Պետք է դիմանաս, ուժեղ լինես. նախագահը հյուրընկալել է 10-ամյա Ռոմիկ Արշակյանին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր նախագահական նստավայրում հյուրընկալել է Արշակյանների ընտանիքին:
Արագածոտնի մարզի Ապարան քաղաքում բնակվող Սամվել և Արփիկ Արշակյանների որդու՝ 10-ամյա Ռոմիկի մոտ ախտորոշվել է լեյկոզ և ոսկորների ախտահարում, երեխան գտնվում է ռեմիսիայի շրջանում:
Փետրվարի 4-ն ամբողջ աշխարհում նշվում է որպես քաղցկեղի դեմ պայքարի միջազգային օր, իսկ փետրվարի 15-ը՝ մանկական քաղցկեղի դեմ պայքարի միջազգային օր՝ նպատակ ունենալով հասարակության ուշադրությունը հրավիրել երեխաների՝ քաղցկեղով հիվանդացության խնդիրներին:
Նախագահ Սարգսյանը զրուցել է փոքրիկ Ռոմիկի և նրա ծնողների հետ, հետաքրքրվել երեխայի բուժման գործընթացով: Նախագահն ասել է, շատ կարևոր է չընկճվել և հույսով ու հավատով վերաբերվել բուժման բոլոր փուլերին:
Ռոմիկը պատմել է, որ մարտի 6-ին կդառնա 11 տարեկան: Դպրոց է գնում, ընկերներ ունի, նախասիրություններ: Հանրապետության նախագահը քաջալերել է նրան, պատմել, որ ինքն էլ է անցել այդ ծանր ու դժվար ճանապարհը. «Դու միակը չես աշխարհում և պետք է դիմանաս, ուժեղ լինես: Հետագայում, Աստված գիտի, գուցե 20 տարի հետո դու ևս նախագահ դառնաս: Ուզո՞ւմ ես նախագահ դառնալ, թե՞ ֆուտբոլիստ ես ուզում լինել»:
Երբ փոքրիկ Ռոմիկը պատասխանել է, թե նախագահ է ուզում դառնալ, նախագահ Սարգսյանն ասել է. «Դե, պայմանավորվեցինք՝ լավանում ես, որ նախագահ դառնաս: Դժվար է լինելու, տհաճ է, բայց կանցնի: Ուժե՛ղ եղիր: Տե՛ս մայրիկդ, հայրիկդ ուժեղ են, դու էլ ուժեղ տղա եղիր: Ի՞նչ ես սիրում անել, ինչ կուզես, բացի նախագահ դառնալուց»:
Ռոմիկը նախագահին հայտնել է, որ կուզեր նաև փրկարար դառնալ, ինչպես իր հայրն է. «Որովհետև նրանք մարդկանց են փրկում: Բժիշկները մարդկանց են բուժում, իսկ փրկարարները փրկում են»:
Հանդիպմանը ներկա՝ երեխային բուժող բժիշկը տեղեկացրել է, որ Ռոմիկը դեռ պահպանողական բուժման մեջ է, որը ևս մեկ տարի կշարունակվի: Այս պահի դրությամբ երեխայի հիմնական հիվանդությունը նահանջել է:
«Դու լավանում ես, հետո տարին մեկ անգամ ինձ հյուր կգաս, քեզ սովորեցնեմ, որ մեծանաս, դու դառնաս նախագահ,-ասել է նախագահ Սարգսյանը, հորդորելով Ռոմիկին ժպտալ: -Պետք է ժպտաս, ցույց տաս, որ դու ուժեղ ես, որ դու հաղթահարելու ես քո հիվանդությունը»:
«Դու ինքդ ես քո առաջին բժիշկը, ինչքան էլ ծնողներդ ու բժիշկները բոլոր ջանքերն ու միջոցները ներդնեն, որովհետև նախ դու ինքդ պիտի չդադարես հավատալ, որ հաղթահարելու ես այս ամենը, որովհետև կյանքը գեղեցիկ է և գեղեցիկ է առաջին հերթին հենց քեզ նման երեխաներով»,- փոքրիկ Ռոմիկին ասել է Հանրապետության նախագահը:

Ты должен выстоять, быть сильным: президент принял 10-летнего Ромика Аршакяна (видео)
У 10-летнего Ромика, сына Самвела и Арпик Аршакянов, проживающих в городе Апаран Арагацотнской области, диагностирован лейкоз и повреждение костей, ребенок находится на этапе ремиссии.
4 февраля во всем мире отмечается Международный день борьбы с онкологическими заболеваниями, 15 февраля - Международный день борьбы с детской онкологией.
Президент Саркисян беседовал с маленьким Ромиком и его родителями, поинтересовался процессом лечения ребенка. Президент сказал, что очень важно не падать духом и с надеждой и верой относиться ко всем этапам лечения.
Ромик рассказал, что 6 марта ему исполнится 11 лет. Он ходит в школу, имеет друзей, хобби. Президент Армении рассказал ему, что и он прошел этот тяжелый и трудный путь. “Ты не единственный в мире и должен выстоять, быть сильным. “В будущем, бог знает, может, через 20 лет и ты тоже станешь президентом. Хочешь стать президентом, или хочешь быть футболистом?”
Когда маленький Ромик ответил, что хочет стать президентом, президент Саркисян сказал: “Значит, договорились, что поправляешься, чтобы стать президентом. Будет трудно, неприятно, но все пройдет. Будь сильным. Видишь мама, папа сильные, и ты будь сильным мальчиком. Что ты любишь делать, чего хочешь, кроме того чтобы стать президентом?”
Ромик сообщил президенту, что хотел бы стать спасателем, как и его отец. “Врачи лечат людей, а спасатели спасают их”.
Присутствующий на встрече лечащий врач мальчика сообщил, что Ромик все еще находится на консервативном лечении, которое продлится еще год. На данный момент основная болезнь ребенка отступила
“Ты поправляешься, через год снова придешь ко мне в гости, научу тебя, как стать президентом”, - сказал президент Саркисян, призывая Ромика улыбаться. Нужно улыбаться, показывать, что ты сильный, что ты преодолеешь свою болезнь”.
“Ты сам свой главный врач, сколько бы усилий и средства не вкладывали бы твои родители и врачи, ты сам не должен переставать верить, что преодолеешь все это, потому что жизнь прекрасна и прекрасна, в первую очередь, такими детьми, как ты”, - уверил Ромика президент Республики.