում ո՛չ թուրքերին, ո՛չ օսմանիզմը, վերջինը նրանց մոտ ալերգիա է առաջացնում։ «Եգիպտոսում Թուրքիան դեսպան չունի, և Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ ալ-Սիսին չի թողնում թուրքական նավերին անցնել Սուեզի ջրանցքով»,- նկատեց նա։
Թուրքագետը հավելեց, որ ներկայումս Սիրիայի հարցով բանակցություններն ընդհատվել են, այս փետրվարի 14-ին ռուսական պատվիրակությունը գնացել էր Անկարա, 17-ին թուրքականը՝ Մոսկվա, 18-ին էլ են շարունակվել, այսօր էլ, բայց որևէ համաձայնության չեն հանգել, բայց աշխատանքները շարունակվում են։
«Երբ ՌԴ արտգործնախարար Լավրովին հիշեցրել են Էրդողանի խոսքերը՝ «Մենք եթե նպատակի պիտի հասնենք, ռազմական գործողություններ կձեռնարկենք Բաշար Ասադի դեմ», ինքն ի պատասխան ասաց, որ «Դա վատթարագույն սցենարը կարող է լինել, և մենք չենք ցանկանում, որ Թուրքիան նման գործողություններ սկսի Սիրիայում»։ Դրանից անմիջապես հետո Էրդողանն ի պատասխան ռազմական գործողություններ սկսելու հարցին ասել է՝ «Ես կարծում եմ, որ Սիրիայում գործողություն սկսելու հարկ չի լինի»։ Այսինքն՝ խուսափեց հարցի  պատասխանից»,- եզրափակեց Չաքրյանը։

До сих пор турки не отказались от намерения захватить Алеппо: Акоп Чакрян
19-го февраля президент Турции Реджеп Таип Эрдоган угрожал начать военные действия в сирийском штате Идлиб.
«Позиция Соединенных Штатов Америки и Евросоюза – протурецкое, поскольку США уступили позиции в Сирии и для их восстановления поддерживают турок»,- в беседе с «А1+» о развитии событий в Сирии сказал тюрколог Акоп Чакрян.
По его словам, в случае поддержки России Сирии удастся вытолкнуть турецкие силы, без России – нет, поскольку страна с 2011 году находится в состоянии необьявленной войны, основательно разрушена, мы имеем дело со страной, которая дала более 7-8 миллионов беженцев, инфраструктуры не действуют,  о промышленности не может быть и речи, она фактически оторвана от мира.
Россия, по мнению тюрколога, не потеряла надежды, что сможет отделить Турцию от США, пока терпит турецкие «подлости».
А терпение Чакрян объясняет тем, что Эрдоган недавно объявил, что «Мы в Идлибе боремся против террористов и режима Асада», а в действительности террористы Идлиба, по происхождению из «Аль-Каиды», это сброд «ан-Нусры» и «Национальная армия Сирии», которых спонсирует Турция.
«Один из комментаторов турецкой оппозиционной ТК “Хабер” сказал, что им платят 400 долларов в месяц. Некоторых из них уже переместили в Триполи, они получают 2000 долларов в месяц. Хотят сказать, что под борьбой с террористами, он имеет в виду курдские силы, т. е. самооборонительные подразделения народа, которые тесно сотрудничают с Соединенными штатами»,- пояснил Чакрян.
По части проживающих в Сирии армян, эксперт отметил, что в основном переместились в Алеппо, составили отряды и участвуют в операциях по освобождению сирийских населенных пунктов, вместе с правительственными силами Сирии.
«В Сирии не так уж много армян, и не думаю, что их сделают особой мишенью. У них нет этого влияния, община полностью разрушена»,- подчеркнул он.
Укрепление позиций в Турции, по словам тюрколога, открывает для России возможность контроля над проамериканскими странами, а также распространения влияния на восточное средиземноморье, и не случайно, что после распространения влияния в Сирии, Россия ввязалась с Ливийскую проблему: «То есть, если б у России не было военно-политического присутствия в Сирии, она не смогла бы вмешаться в дело Ливии».
Чакрян напомнил, что 17-го сентября 2018 года между Россией и Турцией был подписал меморандум, по которому Турция обязалась до 15-го октября обезоружить всех боевиков Идлиба, устранить 12 наблюдательных пунктов, размещенных в Идлибе, освободить магистрали М4 и М5 от контроля боевиков, передать войскам Асада, и  должно было быть сделано до января 2019г.
«Они не обезоружили террористов. Поскольку террористы не носят форму, ты не можешь понять, это – террористы или мирные жители? То есть ночью берут «Калашников» и превращаются в террористов, а днем идут на рынок, становятся «мирными жителями», - подчеркнул политолог.
6 из 12 наблюдательных пунктов оказались на той территории, которая находится под контролем войск Башара Асада, сейчас оказались еще 3, остается несколько наблюдательных пунктов, что носит характер временной военной базы.
«Эти наблюдательные пункты можно контролировать беспилотными самолетами, нет необходимости в создании. То есть министр обороны Турции Хулуси Акар сказал Эрдогану, что «Здесь нет необходимости в создании наблюдательных пунктов, можно контролировать БЛУ, какая необходимость, на расстоянии 7 км от границы Идлибский штат», - продолжил Акоп Чакрян.
По мнению последнего, проблема для Турции здесь не столько в контроле, сколько в сохранении военного присутствия, а до сих пор турки не отказались от намерения захвата Алеппо.
«Почему говорю. Потому что до недавнего времени говорят о “Национальной клятве”, провозглашенной кемалистами в 1920 году. На основании этой клятвы были уточнены границы Турции. В исходном варианте этой национальной клятвы был Алеппо, и Мосул, т. е. Турция не отказалась от Мосула и Алеппо», - пояснил Чакрян.
А Эрдоган, по мнению тюрколога, является сторонником нео-османизма, выяснилось, что он не имеет успеха, арабы абсолютно не признают ни турок, ни османизм, последний вызывает у них аллергию. «У Турции нет посла в Египте, и президент Египта Абдел Фаттах аль-Сиси не разрешает турецким судам проходить по Суэцкому каналу»,- заметил он.
Тюрколог добавил, что в настоящее время переговоры по сирийскому вопросу прекратились, 14-го февраля российская делегация отправилась в Анкару, 17-го  турецкая – в Москву, продолжали и 18-го, и сегодня, но не пришли ни к какому соглашению, но работы продолжаются.
«Когда министру иностранных дел РФ Лавровы напомнили слова Эрдогана «Если мы должны достичь цели, предпримем военные действия против Башара Асада», и сказал в ответ, что “Это может быть наихудший сценарий, и мы не хотим, чтобы Турция начала подобные действия в Сирии”. Сразу после этого Эрдоган в ответ на вопрос о начале военных действий сказал: “Думаю, что не будет необходимости начинать операцию в Сирии”. То  есть уклонился от ответа на вопрос», - заключил Чакрян.