«Պետք է իմանայի՝ ինչից են սատկել ինձ պատկանող խոզերը»․ քաղաքացին կորցրել է իր տնտեսությունը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՔաղաքացի Արտակ Լուլուկյանն «Ա1+»-ի զրույցում պատմեց՝ 2016 թվականի հուլիսի 15-ին գնե լէ վրան վրացական տառերով մակնշված 15 պարկ ցորենի թեփ։ Ցորենի թեփով իր պահած 36 խոզերին կերակրել է, որից հետո դրանք անկել են։
«Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայություն ես դիմել եմ գրավոր։ Սննդամթերքի անվտանգությունը եկել, վերցրել է խոզի և կերի նմուշ։ Եվ երբ պատասխանել են, ինձանից թաքցրել է խոզի նմուշի եզրակացությունը, բայց նրանք ինձ պարտավոր էին տրամադրել ախտորոշում, քանի որ ես պետք է իմանայի՝ ինչից են սատկել ինձ պատկանող խոզերը»,- նշեց Լուլուկյանը։
Նա ասաց, որ դեպքի վերաբերյալ քրեական գործ է հարուցվել, հասել է դատարան, սակայն գործընթացներն իրեն չեն բավարարում։
Արտակ Լուլուկյանը հավելեց, որ վարկերը փակելու համար ստիպված վաճառել է իր կովերը։ «Ու էդպես կորցրեցի ընդհանրապես իմ տնտեսությունը»,- պատմում էր նա։
«Ա1+»-ը մեկնաբանության համար կապ հաստատեց նաև Սննդի անվտանգության տեսչական մարմնի մամուլի խոսնակ Անուշ Հարությունյանի հետ։ Նա ասաց, որ թե՛ կերի նմուշի վերաբերյալ, թե՛ խոզի ախտորոշման վերաբերյալ եզրակացությունները տրվել են Լուլուկյանին։
«Ինքը հայտարարում է մի բան, մենք ասում ենք լաբորատորիայի պատասխանները։ Մենք համապարփակ և ամբողջական տվել ենք։ Ինքն այդ պատասխանն ունի։ Այլ բան ավելացնել չենք կարող»,- նշեց ՍԱՏՄ մամուլի խոսնակը։

«Я должен был знать, от чего сдохли принадлежавшие мне свиньи»: гражданин потерял свое хозяйство (видео)
Поддержи А1+!Гражданин Артак Лулукян в беседе с «А1+» рассказал: 15-го июля 2016 года он купил 15 мешков пшеничных отрубей с маркировкой грузинскими буквами. Он кормил пшеничными отрубями своих 36 свиней, после чего они сдохли.
«Я письменно обратился в государственную службу продовольственной безопасности. Пришла продовольственная безопасность, забрала образец свиней и пищи. И когда ответили, от меня скрыли заключение образца свиньи, но они обязаны были предоставить мне диагноз, поскольку я должен был знать, от чего сдохли принадлежащие мне свиньи»,- отметил Лулукян.
Он сказал, что касательно происшествия возбуждено уголовное дело, дошло до суда, однако процессы их не удовлетворяют.
Артак Лулукян добавил, что для того, чтобы погасить кредиты, он вынужденно продал своих коров. «И так я потерял вообще все свое хозяйство», - рассказывал он.
Для того, чтобы получить комментарий «А1+» установил связь также с пресс-секретарем Инспекционного органа продовольственной безопасности Ануш Арутюнян. Она сказала, что и заключения об образце еды, и заключения о диагностировании свиньи даны Лулукяну.
«Он заявляет одно, мы говорим ответы лаборатории. Мы дали всеобъемлющее и полное. У него есть этот ответ. Больше ничего добавить не можем»,- отметил пресс-секретарь ЕЭАС.