Մանկատան ևս 30 շրջանավարտ բնակարանի գնման վկայագիր ստացավ
Մանկատան ևս 30 շրջանավարտ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունում այսօր ստացավ բնակարանի գնման վկայագիր:
«Իրականում, մեզ համար ևս շատ հուզիչ է այս իրադարձությունը: Շնորհավորում եմ բոլորիդ և հուսով եմ, որ այս հնարավորությունը կփոխի ձեր կյանքի որակը, կապահովի բարեկեցիկ պայմաններ՝ ընտանեկան երջանկություն ստեղծելու համար: Նախարարությունը շատ է կարևորում նաև մարզերում բնակարանների ձեռքբերումը, ինչին զուգահեռ դուք առաջնահերթության կարգով կարող եք ընդգրկվել զբաղվածության պետական ծրագրերում, վերապատրաստվել և զբաղվել ձեռներեցությամբ»,- արարողության ժամանակ նշել է նախարարի առաջին տեղակալ Գեմաֆին Գասպարյանը:
Այնուհետև, մանկատան շրջանավարտներին պարզաբանվել է բնակարանների գնման հետ կապված մի շարք տեխնիկական հարցեր, զբաղվածության ծրագրերում ընդգրկվելու պայմանները, որոնց միջոցով նրանք կարող են ապահովել կայուն աշխատանք և եկամուտ:
Հիշեցնենք, որ մանկատան շրջանավարտներին բնակարանի գնման վկայագրերի տրամադրման գործընթացը մեկնարկել է 2019 թ.-ի դեկտեմբերից՝ Կառավարության համապատասխան որոշման ընդունումից հետո: Որոշումը վերաբերում է մանկատան 300 շրջանավարտների: Այդ նպատակով ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը հատկացրել է 1.9 մլրդ դրամ՝ իր խնայողությունների հաշվին:
Մանկատան շրջանավարտներին բնակարանի գնման վկայագրեր տրամադրվում են Հայաստանի Հանրապետության տարածքում 6.3 մլն դրամը չգերազանցող բնակարանների ձեռքբերման համար: Սեփական միջոցներ ներդնելու դեպքում՝ ծրագրի շահառուներն իրավունք ունեն ձեռք բերել 6,3 մլն ՀՀ դրամը գերազանցող արժեքով բնակարաններ:

Еще 30 выпускников детских домов получили сертификаты на покупку жилья
В министерстве труда и социальных вопросов 11 февраля еще 30 выпускников детских домов получили сертификаты для покупки жилья.
«На самом деле, это событие также очень волнительно для нас. Я поздравляю всех вас и надеюсь, что эта возможность изменит качество вашей жизни, создаст благоприятные условия для создания семейного счастья. Министерство также придает большое значение приобретению квартир в областях, и в таком случае вы можете быть включены в государственные программы занятости, переподготовки и предпринимательства», - сказал первый заместитель министра Гемафин Гаспарян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства труда и социальных вопросов, что выпускникам детских домов был представлен ряд технических вопросов, связанных с покупкой квартир, условиями включения в программы занятости, благодаря которым они могут обеспечить стабильную работу и доход.
Процесс предоставления жилья выпускникам детских домов начался в декабре 2019 года после принятия соответствующего решения правительства Республики Армения. Решение касается 300 выпускников детских домов. На эти цели министерство труда и социальных вопросов выделило 1,9 млрд драмов из своих сбережений.
Выпускникам детских домов выдаются сертификаты на покупку квартир на территории Республики Армения стоимостью не более 6,3 млн драмов. В случае инвестирования собственных средств бенефициары проекта имеют право приобрести квартиры на сумму более 6,3 млн драмов.