ՔԿ-ի մանրամասները՝ Վանաձորում 2 հոգու սպանության վերաբերյալ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում կատարվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ Վանաձոր քաղաքի երկու բնակչի սպանության դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Նախնական տվյալներով՝ 2020թ. փետրվարի 9-ին՝ ժամը 18:20-ի սահմաններում, Վանաձոր քաղաքի Համբարձումյան փողոցում ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձը, ապօրինի ձեռք բերված հրազենով կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, կրակոցներ է արձակել Լոռու մարզի չորս բնակչի ուղղությամբ և դիմել փախուստի: Հրազենային  մարմնական վնասվածքներ ստացած նշված անձինք տեղափոխվել են բժշկական կենտրոն, որոնցից երկուսը՝ Վանաձոր քաղաքի բնակիչներ՝ ծնված 1990թ.,  ճանապարհին մահացել են:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 6-րդ կետերով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Միևնույն ժամանակ, նույն օրը՝ ժամը 18:10-ի սահմաններում, ՀՀ ԱԻՆ Լոռու մարզի փրկարարական վարչությունից հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ Վանաձոր քաղաքի Բարեկամություն փողոցում մեքենա է այրվում: Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է այն անձի ինքնությունը, ում անունով հաշվառված է նշված մեքենան: Դեպքի վայրի զննությամբ ավտոմեքենայի սրահում հայտնաբերվել է ԱԿ-74 տեսակի ինքնաձիգ՝ խզակոթը այրված վիճակում, 5.45 տրամաչափի ինքնաձիգի կրակված 26 պարկուճ, 5 դեֆորմացված նույն տրամաչափի պարկուճ, 5 նույն տրամաչափի գնդակ, 2 դատարկ փամփշտատուփ՝ մեկն այրված վիճակում:
Կատարվել են մի շարք քննչական գործողություններ, այդ թվում՝ առգրավումներ, նշանակվել են դատաբժշկական, համալիր դատահետքաբանական և դատաձգաբանական փորձաքննություններ:

Подробности СК об убийстве 2 человек в Ванадзоре
Лорийское областное следственное управление Следственного комитета РА проводит необходимые следственные и иные процессуальные действия для выяснения всех обстоятельств убийства двух жителей Ванадзора.
По предварительным данным, 9 февраля 2020 года, около 18:20, на улице Амбарцумяна города Ванадзор предполагаемый преступник с намерением лишения жизни из незаконно приобретенного огнестрельного оружия открыл стрельбу в направлении четырех жителей Лорийской области и обратился в бегство. Пострадавшие были доставлены в медицинский центр, двое из них - жители Ванадзора, 1990 года рождения, скончались по дороге.
По данному факту в Лорийском областном следственном управлении СК РА возбуждено уголовное дело по пунктам 1 и 6 части 2 статьи 104 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА.
В тот же день, около 18:10, из спасательного управления Лорийской области МЧС РА поступило сообщение о том, что на улице Барекамутюн города Ванадзор горит машина. В результате предпринятых мероприятий была установлена личность человека, на чье имя зарегистрирован указанный автомобиль. При осмотре места происшествия в салоне автомобиля был обнаружен обгоревший автомат АК-74, 26 гильз автомата калибра 5,45, 5 гильз того же калибра, 5 пуль того же калибра, 2 пустых патрона, один сгоревший.
Был проведен ряд следственных действий, в том числе изъятие, назначены судебно-медицинская, комплексная судебно-следственная и судебно-баллистическая экспертизы.