Ալմաթիում Հայաստանի վարչապետը հանդիպում է ունեցել Մոլդովայի վարչապետի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱլմաթիում անցկացվող Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Մոլդովայի վարչապետ Իոն Կիկուի հետ:
շատ ուրախ եմ Ձեզ հետ ծանոթության համար, և ևս մեկ անգամ ցանկանում եմ շնորհավորել Ձեզ՝ Մոլդովայի վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ: Իհարկե, մեր երկրների միջև առկա են շատ լավ քաղաքական հարաբերություններ, մեր երկրները մշակութային, հումանիտար կապերի հարուստ պատմություն ունեն: Սակայն մենք չենք կարող պարծենալ մեր առևտրատնտեսական հարաբերությունների մակարդակով, և դրա համար կան և՛ օբյեկտիվ, և՛ սուբյեկտիվ պատճառներ: Բայց կարծում եմ, որ մենք պետք է,- և հատկապես 21-րդ դարում դա հաստատ լուծվող հարց է - բարձրացնենք մեր տնտեսական հարաբերությունների, ապրանքաշրջանառության մակարդակը, և իհարկե, ես պատրաստ եմ աշխատել այդ ուղղությամբ: Ինչո՞ւ եմ ես հատկապես ընդգծում առևտրատնտեսական կապերի հարցը, քանի որ վստահ եմ՝ մյուս ուղղություններով մենք որևէ խնդիր չունենք և չենք ունենա»:
Մոլդովայի վարչապետն իր խոսքում նշել է.
«Շնորհակալ եմ, պարոն վարչապետ, Ձեր շնորհավորանքների և բարեմաղթանքների համար: Իսկապես մենք երջանիկ ենք, քանի որ մեր երկրների, մեր ժողովուրդների միջև կան շատ լավ հարաբերություններ՝ մշակութային, հումանիտար և այլ ոլորտներում: Դուք, իհարկե, իրավացի եք՝ մենք նաև մեծ ներուժ ունենք տնտեսական կապերը զարգացնելու համար, քանի որ և՛ դուք, և՛ մենք որոշակի առավելություններ ունենք մի շարք ոլորտներում, որտեղ կարող ենք զարգացնել համագործակցությունը: Ես այդ մասին խոսեցի նաև իմ ելույթում: Մոլդովան Եվրոպական միության հետ ազատ առևտրի ռեժիմ ունի, և հաշվի առնելով Հայաստանի ներկայացուցիչների նախաձեռնողականությունը՝ կարծում եմ, որ կկարողանանք շատ լավ օգտագործել այդ հնարավորությունը: Որոշ ուղղություններով էլ գտնվում ենք նույն շուկայում, բայց, իհարկե, մրցակից չենք հանդիսանում, մենք միայն կարող ենք գովելի խոսքեր ասել հայկական կոնյակի և մնացած արտադրանքի մասին: Շատ լավ հարաբերություններ ունենք նաև տարբեր բարեփոխումների ուղղությամբ՝ օրինակ, պետական ֆինանսների բնագավառում. Համաշխարհային բանկում աշխատելու տարիներին շատ եմ առնչվել Ձեր երկրի ֆինանսների նախարարության հետ, որտեղ առաջադեմ բարեփոխումներ էին իրականացվում: Այսինքն՝ մենք կարող ենք տարբեր ուղղություններով խթանել մեր փոխգործակցությունը և նոր ազդակ հաղորդել:
Եվ, իհարկե, մենք սպասում ենք Ձեզ Մոլդովայի Հանրապետությունում: Իմ այցից առաջ ես զրուցել եմ Իգոր Նիկոլաևիչ Դոդոնի հետ, նա ջերմ ողջույններ է ուղարկում Ձեզ և փոխանցում, որ մենք սպասում ենք Ձեզ Մոլդովայում այցով:
Կարծում եմ նաև, որ անպայման պետք է վերսկսել միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքը, որը լավ հարթակ է հարցերը և համագործակցության զարգացման հնարավորությունները քննարկելու համար»:
Հայաստանի և Մոլդովայի վարչապետները քննարկել են երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:

Премьер-министр Армении в Алма-Ате провел встречу с премьер-министром Молдовы
На полях проходящего в Алма-Ате заседания Евразийского межправительственного совета премьер-министр Никол Пашинян провел встречу с премьер-министром Молдовы Ионом Кику.
Очень рад с Вами лично познакомиться и хочу еще раз поздравить Вас с назначением на пост премьер-министра Молдовы. Конечно, между нашими странами очень хорошие политические отношения, наши страны имеют богатую историю культурных, гуманитарных связей, но, к сожалению, мы не можем похвастаться уровнем наших торгово-экономических отношений, и этому есть как объективные, так и субъективные причины. Но я думаю, что мы должны (и особенно в XXI веке - это решаемый вопрос) поднять уровень наших экономических отношений, товарооборота и, конечно, я готов работать над этим. Почему я особенно подчеркиваю вопрос торгово-экономических отношений? Потому что я уверен, что по другим вопросам у нас нет и не будет никаких проблем”.
Премьер-министр Молдовы в своей речи отметил:
Благодарю Вас, господин премьер-министр, за поздравления и пожелания успехов. Мы действительно счастливые, потому что у нас такие хорошие отношения, между нашими странами и нашими народами, в культурной, гуманитарной и других областях. Конечно же, Вы правы, что у нас также есть большой потенциал для развития экономических связей, потому что и у вас определенные преимущества по определенным направлениям, и у нас, думаю, есть такие преимущества, часть из которых я изложил в своем выступлении [на заседании Евразийского межправительственного совета]. Молдова имеет режим свободной торговли с Европейским союзом, а учитывая предприимчивость представителей Армении, я думаю, что они могли бы очень хорошо использовать этот канал, эту возможность. Мы находимся на том же рынке, но мы ни в коем случае не являемся конкурентами, мы можем только хвалить армянский коньяк и другие продукты. У нас также очень хорошие отношения по линиям различных реформ, например, в области государственных финансов. Когда я работал во Всемирном банке, я очень много общался с представителями вашего министерства финансов, очень прогрессивные реформы были проведены. То есть мы можем по различным направлениям наши взаимоотношения ускорить и придать импульс.
И, конечно же, мы ждем Вас в Республике Молдова. Я разговаривал с Игорем Николаевичем Додоном перед приездом сюда, он просил передать Вам привет и сказать, что мы Вас ждем в Республике Молдова с визитом.
Думаю, что обязательно нужно возобновить работу межправительственной комиссии, которая является хорошей платформой для обсуждения вопросов и возможностей развития сотрудничества”.
Премьер-министры Армении и Молдовы обсудили широкий круг вопросов, связанных с развитием двусторонних экономических отношений.