Օրացույց. 5-ը փետրվարի. Վազգեն Սարգսյանը՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հրաժարականի մասին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին1993-ի այս օրը ընդդիմությունն Ազատության հրապարակում դժգոհում է ցրտից եւ ջեռուցման բացակայությունից, պատերազմից, շրջափակումից: Այս ամենի մեղավորն, ըստ հանրահավաքի կազմակերպիչ ԱԻՄ-ի, միայն Հայաստանի ղեկավարությունն է: Հիմնական պահանջը նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հրաժարականն ու խորհրդարանի արձակումն է: Այս պահանջով նրանք Ազատության հրապարակից շարժվում են նախագահի նստավայր: Նախագահն անձամբ է ընդունում բողոքավորների պատվիրակությանը:
Նույն օրը խորհրդարանում Վանո Սիրադեղյանն անդրադառնում է վերջին օրերի իրադարձություններին, որոնք հանգուցալուծվեցին նախագահի հրաժարականով: Ներքին գործերի նախկին նախարար Վանո Սիրադեղյանը երկու տարի առաջ զգուշացրել էր Սահմանադրության այս ծուղակի մասին, նրան լսող չի եղել: Վանո Սիրադեղյանն ինքը չի առաջադրվի նախագահի թեկնածու: Վանո Սիրադեղյանի կարծիքով նախագահը հեռացավ ոչ թե ուժայինների ճնշման տակ, այլ Սահմանադրության: Նույն օրը Վազգեն Սարգսյանն անձամբ է փորձում բացել նախագահ Տեր-Պետրոսյանի հրաժարականի տեքստում «իշխանության ձեզ հայտնի մարմինների կողմից ինձ ներկայացվել է հրաժարականի պահանջ» արտահայտության փակագծերը: Նախագահի նոր ընտրությունները, պարոն Սարգսյանը սա միանշանակ է ասում, պետք է լինեն բացարձակապես մաքուր ընտրություններ: Ինքը առաջիկա երկու տարում ռազմական գործողությունների վերսկսում չի սպասում: Ի դեպ չի ընդունում նաեւ այս օրերին ձեւավորված խաղաղության եւ պատերազմի կուսակցություններ ձեւակերպումը:
1999-ի այս օրերի քաղաքական հիմնական թեմաներից է խորհրդարանի լուծարման հնարավորությունը: Ռոբերտ Քոչարյանն ակնարկում է, որ լուծարման պատճառ կարող է դառնալ Վանո Սիրադեղյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու համար դատախազի միջնորդությունը: Խորհրդարանի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը գրեթե գլխով է երաշխավորում, որ Ազգային Ժողովը դատախազին չի մերժի: Այդ օրերին Վանո Սիրադեղյանը Հայաստանում չէ, հեռանալուց առաջ նա հասցրել էր զգուշացնել:

Календарь. 5-е февраля: Вазген Саркисян об отставке Левона Тер-Петросяна (видео)
Поддержи А1+!В этот день 1993 года оппозиция на Площади Свободы недовольна холодом и отсутствием отопления, войной, блокадой. Во всем этом виновен, согласно организатору митинга СНО, только руководство Армении. Основное требование – отставка президента Левона Тер-Петросяна и роспуск парламента. С этим требованием они движутся от Площади Свободы к президентской резиденции. Президент лично принимает делегацию протестующих.
В тот же день в парламенте Вано Сирадегян обращается к событиям последних дней, которые разрешились отставкой президента. Бывший министр внутренних дел Вано Сирадегян два года назад предупреждал об этой конституционной ловушке, его никто не слушал. Вано Сирадегян сам не будет выдвигаться кандидатом в президенте. По мнению Вано Сирадегяна, президент ушел под давлением не силовиков, а Конституции. В тот же день Вазген Саркисян лично пытается раскрыть скобки в тексте отставки президента Тер-Петросяна «известные вам органы власти предьявили мне требование отставки». Новые президентские выборы, господин Саркисян говорит это однознаюно, должны быть абсолютно чистыми выборами. Он в течение предстоящих двух лет не ожидает возобновления военных действий. Кстати, не признает также сформированную в эти дни формулировку партий мира и войны.
5-го февраля 2000 года Союз Добровольцев Еркрапах созывает внеочередное заседание в Цахкадзоре. Генерал Манвел Григорян предупреждает Роберта Кочаряна: пусть вдруг не попробует не учитывая мнение народа обменять Мегри на другие землми. Премьер-министр Арам Саркисян успокаивает еркрапах. В заседании правления участвуют министр обороны и министр Национальной Безопасности. Другая тема заседания – раскрытие преступления 27-го октября. Руководителю следственной группы 27-го Гагику Джангиряну тоже есть что сказать.
6-го февраля 2012 года после трехдневного ареста из уголовно-исполнительного учреждения «Нубарашен» освобождают журналиста Айка Геворгяна. Айка обвиняют в совершении наезда на некоего Ашота Франгуляна. Позднее выясняется, что Франгулян – стукач полиции, который помогает полицейским в том, чтобы сделать кого-либо обьектом преследования.