«Չենք իմանում՝ ի՞նչ անենք, վառե՞նք, ջարդե՞նք  էդ մեքենաները» (տեսանյութ)
Ավտոներկրողները պահանջում են հայտարարագրել իրենց մեքենաները, որոնց մի մասը ներկրվել է, բայց չի հասցրել հայտարարագրվել, մի մասն էլ մնացել է սահմանից դուրս և չի հասցրել ո՛չ ներկրվել, և ո՛չ հայտարարագրվել։
Կառավարության շենքի մոտ  բողոքի ակցիայի մասնակիցները ցանկանում էին տեսնել փոխվարչապետ  Մհեր Գրիգորյանին՝  պարզաբանում ստանալու Բագրատաշենում  կուտակված 300-400 մեքենաների հայտարարագրման և Հայաստան ներկրված, բայց չհայտարարագրված մեքենաների համար։
«Դեկտեմբերի 26-ից ցանկացել ենք, որ հայտարարագիր գրենք, որ մինչև հունվար մեքենաները ներկրենք։ Հիմա մեքենաները կան, բայց քանի որ հայտարարագիր չունեն, չենք կարողանում մաքսազերծել»,-ասում է ակցիայի մասնակից Գեղամ Մանուկյանը։
«Կամ թող ԵԱՏՄ-ն ոչնչանա, կամ թողնեն, որ և՛ ներկրենք, և՛ արտահանենք, մենք ցանկանում ենք, որ կառավարությունը հարցը բարձրացնի»,- ասում է Ավտոներկրողների միության նախագահ Տիգրան Հովհաննիսյանը։
«Չենք իմանում՝ ինչ անենք, վառե՞նք, ջարդե՞նք  էդ մեքենաները։ Սաղս վարկերի տակ ենք, ոչ մեկ մեքենա չի բերել, որ վաճառի, հասկացող, չհասկացող բերել են։ Հիմա պետք ա էդ ելքը գտնեն,  որ  ժողովրդին էս իրավիճակից հանեն»,- ասում է ակցիայի մասնակիցներից մեկը՝  ակնկալելով կառավարության արձագանքը։

«Не знаем, что делать, сжечь или сломать эти автомобили?» (видео)
Поддержи А1+!Автоимпортеры требуют задекларировать их автомобили, часть из которых импортированы, но не успели задекларировать, другая часть осталась за пределами границы и не успели ни ввезти, ни задекларировать.
Участники акции протеста напротив здания Правительства хотели увидеть вице-премьера Мгера Григоряна, чтобы получить разъяснения для декларирования скопившихся в Баграташене 300-400 автомобилей и для импортированных в Армению, но не задекларированных автомобилей.
«С 26-го декабря мы хотели, чтобы написали декларацию, чтобы импортировать автомобили до января. Сейчас автомобили есть, но поскольку нет декларации, не могут растаможить»,- говорит участник акции Гегам Манукян.
«Либо пусть уничтожится ЕЭАС, либо пусть разрешать импортировать и экспортировать, мы хотим, чтобы правительство подняло этот вопрос»,- говорит председатель Союза автоимпортеров Тигран Ованнисян.
«Не знаем, что делать, сжечь, сломать эти автомобили? У всех у нас кредиты, никто не привез автомобиль, чтобы продать, понимающие, не понимающие привезли. Сейчас должны найти этот выход, чтобы вывести народ из этой ситуации»,- говорит один из участников акции, рассчитывая на реакцию правительства.