Նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Կարլ Հայնց Շայդեին (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Գերմանական Կարմիր խաչի Բադեն-Վյուրտեմբերգի երկրամասային կազմակերպության կողմից Հայաստանում իրականացվող բարեգործական ծրագրերի պատասխանատու Կարլ Հայնց Շայդեին:
Բարձր գնահատելով Գերմանական Կարմիր խաչի մարդասիրական ծրագրերը Հայաստանում՝ նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել այն գործունեության համար, որ կազմակերպությունը ծավալել է անցած տարիների ընթացքում և շարունակում է այսօր:
Կարլ Հայնց Շայդեն ասել է, որ իր ցանկությունն է շարունակել աջակցել Հայաստանին, և իր համախոհ ընկերների հետ միասին արդեն 18 տարի իրականացնում են «Գթության խոհանոց» ծրագիրը, որը տարեցտարի ավելի լայնածավալ է դառնում՝ մեծացնելով շահառուների թիվը:
Զրուցակիցները խոսել են հետագա ծրագրերի մասին: Նախագահ Սարգսյանն առաջարկել է մտածել փոքրիկ առանձին տնտեսություն հիմնելու գաղափարի մասին, որը հնարավորություն կտա օգտագործել սեփական արտադրանքը, ստեղծել նոր աշխատատեղեր՝ ծրագիրը դարձնելով ինքնաբավ ու կայուն: Կարլ Հայնց Շայդենն առաջարկը ոգևորությամբ է ընդունել՝ այն որակելով հրաշալի գաղափար:
Գերմանական Կարմիր խաչը Հայաստանում սկսել է գործունեություն ծավալել 1988 թ. Սպիտակի երկրաշարժից անմիջապես հետո: Ակտիվորեն մասնակցելով ինչպես փրկարարական աշխատանքներին, այնպես էլ ծավալուն և բազմաբնույթ աջակցություն ցուցա­բերելով երկրաշարժից տուժած բնակչությանը՝ կազմակերպությունը համագործակցել է Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության հետ: Հանրապետության նախագահի հրամանագրով, բարեգործական անխոնջ գործունեության համար, Կառլ Հայնց Շայդեն անցյալ տարի պարգևատրվել է Երախտագիտության մեդալով:

Президент Армен Саркисян принял Карла Хайнца Шайде (видео)
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял 31 января руководителя благотворительных программ реализуемых Баден-Вюртембергской региональной организацией Красного Креста Германии в Армении Карла Хайнца Шайде.
Высоко оценив гуманитарные программы немецкого Красного Креста в Армении, президент Саркисян выразил благодарность за осуществляемую организацией деятельность.
Карл Хайнц Шайде сказал, что он готов продолжать поддерживать Армению, и вместе со своими сторонниками и друзьями они осуществляют программу «Кухня милосердия» в течение 18 лет, и эта программ расширяется с каждым годом и увеличивается число получателей помощи.
Собеседники обсудили планы на будущее. Президент Саркисян предложил подумать о создании небольшого отдельного хозяйства, которое позволило бы использовать собственное производство, создавать новые рабочие места, делая программу самодостаточной и устойчивой. Карл Хайнц Шайде с энтузиазмом принял предложение, назвав это прекрасной идеей.
Немецкий Красный Крест начал свою деятельность в Армении в 1988 году, сразу после Спитакского землетрясения. Указом президента Республики Карл Хайнц Шайде был награжден Медалью признательности в 2019 году за неустанную благотворительную деятельность.