Դատավորին ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնելու 5 պատճառ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎերաքննիչ դատարանում սահմանադրական կարգի տապալման գործով ամբաստանյալ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին Մարտի 1-ի ամբողջական նյութերի տրամադրման դեմ դատախազության կողմից բերված բողոքի քննությունը դեռ չսկսված՝ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց դատավոր Արմեն Դանիելյանին։
Պաշտպանական խումբը կարծում է, որ այս գործով դատավորը չի կարող լինել անկողմնակալ նախագահող դատավոր։ 5 պատճառ կա, որի համաձայն Հովհաննես Խուդոյանը ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց։
«Առաջին պատճառը Արմեն Դանիելյանի անձն է։ Երկրորդը՝ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու պարոն Դանիելյանի ցանկությունը։ Երրորդ պատճառը՝ դատավորի խոսքերն են, որոնք դրված են Ձեզ կարգապահական պատասխանատավության ենթարկելու մեր նախկինում տրված հաղորդման հիմքով։ Չորրորդ պատճառը՝ ենթադրյալ կեղծիքն է՝ Ձեր կողմից դատական ակտ ներկայացնելիս։ Հինգերրորդ պատճառը՝ դատական համակարգի նկատմամբ վերջին շրջանի զարգացումներում ունեցած ցավը»,- ներկայացրեց Հովհաննես Խուդոյանը, ապա շարունակեց մանրամասնել հիմքերը։

5 причин для самоотвода судьи (видео)
Поддержи А1+!В Апелляционном суде еще до начала расследования жалобы, поданной прокуратурой против предоставления полноценных материалов 1-го Марта адвокатам подсудимого Роберта Кочаряна, адвокат Роберта Кочаряна Ованнес Худоян подал ходатайство о самоотводе судье Армену Даниеляну.
Группа адвокатов считает, что судья по этому делу не может быть беспристрастным председательствующим судьей. Есть 5 причин, согласно которым Ованнес Худоян представил ходатайство о самоотводе.
«Первая причина – это личность Армена Даниеляна. Вторая – желание господина Даниеляна удерживать Роберта Кочаряна под стражей. Третья причина – речи судьи, которые на основании нашего более раннего сообщения о привлечении Вас к дисциплинарной ответственности. Четвертая причина – предполагаемая фальсификации при предьявлении Вами судебного акта. Пятая причина – боль в развитии последнего периода по отношению к судебной системе», - представил Ованнес Худоян, затем продолжил детализировать основания.