Ի՞նչ են պատմում Սումգայիթի ջարդերից փրկված հայերը (տեսանյութ)
1988 թվականի Փետրվարի 27-29-ը Ադբեջանի Սումգայիթ քաղաքում տեղի ունեցան հայ ազգաբնակչության ջարդեր, տեղահանություններ։
«Ա1+»-ը զրուցել է ջարդերից փրկված Ռոզա Հարությունյանի, Քնարիկ Հարությունյանի, Ժանետա Ներսիսյանի հետ։
Ռոզա Հարությունյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ տեղահանությունների 3-րդ օրը մտել է խանութ կարագ գնելու։ «Գնացել եմ էդտեղ, թուրքի կնանիք հարցրել են,-Էդ ո՞նց ես մտել էստեղ, դու գիտե՞ս, որ ստեղ ոստիկանով, բանով ջարդ ա։ Տեսել եմ ոստիկանական մեքենաներ, այդտեղ կոտորում են»։
Հարությունյանն նշեց, որ հետագայում, երբ տրամվայի մեջ նստած է եղել հեռանալու համար, այդ ընթացքում կայարանում 16-ամյա տղայի ձայն է լսել։
«Նստել եմ տրամվայը, մի հայի էրեխու էդտեղ սպանեցին։ Էն սասը հլը ականջումս ա»,- ասաց նա։ Հարությունյանն ասաց, որ միայն ձայն է լսել, չի տեսել։ Մեր զրուցակիցը շարունակում է ասելով, որ ոստիկանները հավաքվեցին, սակայն որևէ օգնություն ցույց չտվեցին, երեխան մնաց այդտեղ, հետո մի վարորդ վերցրեց երեխային տարավ անհայտ ուղղությամբ։
Հարությունյանը նաև ասաց, որ իրենց տան վրա նույնպես հարձակում պետք է լիներ, սակայն մարդիկ են եղել, որ թույլ չեն տվել։ «Մի թուրքի կնիկ, իմ հարևանն է եղել, էրկու կիլո ալյուր ա տվել, ասել ա,-հա՛ց թխի, դուրս չգաս, կոտորում են ժողովրդին»,- նշեց նա։
Քնարիկ Հարությունյանը հիշում է, որ փետրվարի 27-ին հոր ծնունդն էր, և հոր տանը քեֆ էին անում։ «Մեր ծյոծ Ռային զանգեց, մեր ծանոթը,- թե բա պատուհանովը չնայեք, լույսը անջատեցեք, դռները փակեցեք, Սումգայիթում ինչ-որ բան է կատարվում»,- նշեց Հարությունյանը՝ հավելելով, որ իրենց զանգած կնոջ որդին ոստիկանության աշխատակից է եղել և այդտեղից է իմացած եղել։
Նա նշեց, որ հարևան հայերին ասել է տանից դուրս չգալ, Սումգայիթ չգնալ, իսկ հետո գիշերը 3։30-4-ի կողմերը դուռը ծեծել են մայրը, հայրը, եղբայրը և մտել տուն՝ գիշերային հագուստով, կիսահագնված։ «Ա1+»-ի զրուցակցի խոսքերով՝ հարազատներն ասացին, որ ադրբեջանցիները այրել են իրենց բնակարանը։
Հետագայում Քնարիկ Հարությունյանի ընտանիքը թաքնվում է նկուղում, նկուղից դուրս գալուց հետո գնում է քաղաքային կոմիտե և հեռանում Ադրբեջանից։
Սումգայիթի ջարդերից փրկված Ժանետա Ներսիսյանն ասաց, որ իր մորաքրոջ տեգրը մի դեպք է իրեն պատմել։ «Մի դեպք է եղել, որ մի կին ամուսնացած է եղել քանի տարի երեխա չի ունեցել ու նոր հղիացել է։ Վեց ամսեկան հղիի փորը կտրել են»,- Սումգայիթյան ջարդերից մի դրվագի մասին պատմեց Ներսիսյանը։

Что рассказывают армяне, спасшиеся от Сумгаитских погромов (видео)
27-29 февраля 1988 года в азербайджанском городе Сумгаит произошли погромы, выселение армянского населения.
«А1+» побеседовал с Розой Арутюнян, Кнарик Арутюнян, Жанеттой Нерсисян, которые спаслись от погромов.
Роза Арутюнян в беседе с нами сказала, что на 3-й день выселения она зашла в магазин, чтобы купить масло. «Я пошла туда, турецкие женщины спросили: Как ты сюда вошла, ты знаешь, что здесь погромы с полицейскими, со всем? Я видела полицейские машины, там громят».
Арутюнян отметила, что в дальнейшем, когда сидела в трамвае, чтобы уехать, в это время слышала голос 16-летнего юноши на вокзале.
«Я села в трамвай, там убили армянского ребенка. Этот ужас еще в моих ушах»,- сказала она. Арутюнян сказала, что только слышала голос, не видела. Наша собеседница продолжает, рассказывая, что полицейские собрались, однако не оказали никакой помощи, ребенок остался там, потом какой-то водитель взял и увез ребенка в неизвестном направлении.
Арутюнян также сказала, что на их дом тоже должно было быть нападение, однако были люди, которые не позволили. «Жена одного турка, была моей соседкой, дала два килограмма муки, сказала – пеки хлеб, не выходи, народ убивают»,- отметила она.
Кнарик Арутюнян вспоминает, что 27-го февраля был день рождения отца, и они праздновали в отцовском доме. «Позвонила наша тетя Рая, наша знакомая, говорит не выглядывайте из окна, выключите свет, закройте двери, в Сумгаите что-то происходит»,- отметила Арутюнян, добавляя, что сын позвонившей женщины был сотрудником полиции и оттуда он узнал.
Она отметила, что соседским армянам сказали, чтобы не выходили из дома, не ехали в Сумгаит, а потом ночью, в районе 3։30-4 в дверь постучали мать, отец, брат и вошли в дом в ночной одежде, полуодетые. По словам собеседницы «А1+», родственники сказали, что азербайджанцы сожгли их квартиру.
В дальнейшем семья Кнарик Арутюнян пряталась в подвале, выйдя из подвала пошли в городской комитет и уехали из Азербайджана.
Жанетта Нерсисян, спасшаяся от Сумгаитских погромов, сказала, что родственник ее тети рассказал один случай. «Был случай, когда женщина вышла замуж, несколько лет не имела детей и только забеременела. Они разрезали живот женщины на шестом месяце беременности»,- рассказала Нерсисян эпизод из Сумгаитских погромов.