Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի բացմանը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Շվեյցարիայի Դավոս քաղաքում մասնակցել է Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի բացմանը, որն այս տարի անցկացվում է «Շահագրգիռ կողմերը՝ հանուն աշխարհի համախմբման և կայունության» խորագրով:
Գործունեության 50 տարիների ընթացքում Դավոսի ամենամյա հանդիպումը դարձել է աշխարհի ամենաազդեցիկ բարձր մակարդակի հավաքներից մեկը, որն ամեն տարի համախմբում է պետությունների, կառավարությունների, միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարների, գործարար հանրության ներկայացուցիչների ու հեղինակավոր փորձագետների՝ քննարկելու գլոբալ, տարածաշրջանային և արդյունաբերական օրակարգերը, լուծումներ առաջարկելու առկա խնդիրների ու մարտահրավերների վերաբերյալ: Ֆորումին այս տարի մասնակցում են աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած շուրջ 700 բանախոսներ և ավելի քան 3000 մասնակիցներ:
Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի 2020 թվականի ամենամյա հանդիպումը պաշտոնապես բացել է Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի հիմնադիր և նախագահ պրոֆեսոր Կլաուս Շվաբը։ Ողջույնի ուղերձ հղելով ներկաներին՝ նա մասնավորապես ասել է, որ հպարտ է այն համայնքով, որ կարողացել են ձևավորել անցած հիսուն տարիների ընթացքում։ Նա հատկապես ողջունել է Երիտասարդ գլոբալ առաջնորդներին (Young Global Leaders) և Գլոբալ փոփոխություն կերտողներին (Global Shapers), որոնք հավատում են աշխարհի փոխկապակցվածությանը և պատրաստ են միասին աշխատել։
Հայաստանի նախագահը ներկա է գտնվել նաև Դավոսի համաժողովի շրջանակում անցկացվող 26-րդ ամենամյա Crystal Award մրցանակաբաշխությանը: Այս տարի ֆորումը հաղթողներ է ճանաչել արվեստագետներ Թիսթեր Գեյթսին, Լինեթ Ուոլվորթին, պարուսույց Ջին Շինին և դերասանուհի Դիփիկա Պադուկոնեին՝ հասարակության կայունության ապահովման, ներառականության, հոգեկան առողջության վերաբերյալ տեղեկացվածության բարձրացման գործում ունեցած բացառիկ ներդրման համար:
Դավոսի ֆորումի 50-րդ ամենամյա հանդիպման բացման առիթով կազմակերպված համերգում միասնության և ուրախության միջազգային կոչով հանդես է եկել Եվրամիության պատանեկան նվագախումբը՝ Սան Պաուլոյի սիմֆոնիկ նվագախմբի երգչախմբի և մենակատարների մասնակցությամբ։

Армен Саркисян принял участие в открытии Всемирного экономического форума в Давосе
Президент Республики Армения Армен Саркисян в швейцарском городе Давос принял участие в открытии Всемирного экономического форума, который в этом году проводится под девизом “Заинтересованные стороны во имя сплочения и стабильности мира”.
За 50 лет своей деятельности ежегодная встреча Давоса стала одной из самых влиятельных встреч высокого уровня в мире, которая ежегодно объединяет глав государств, правительств, международных организаций, представителей бизнес-сообщества и авторитетных экспертов для обсуждения глобальной, региональной и промышленной повестки дня, предложений решений существующих проблем и вызовов. В этом году в форуме принимают участие около 700 докладчиков из разных стран мира и более 3000 участников.
Ежегодную встречу Всемирного экономического форума 2020 года официально открыл основатель и президент Всемирного экономического форума профессор Клаус Шваб. Обратившись с приветственным посланием к присутствующим, он, в частности, сказал, что гордится той общиной, которую они сумели сформировать за прошедшие 50 лет. Он особенно  приветствовал Молодых глобальных лидеров (Young Global Leaders) и Творцов глобальных перемен (Global Shapers), которые верят во взаимосвязь мира и готовы работать вместе.
Президент Армении присутствовал также и на проходящей в рамках Давосского форума 26-й Ежегодной церемонии вручения премии “Crystal Award ”. В этом году за исключительный вклад в обеспечение стабильности общества, повышение информированности об инклюзивности и психического здоровья лауреатами премии стали художники Тистер Гейтс, Линет Уолворт, хореограф Джин Шин и актриса Дипика Падуконе.
В концерте, организованном по случаю открытия 50-й Ежегодной встречи Давосского форума, с международным призывом единства и радости выступил юношеский оркестр Евросоюза с участием хора и солистов симфонического оркестра Сан-Паулу.