Նախագահ Սարգսյանը կմասնակցի Հոլոքոսթի հիշատակին նվիրված միջազգային համաժողովին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Իսրայելի Պետության նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի հրավերով հունվարի 22-ին կմեկնի Իսրայել՝ մասնակցելու Հոլոքոսթի հիշատակին նվիրված 5-րդ միջազգային համաժողովին:
«Հիշելով Հոլոքոսթը, պայքարելով ընդդեմ հակասեմիտիզմի» խորագրով համաժողովը կանցկացվի Յադ Վաշեմում՝ Հոլոքոսթի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիրում՝ նշանավորելով Աուշվից-Բիրկենաուի ազատագրման 75-ամյակը և հաստատելով այն ուղերձը, որ հակասեմիտիզմը չպետք է տեղ ունենա ներկա աշխարհում։
Յադ Վաշեմում՝ Հոլոքոսթի զոհերի հիշատակին նվիրված միջազգային կենտրոնում կհավաքվեն աշխարհի ավելի քան 40 պետությունների ղեկավարներ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Ֆինլանդիայի, Պորտուգալիայի, Շվեդիայի, Հունգարիայի, Սլովակիայի, Իսլանդիայի նախագահները, այլ երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Պետությունների ղեկավարները ծաղկեպսակներ կդնեն Վարշավայի գետտոյի ապստամբության հուշակոթողին, որի հեղինակն աշխարհահռչակ հրեա քանդակագործ և նկարիչ Նաթան Ռապապորտն է:
Համաժողովը տեղի է ունենում Իսրայելի Պետության նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի բարձր հովանու ներքո, կազմակերպվել է գիտնական և բարեգործ Մոշե Կանտորի ղեկավարությամբ գործող «Հոլոքոսթի հիշատակի համաշխարհային ֆորում» հիմնադրամի կողմից՝ Յադ Վաշեմի հետ համագործակցությամբ։
Երուսաղեմում Հայաստանի նախագահը երկկողմ հանդիպումներ կունենա համաժողովի մասնակից մի քանի երկրների ղեկավարների հետ։ Նախագահ Սարգսյանը կհանդիպի նաև Իսրայելի Պետության նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի, Կնեսեթի նախագահ Յուլի Էդելշտեյնի, այլ պաշտոնյաների հետ, կայցելի Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարան։

Президент Саркисян примет участие в международной конференции, посвященной Холокосту
Президент Республики Армения Армен Саркисян по приглашению президента Государства Израиль Реувена Ривлина 22 января выедет в Израиль для участия в 5-й Международной конференции, посвященной Холокосту.
Конференция “Вспоминая Холокост, борясь против антисемитизма” пройдет в мемориальном комплексе, посвященном памяти жертв Холокоста Яд Вашем. Она ознаменует 75-летие освобождения концлагеря Аушвиц-Биркенау и подтвердит послание, что антисемитизм в нынешнем мире не должен иметь места.
В Международном центре Яд-Вашема почтить память жертв Холокоста соберутся главы более 40 государств мира, в том числе президенты России, Франции, Германии, Италии, Финляндии, Португалии, Швеции, Венгрии, Словакии, Исландии, высокопоставленные чиновники других стран.
Главы государств возложат венки к Мемориалу восстания в Варшавском гетто, автором которого является всемирно известный еврейский скульптор и художник Натан Раппорт.
Форум проходит под высоким патронатом президента Государства Израиль Реувена Ривлина, организован Фондом “Всемирный форум памяти Холокоста” под руководством ученого и филантропа Моше Кантора в сотрудничестве с Ядом Вашемом.
В Иерусалиме президент Армении проведет двусторонние встречи с руководителями нескольких стран-участниц форума. Президент Саркисян встретится также и с президентом Израиля Реувеном Ривлином, председателем Кнессета Юлием Эдельштейном и другими должностными лицами, посетит армянскую патриархию Иерусалима.