86871750_819023961895106_6845325164196921344_n
«Այն նախաձեռնության մեջ, որն իրականացրել է իշխանությունը կամ կոնկրետ վարչապետը, ես տեսնում եմ չորս ենթատեքստ՝ հոգեբանական, քաղաքական, իրավական և տնտեսական»,- «Սահմանադրական անվտանգություն. մարտահրավերներ և լուծումներ» թեմայով քննարկման ընթացքում  հայտարարեց քաղաքագետ Անդրանիկ Թևանյանը:
Ըստ Թևանյանի՝ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում է, որ Հայաստանում չկա դատավոր, որ իրեն  կարող է ասել՝ չէ, սակայն պարզվեց, որ կան այդպիսի դատավորներ, մասնավորապես՝ Սահմանադրական դատարանում.
«Իր ամենակարողության  միֆն է պայթում ՍԴ պատերին հանդիպելիս և իր համար հոգեբանկան իմաստով շատ կարևոր է գրավել ՍԴ-ն, որպեսզի ցույց տա, որ ինքը ամենակարող է»:
Ինչ վերաբերում է իրավական շերտին, Թևանյանն ասում է՝ ակնհայտ է, որ մենք գործ ունենք Սահմանդրության երկրորդ գլխում ամրագրված նորմի խախտման հետ.
«Նկատվում է մեկ անձի կամ մի խումբ անձանց կողմից իշխանության յուրացման , սահմանադրական կարգի տապալման փորձ», գտնում է բանախոսը:
Ըստ Թևանյանի՝ խնդիր է դրված մեկ անձի շուրջ բռնապետական ռեժիմ ստեղծելու, իշխանության տարանջատման սկզբունքը վերացնելու.
«Օրենսդիրը գրավված է, գործադիրը գրավված է, և հիմա խնդիր է դրված ամբողջ դատական համակարգը գրավելու»:
Ինչ վերբերում է տնտեսական շերտին, Թևանյանն ասում է.
«Ինչպես հայտնի է, յուրաքանչյուր ոք կարող է դիմել դատարան, երբ սպառված են բոլոր հնարավորությունները: Եթե մենք ուշադրություն ենք դարձնում՝ ինչպիսի օրինագծեր է ներկայացնում այս իշխանությունը, կտեսնենք, որ  այս իշխանությունը կապիտալի վերաբաշխման խնդիր է դրել , իսկ ՍԴ-ն կարող է դրան խանգարել»:
Թևանյանի խոսքով՝ իրականում քվեարկության է դրված հետեւյալ հարցը.
«Հարգելի  հպարտ կամ նորմալ քաղաքացիներ, արդյոք դուք համաձա՞յն եք, որ  Հայաստանում հաստատվի բռնատիրական ռեժիմ, պետք է մերժել այս մոտեցումը»:

86871750_819023961895106_6845325164196921344_n
«В этой инициативе, которую осуществила власть или конкретно премьер-министр, я вижу четыре подтекста: психологический, политический, правовой и экономический»,- во время обсуждения на тему «Конституционная безопасность, вызовы и решения» заявил политолог Андраник Теванян.
По мнению Теваняна, Никол Пашинян заявляет, что в Армении нет судьи, который может сказать ему нет, однако выяснилось, что есть такие судьи, в частности в Конституционном суде:
«Миф о его всемогуществе лопается, столкнувшись со стенами КС, и для него в психологическом смысле очень важно захватить КС, чтобы показать, что он всемогущ».
Касательно правового слоя, Теванян говорит: очевидно, что мы имеем дело с нарушением нормы, закрепленной во второй главе Конституции:
«Наблюдается попытка захвата власти со стороны одного лица или группы лиц, свержения конституционного строя», - считает спикер.
По мнению Теваняна, стоит задача создания тиранического режима вокруг одного человека, устранения принципа разделения властей:
«Законодательная власть захвачена, исполнительная – захвачена, и сейчас стоит задача захватить всю судебную систему».
Касательно экономического слоя, Теванян говорит:
«Как известно, каждый может обратиться в суд, когда исчерпаны все возможности. Если мы обращаем внимание, какие законопроект представляет эта власть, увидим, что власть поставила задача перераспределения капитала, а КС может этому помешать».
По словам Теваняна, в действительности на голосование вынесен следующий вопрос:
«Уважаемые гордые или нормальные граждане, согласны ли вы с тем, чтобы в Армении был установлен тиранический режим, нужно отвергнуть этот подход».