Պողոս Պողոսյանի գործով դատապարտված Աղամալ Հարությունյանը դեռևս չի հարցաքննվել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀունվարի 21-ին «Հայկական ժամանակ» լրատվականը գրել էր , որ Առագաստ սրճարանում Պողոս Պողոսյանի սպանության գործով դատապարտված Աղամալ Հարությունյանը հարցաքննվել է։ «ՀԺ-ի տեղեկությունը հաստատել է ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը»,- գրել էր ՀԺ-ն։
Իսկ երեկ «Հրապարակ»-ը գրել էր, որ Աղամալ Հարությունյանը չի հարցաքննվել ։
Աղամալ Հարությունյանի հարցաքննության վերաբերյալ տեղեկություն ստանալու համար «Ա1+»-ը կապ հաստատեց Գլխավոր դատախազության մամուլի խոսնակ Արևիկ Խաչատրյանի հետ։ ««Հրապարակ»-ը ճիշտ է գրել։ «Հայկական ժամանակ»-ում ուղղակի մի փոքր վրիպակ էր եղել։ Ինքը չի հարցաքննվել այս փուլում»,- ասաց Խաչատրյանը։
Հարցին, թե եղե՞լ են այլ անձինք, որոնք հարցաքննվել են, մամուլի խոսնակը պատասխանեց․ «Սթիվեն Նյութոնը, Պողոսյանի եղբորորդին՝ Սամվել Պողոսյանը, ընկերը՝ Ստեփան Նալբանդյանը»։ Շոտլանդացի Սթիվեն Նյութոնը եղել է դեպքի ականատեսներից մեկը, իսկ Ստեփան Նալբանդյանն այդ օրը եղել է Պողոսյանի հետ սրճարանում։
Խաչատրյանն ասաց, որ գործի վարույթը, երբ վերաբացվել է, այնուհետև հիշյալ անձինք հարցաքննվել են։ Գործը, Խաչատրյանի փոխանցմամբ, երեկվա դրությամբ դեռևս վարույթ չի ընդունվել։
Հիշեցնենք, որ 2001 թվականի սեպտեմբերի 24-ի լույս 25-ի գիշերը «Առագաստ» սրճարանում սպանվել էր Ջավախքի Նինոծմինդայի շրջանի Ջիգրաշենի համայնքի այն ժամանակվա ղեկավար, Հայ Հեղափոխական Դաշնակցության անդամ Պողոս Պողոսյանը։
Այդ ժամանակվա նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի թիկնազորի անդամ, Ազգային անվտանգության նախարարության աշխատակից Աղամալ Հարությունյանին մեղադրանք էր առաջադրվել անզգույշ սպանության համար (1961 թվականի Քրեական օրենսգրքով – Անզգույշ սպանություն), ու դատապարտվել էր երկու տարվա ազատազրկման, պատիժը չկիրառելով՝ սահմանվել էր մեկ տարի պայմանական ազատազրկում :
Իսկ 2020 թվականի հունվարի 20-ին ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը բողոք էր ներկայացրել ՀՀ վերաքննիչ դատարան՝ նոր երևան եկած հանգամանքների հիմքով վերանայելու և ամբողջությամբ բեկանելու 2002թ. փետրվարի 21-ի դատավճիռը՝ գործն ուղարկելով համապատասխան ստորադաս դատարան՝ նոր քննության:

Агамал Арутюнян, осужденный по делу Погоса Погосяна, пока еще не был допрошен
Поддержи А1+!21-го января газета «Айкакак жаманак» писала, что осужденный по делу об убийстве Погоса Погосяна в кафе Арагст Агамал Арутюнян был допрошен. «Информацию АЖ подтвердил советник генерального прокурора РА Гор Абраамян»,- написал АЖ.
А вчера «Грапарк» написал, что Агамал Арутюнян не был допрошен.
Для получения информации о допросе Агамала Арутюняна «А1+» связался с пресс-секретарем Генеральной прокуратуры Аревик Хачатрян. «»Грапарак» правильно написал. В «Айкака жаманак» просто была небольшая ошибка. Он не был допрошен на этом этапе»,- сказала Хачатрян.
На вопрос, были ли лица, которые были допрошены, пресс-секретарь ответила: «Стивен Ньютон, племянник Погосяна Самвел Погосян, друг Степан Налбандян». Шотландец Стивен Ньютон был одним из свидетелей происшествия, а Степан Налбандян в этот день был в кафе вместе с Погосяном.
Хачатрян сказала, что когда было повторно открыто производство дела, затем упомянутые лица были допрошены. Дело, как передает Хачатрян, по положению на вчерашний день еще не принято к производству.
Напомним, что в ночь с 24-го на 25-е сентября в кафе «Арагаст» был убит тогдашний руководитель общины Джиграшен Наноцминдского района Джавахка, член Армянской республиканской партии Дашнакцутюн Погос Погосян.
Тогдашнему члену охраны президента Роберта Кочаряна, сотруднику Министерства национальной безопасности Агамалу Арутюняну было выдвинуто обвинение за убийство по неосторожности (по Уголовному кодексу 1961 года – Убийство по неосторожности), и он был осужден на два года лишения свободы, не применив наказание, было установлено условное лишение свободы на один год .
А 20-го января 2020 года заместитель генерального прокурора РА подал жалобу в Апелляционный суд для пересмотра и полной отмены судебного приговора от 21-го февраля 2002г. на основании вновь открывшихся обстоятельств, направив дело в соответствующий нижестоящий суд – на новое расследование.